Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

Diváci nezapomněli. Na letní scény však míří spíš nárazově podle počasí

  8:56
Letošní přehršle letních divadel si na nezájem stěžovat nemůže. Časy dlouhodobě vyprodaných představení jsou však pryč, diváci se rozhodují na poslední chvíli. Třeba podle aktuálního počasí.

Záběr z premiéry Tři grácie z umakartu na Letní scéně Vyšehrad (10. června 2021) | foto: Michal Turek, MAFRA

RECENZE: S Bouří se na Pražský hrad přihnala magie i dráždivá nejistota

Eliška Křenková a Radúz Mácha v Bouři, kterou pro Letní shakespearovské...

Zatímco Zlata Adamovská jiskří v komedii z prostředí panelákového bytu, jen o několik desítek metrů dál právě akrobati Cirku La Putyka překonávají své fyzické limity na běžícím páse. Letošní léto, kdy se většina divadel snaží dohnat uniklou sezonu, právě tak rozdílné zážitky nabízí. I scény, které využívaly prázdniny ke skutečnému odpočinku, nyní lákají lidi na tvorbu nazkoušenou během lockdownu. Jen v Praze a okolí přibylo více než osm nových letních scén, kam lze za divadlem vyrazit.

Nabídka by tedy byla, ale co poptávka, je divák skutečně tak vyhladovělý, jak divadelníci předpokládali? „Po více než měsíční zkušenosti s hraním nejen venku, ale i uvnitř máme radost, že na nás diváci nezapomněli a přišli,“ hlásí za divadlo Studio DVA Tomáš Přenosil. „Za to jim patří velký dík, protože tak dali práci řadě divadelních profesí. Pozorujeme jasnou vzrůstající tendenci, související i s vývojem počasí a také s návratem do normálu ve smyslu vyjasnění situace okolo návštěv kultury,“ dodává.

Na poslední chvíli

Pražská scéna letos vedle zavedeného Vyšehradu hraje ve Stromovce au Libeňského zámečku. „Zajímavý je i další trend, který dříve nebyl možný, protože představení byla vyprodána dlouho dopředu, a to nákup vstupenek na poslední chvíli při hezkém počasí,“ vypozoroval Přenosil.

Diváci tedy nenakupují s takovým předstihem, jak tomu bylo v precovidových časech. Novou zkušenost potvrzuje i mluvčí Hudebního divadla Karlín Tomáš Matějovský. „Ale nelze se jim co divit, mnozí z nich mají v ruce vstupenky na už několikrát přesouvaná představení či vouchery a nikdo nemá jistotu, co vláda vymyslí za opatření v průběhu léta. Zatím to vypadá dobře, v open air můžeme hrát bez omezení počtu diváků a ti se pozvolna vrací.“ Karlínská scéna totiž letošní léto tráví v pražských Letňanech, premiérou Rebelů zde totiž odstartovala Muzikálové léto

Záběr z oficiálního ukončení stavby obřího šapitó Azyl78 na pražském Výstavišti (14. května 2021).

Za pravdu jim dává i Markéta Hanušová z Divadla pod Palmovkou, které v létě hraje v prostorách šapitó Azyl78: „Obchodní chování návštěvníků se změnilo, troufám si říct, že nenakupují s takovým předstihem jako dřív, proto budeme moci hodnotit až po proběhlé letní sezoně.“ Libeňská scéna letos vedle letního hraní pro velký zájem poprvé otevírá i Letní hereckou školu, kde si zájemci budou osvojovat techniky práce s hlasem či veřejného vystupování.

Podobně jako Palmovka, i Divadlo v Řeznické využívá cizích prostor k letní produkci, hraje totiž ve Werichově vile a na dvoře Žižkovského divadla Járy Cimrmana. „Musím s lítostí říct, že z mnoha důvodů diváci váhají. Zaprvé je strašný přetlak nabídky a zadruhé pořád platí různá omezení a lidé trochu tápou, co kam a jak platí,“ popisuje ředitelka komorní scény Yvetta Srbová.

