Moje Madame Rubinstein? Baba sebestředná, lakomá, ostrá, říká Syslová

  14:54aktualizováno  14:54
Říká se, že před Helenou Rubinsteinovou o sebe ženy pečovaly, ale až díky ní se staly krásnějšími. A právě jí je přisuzován bonmot: „Nejsou ošklivé ženy. Jsou jen ženy líné.“ Příběh o zásadní postavě kosmetického byznysu nazvaný Madame Rubinstein má českou premiéru ve čtvrtek.

Záběr z české premiéry hry Madame Rubinstein | foto: Václav Beran

Na své nově otevřené Malé scéně jej uvádí pražské divadlo Studio DVA ve spolupráci s agenturou ADF. Hru australského dramatika a scenáristy Johna Mista zde zrežíroval Petr Svojtka, do hlavní role obsadil Danu Syslovou.

Fotogalerie

„Sledujeme posledních deset let jejího života. Hra je to vtipná, dobrá, možná pro někoho i trochu dojemná,“ shrnuje herečka. „Helena Rubinsteinová byla velká osobnost, ve hře je vykreslena jako svérázná postava. Baba sebestředná, ješitná, lakomá, cynická, ostrá. Pro mne jako herečku tedy figura velice šťavnatá,“ přibližuje Syslová roli polské rodačky, která se tvrdou pílí a obchodním citem vypracovala z velice chudých poměrů na jednu z nejbohatších žen světa. Její zajímavou životní dráhu shrnuje anotace hry větou, že své kosmetické impérium vystavěla na dvanácti kelímcích obyčejného krému. „Jaká byla ve skutečnosti, nevíme, ale autor podle podkladů její základní povahové rysy zachoval,“ dodává.

Misto do své hry začlenil i Rubinsteinové největší kosmetickou sokyni. „Hraji Elizabeth Ardenovou, další z kosmetických ikon, dámu, která byla životem i přístupem ke své profesi velmi zajímavá. Baví mne,“ popisuje druhou důležitou roli novinky herečka Milena Steinmasslová.

Nebraly si servítky

„Jsou to sice rivalky a dost se nenávidí, ale na druhou stranu si jsou velmi blízké a jedna druhé dokáže nečekaně pomoci,“ naznačuje herečka. „Tyto dvě dámy si opravdu nebraly servítky, vzájemně se neustále urážely. Byly prostě konkurentky, obě se vypracovaly až na vrchol. Jejich vztah byl ožehavý, ale zachovávaly k sobě úctu,“ souhlasí se Steinmasslovou Syslová.

Třetím na jevišti bude Jiří Hána. „Hraje irského kluka, který se dostane do života Heleny Rubinsteinové a stane se jejím bodyguardem,“ přibližuje Steinmasslová. Právě skrze Hánovu roli je divákovi příběh Rubinsteinové vyprávěn. „Je takovým svědkem Helenina života,“ říká Steinmasslová.

Formu hry herečka popisuje jako „konverzační komedii v tom nejlepším slova smyslu“. Diváky novinky čeká na Malé scéně, kterou Studio DVA otevřelo v ulici Na Perštýně teprve minulý měsíc, mnoho jevištních proměn. „Interiéry obydlí obou dvou dam, letadlo, koňská stáj, Tate Gallery,“ vypočítává Steinmasslová.

Hána, Syslová i režisér Svojtka spolu dlouhé roky spolupracovali v Městských divadlech pražských, pro jehož Rokoko byla původně inscenace zvažována. Po tamní změně vedení ji tento tým připravil do zmíněných nových prostor.

Po čtvrteční premiéře mohou diváci na Madame Rubinstein vyrazit hned v pátek a dále 19. listopadu.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

Někde tu jsi a potutelně se usmíváš. Národní se loučilo s Postráneckým

Národní divadlo se rozloučilo se zesnulým Václavem Postráneckým (15. května...

V Národním divadle se veřejnost i přátelé naposledy poklonili herci Václavu Postráneckému. Své slovo herci a kolegovi,...

Pohádka pro dospělé nabídne ňadra na scéně. Princ se vydává za pomeranči

Záběr z inscenace opery Láska ke třem pomerančům

Stranou zájmu zdejších dramaturgů dlouhá léta zůstávala opera Láska ke třem pomerančům od Sergeje Prokofjeva. Přitom...

RECENZE: Ve skříni zní vedle války i tón trubky a voní čerstvá hlína

Záběr z představení WARdrobe

Pach zašlé skříně versus vůně čerstvé hlíny. Přítmí scény versus bílé šaty sedící dívky. Zajímavé kontrastní pocity...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz