(Marie) Vášáryová a (Josef) Poloczek. Bravo!

  1:00aktualizováno  1:00
Z malého půdního prostoru, které v pražském Kolowratu využívá Národní divadlo, se stává herecká koncertní síň.

Hra Josef a Marie - Bronislav Poloczek a Emília Vášáryová - Bronislav Poloczek a Emília Vášáryová hrají v nové hře Josef a Marie, kterou připravilo divadlo Kolowrat. | foto: Národní divadlo

Nový důkaz podává hra Josef a Marie. Její jediné dvě role patří Bronislavu Poloczkovi a Emílii Vášáryové.

Kolowrat má štěstí na výběr zajímavých kusů i jejich obsazení. Za všechny stojí připomenout Černé mléko Rusa Sigareva s Richardem Krajčem a Martinou Válkovou v hlavních rolích nebo nedávnou premiéru hry Williama Nicholsona Na ústupu, v níž září trojice Iva Janžurová, František Němec a Saša Rašilov.

Vkusné a divácky přitažlivé jsou i herecké benefice, které Národní divadlo připravilo Radovanu Lukavskému, Lubě Skořepové a Janu Kačerovi.

Hra Josef a Marie rakouského dramatika Petera Turriniho zve na jeviště postarší dvojici, kterou spojuje čas a místo – na Štědrý večer se potkávají v zákulisí nákupního centra.

Marie, uklízečka, tajně telefonuje svému synovi v naději, že sluchátko alespoň jedinkrát nezvedne jeho přehlíživá žena, Josefa, člena ochranky, přiláká její hlas.

Možná se v přilehlých chodbách potkávali, ale ve sváteční den se všední příběh odvíjí jiným směrem. Ji doma odmítají, jeho nikdo nečeká, proto se blízkost cizího člověka může stát malou oslavou.

Josef je obtloustlý, poněkud nemotorný, avšak veskrze dobrák, který na pohled dveře do svého světa neotevírá každému. Marie je i v letech pohledná dáma, nechybí jí elán, který i při vytírání podlahy odkazuje k někdejší kabaretní kariéře. Oba mají tomu druhému co vyprávět.

Hašteří se, Marie kvůli jeho levicovému přesvědčení, on ji kárá pohledem za pár loků z placatky. Jeho slovník a výřečnost jejímu proudu slov nestačí, když se má dotknout Mariiny lety tvarované nohy, s uzarděním ucukne. Zatímco jinde se usedá ke štědrovečerní tabuli, tihle dva tady prožívají několik prvních rande v jednom.

Bronislav Poloczek a Emília Vášáryová si Josefa a Marii zasloužili. Špatně řečeno – Josef a Marie si zasloužili je. Průměrní herci by tuhle hru pohřbili, Vášáryová s Poloczkem ji povyšují na zážitek. Neznají potřebu velkých gest, aby svým dvěma společensky unaveným hrdinům otevřeli srdce.

Poloczek mohl zahrát jednoduchého "sekuriťáka", který prostě jen ucítí šanci na seznámení se šarmantní dámou. Jeho Josef se však takové jednoduchosti vyhýbá, jiskrami filozofických znalostí či levicovou zapáleností (vrcholící zpěvem Internacionály ve vypjatém okamžiku) připoutává ke své postavě pozornost, která láká i Marii.

Je pravda, že režisér Martin Porubjak společně s dramatičkou Ivou Klestilovou hru upravili herecké dvojici tak říkajíc na tělo, ale Vášáryová jako by ve skladišti supermarketu prožila celý život.

Někdejší lesk i současnou zašlou slávu své hrdinky prodává se zaujetím, když se rozpovídá, je k neutěšení, komentář má připravený vždy a na všechno. Její Marie těží z minulosti mnohem víc než Josef a díky tomu je také víc nad věcí. Nikdy však nedává povadnout své noblese, i když hrdelní výkřiky smíchu a odlesky v očích v průběhu častého vzpomínání přinášejí na scénu stesk.

To vše hraje Vášáryová se samozřejmostí, střídá vstřícnost s nazlobením a stejně jako Poloczek se umí ponořit do dětinskosti, které jejich první "schůzku po sezoně" provázejí, včetně závěrečného dovádění s lyžařskými brýlemi (Poloczek) a cyklistickou přilbou (Vášáryová).

I když by Turriniho hra mohla ojediněle zrychlit, dobrým hercům obecně nabízí slibný potenciál. V případě inscenace Národního divadla získala mimořádné herce, kteří její možnosti povýšili.

Peter Turrini - Josef a Marie
Divadlo Kolowrat Praha, hrají Bronislav Poloczek a Emília Vášáryová.
Hodnocení MF DNES:

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Marvel hodlá středoškoláky učit zodpovědnosti skrze příběhy superhrdinů

Záběr z filmu Thor II: Temný svět

Nejdříve dobyli kina a teď se chystají i do divadel. Společnost Marvel se domluvila s divadelní společností Samuel...

Získejte vstupenky na jednu z nejlepších her Letních shakespearovských slavností

Anna Fialová, Dobrý konec všechno spraví

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Kromě čtyř premiér nabízí i osvědčené kusy z minulých ročníků,...

Operní odboráři hrozí stávkou, chtějí hlavu ředitele Národního divadla

Ředitel Národního divadla Jan Burian (25. září 2018)

Nespokojenost v operách Národního divadla se stupňuje. Odborové organizace vyhlásily stávkovou pohotovost, jejich...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz