Lidé se loučili s Martinem Štěpánkem, vedle rodiny usedl premiér Nečas

  9:50aktualizováno  13:14
Ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze se členové rodiny, nejbližší přátelé a kolegové rozloučili s Martinem Štěpánkem. Obřadu se zúčastnil i premiér Petr Nečas, který pronesl smuteční projev. Herec, bývalý ministr kultury a v emigraci spolupracovník Svobodné Evropy spáchal 16. září sebevraždu. Bylo mu 63 let.

Do obřadní síně krátce po poledni dorazila hercova sestra Jana a vdova Jaroslava Tvrzníková se synem. Mezi prvními smutečními hosty byl i houslista Václav Hudeček s manželkou, který na pohřbu i zahrál.

"Měli jsme se setkat před čtrnácti dny, ale bohužel Martinovi už bylo velmi zle. Mám na něj spoustu krásných vzpomínek, které mi pomáhají překonat tuto smutnou událost," řekl iDNES.cz herec Ota Jirák, který do Strašnic také dorazil.

Jaroslava Tvrzníková se přišla naposledy rozloučit se svým manželem, hercem a politikem Martinem Štěpánkem v pražských Strašnicích. (24. září 2010)"Přestože jsme si dlouhá léta vykali, navzájem jsme cítili, že jsme přátelé. Byl to muž s jedinečným espritem," řekla před začátkem obřadu předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, která spolu s premiérem Petrem Nečasem usedla v první řadě po boku Štěpánkovy rodiny. Právě on pronesl jako první svůj projev.

Mezi smutečními hosty jsou i herečky Jiřina Bohdalová, Zlata Adamovská a Simona Postlerová, zpěvačka a Štěpánkova kolegyně ze Svobodné Evropy Yvonne Přenosilová, ale i ředitel Divadla Ungelt Milan Hein či hradní kancléř Jiří Weigl.

"Strávili jsme spolu čtyři roky na DAMU a myslím, že jsme se měli opravdu rádi," podotkl herec Viktor Preiss, za nímž do strašnického krematoria přijel i herec a prezident Herecké asociace Václav Postránecký.

Krátce před třináctou hodinou přijela s rudými růžemi v náručí i manželka exprezidenta a dramatika Václava Havla Dagmar.

Prezident: Vážím si ho jako člověka, občana a politika

Štěpánkovo nenadálé úmrtí zarmoutilo nejen jeho přátele a kolegy z herecké branže, ale i politiky. Prezident Václav Klaus uvedl, že měl rád Martina Štěpánka nejen jako významného umělce, který v českém divadelním světě zanechal hlubokou stopu, ale také jako člověka, občana a politika (prezidentův dopis vdově najdete ZDE).

"Martina Štěpánka jsem si tak jako mnoho lidí v naší zemi velmi vážil a hluboce lituji jeho odchodu," komentoval hercův skon premiér Petr Nečas.

Herec a bývalý ministr kultury Martin Štěpánek.

Herec a bývalý ministr kultury Martin Štěpánek zemřel ve věku 63 let.

Martin Štěpánek se narodil 11. ledna 1947 v Praze. V roce 1969 absolvoval Divadelní akademii múzických umění, pak byl čtyři roky v Národním divadle a další tři roky v pražském Činoherním klubu, odkud dostal z politických důvodů výpověď. Na přelomu 70. a 80. let hrál na jevišti pražského Divadla na Vinohradech, kde do své emigrace ztvárnil 16 rolí. Po přesídlení z Mnichova do Prahy v roce 1994 na tomto jevišti během pěti let v dalších pěti inscenacích hostoval.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Zasloužil se o divadlo Járy Cimrmana, loučil se Svěrák se zesnulým Kotkem

Zdeněk Svěrák během posledního rozloučení s kolegou Václavem Kotkem (6. srpna...

Naplněné strašnické krematorium se rozloučilo s dlouholetým členem Divadla Járy Cimrmana Václavem Kotkem. „Díky za...

Zemřel brněnský herec a režisér František Derfler, signatář Charty 77

František Derfler, portrét z 80. let.

V sobotu odpoledne zemřel sedmasedmdesátiletý František Derfler, herec, režisér, pedagog a dlouholetý principál Divadla...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz