Moje Madame Rubinstein? Baba sebestředná, lakomá, ostrá, říká Syslová

  14:54aktualizováno  14:54
Říká se, že před Helenou Rubinsteinovou o sebe ženy pečovaly, ale až díky ní se staly krásnějšími. A právě jí je přisuzován bonmot: „Nejsou ošklivé ženy. Jsou jen ženy líné.“ Příběh o zásadní postavě kosmetického byznysu nazvaný Madame Rubinstein má českou premiéru ve čtvrtek.

Záběr z české premiéry hry Madame Rubinstein | foto: Václav Beran

Na své nově otevřené Malé scéně jej uvádí pražské divadlo Studio DVA ve spolupráci s agenturou ADF. Hru australského dramatika a scenáristy Johna Mista zde zrežíroval Petr Svojtka, do hlavní role obsadil Danu Syslovou.

Fotogalerie

„Sledujeme posledních deset let jejího života. Hra je to vtipná, dobrá, možná pro někoho i trochu dojemná,“ shrnuje herečka. „Helena Rubinsteinová byla velká osobnost, ve hře je vykreslena jako svérázná postava. Baba sebestředná, ješitná, lakomá, cynická, ostrá. Pro mne jako herečku tedy figura velice šťavnatá,“ přibližuje Syslová roli polské rodačky, která se tvrdou pílí a obchodním citem vypracovala z velice chudých poměrů na jednu z nejbohatších žen světa. Její zajímavou životní dráhu shrnuje anotace hry větou, že své kosmetické impérium vystavěla na dvanácti kelímcích obyčejného krému. „Jaká byla ve skutečnosti, nevíme, ale autor podle podkladů její základní povahové rysy zachoval,“ dodává.

Misto do své hry začlenil i Rubinsteinové největší kosmetickou sokyni. „Hraji Elizabeth Ardenovou, další z kosmetických ikon, dámu, která byla životem i přístupem ke své profesi velmi zajímavá. Baví mne,“ popisuje druhou důležitou roli novinky herečka Milena Steinmasslová.

Nebraly si servítky

„Jsou to sice rivalky a dost se nenávidí, ale na druhou stranu si jsou velmi blízké a jedna druhé dokáže nečekaně pomoci,“ naznačuje herečka. „Tyto dvě dámy si opravdu nebraly servítky, vzájemně se neustále urážely. Byly prostě konkurentky, obě se vypracovaly až na vrchol. Jejich vztah byl ožehavý, ale zachovávaly k sobě úctu,“ souhlasí se Steinmasslovou Syslová.

Třetím na jevišti bude Jiří Hána. „Hraje irského kluka, který se dostane do života Heleny Rubinsteinové a stane se jejím bodyguardem,“ přibližuje Steinmasslová. Právě skrze Hánovu roli je divákovi příběh Rubinsteinové vyprávěn. „Je takovým svědkem Helenina života,“ říká Steinmasslová.

Formu hry herečka popisuje jako „konverzační komedii v tom nejlepším slova smyslu“. Diváky novinky čeká na Malé scéně, kterou Studio DVA otevřelo v ulici Na Perštýně teprve minulý měsíc, mnoho jevištních proměn. „Interiéry obydlí obou dvou dam, letadlo, koňská stáj, Tate Gallery,“ vypočítává Steinmasslová.

Hána, Syslová i režisér Svojtka spolu dlouhé roky spolupracovali v Městských divadlech pražských, pro jehož Rokoko byla původně inscenace zvažována. Po tamní změně vedení ji tento tým připravil do zmíněných nových prostor.

Po čtvrteční premiéře mohou diváci na Madame Rubinstein vyrazit hned v pátek a dále 19. listopadu.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Ač je od Mrštíků, na Palmovce chystají především Krobotův Rok na vsi

Záběr z inscenace Roku na vsi v Divadle pod Palmovkou

Když se řekne Rok na vsi, většině se vybaví jména bratří Mrštíků. Román zachycující jeden rok ve vesnici Habrůvka se...

DIVADLA ROKU: Nejlepší byli Dejvičtí, zklamala Janžurová a tradičně opery

Záběr z představení Elegance molekuly

V tradičním žebříčku upozorňujícím na pětici nejlepších i pětici nejhorších premiér končícího roku letos obsadilo první...

RECENZE: Škoda, že Zach s Horváthovou neprolamují von Trierovy vlny sami

Záběr z divadelní adaptace Prolomit vlny

Roman Zach a Petra Horváthová herecky táhnou divadelní adaptaci Prolomit vlny, kterou uvádějí v pražské La Fabrice.

Najdete na iDNES.cz