RECENZE: Sbohem migréno! Ještě že Iva Janžurová do skříně nahlédla

Iva Janžurová v představení Pusťte mě ven!

„Také počasí na plánování dopředu není úplně příznivé a myslím, že diváci si chtějí od všeho odpočinout a nekomplikovat si život. Bude to těžký návrat ke standardu i v podzimní sezoně, ale věříme, že pokud nebude další vlna, tak se postupně vrátíme k plné návštěvnosti,“ pokračuje s nadějí. Diváky prý oslovil program obou scén. „Srpen se u nás jeví jako preferovanější,“ dodává.

„Lidé se vracejí. Počty postupně rostou. Když uvážíme velkou nabídku letního programu, může nás zájem těšit,“ popisuje za Divadlo Spejbla a Hurvínka Darina Miklovičová. Slavná loutková scéna se v létě přesunula do zahrady hotelu Intercontinental, kde v rámci přehlídky DejVícePraze hraje spolu s Dejvickým divadlem, Violou či Semaforem.

Pozitivní zprávy přicházejí z brněnského Provázku. „Diváci se do Divadla Husa na provázku vrátili bez problémů, v pospolité a otevřené náladě dodržovali všechna stanovená opatření, která jejich kulturní zážitek nijak neumenšovala,“ hlásí Barbora Olšanová za legendární scénu, která v červnu hrála na dvoře v rámci přehlídky provázek.open.

„Provázkovský dvůr byl před pár lety zrekonstruován a tvoří tak otevřený prostor pro otevřenou společnost, kde se mohou lidé setkávat i mimo divadelní akce, třeba jen posedět v provázek.baru. Přehlídka provázek.open jako taková je letní scénou Divadla Husa na provázku a počítáme i s dalším ročníkem,“ dodává Olšanová.

Letní scéna bude nutná

Dlouhodobé letní praxi jsou podobně otevřené i ostatní oslovené scény. „Uvidíme, jak organizátoři festivalu DejVícePraze vyhodnotí první ročník. Rádi bychom pokračovali. Navíc se domnívám, ze bude letní scéna s ohledem na tržby i v příští sezoně nutná, zřejmě ale v omezenějším rozsahu. Letos máme v plánu odehrát na šedesát představení,“ uvažuje Miklovičová za Divadlo S+H.

To Studio DVA má s letním hraním dlouholeté zkušenosti. „Hodláme v této cestě pokračovat i nadále. Na kolika scénách budeme v příštím roce k zastižení, je aktuálně v jednání, ale rozhodně to bude více než jedna v Praze a pak tradičně Tvrz Divice a Vítězná u Dvora Králové,“ slibuje Přenosil.

Na Palmovce zatím tak daleko nehledí. „Letní hraní je pro nás v tomto roce zkouška, konkurence v podobě koncertů, festivalů a open air akcí je silná. Lidé jsou více zvyklí chodit do divadla v akademickém roce, takže příští rok zvážíme a budeme o něm diskutovat, až léto zhodnotíme,“ vysvětluje Hanušová.

Pokud by se situace zcela vrátila do normálu, další letní zkušenosti by se nebránili ani v Řeznické. „Má to svoje kouzlo a atmosféru. Jen ne všechny inscenace se dají venku z různých technických a scénických důvodů hrát. Ale rádi bychom vytvořili tradici letního hraní, pokud bude ze strany diváků a obou scén zájem. Těšíme se na naše diváky, a choďte,“ uzavírá Yvetta Srbová.

Na co se v létě chodí a chodilo

STUDIO DVA
Tomáš Přenosil: „Nejrychleji samozřejmě vstupenky mizí na novinky. Již jen v řádech jednotek kusů zbývají vstupenky na naplánované reprízy letošní novinky Tři grácie z umakartu. Moc hezky si vede i Revizor, kterého jsme uvedli loni. Pouze v červenci je možné navštívit na Letní scéně Vyšehrad hudební lovestory Starci na chmelu. A velká očekávání máme samozřejmě od nového nastudování komedie Vše o mužích, které bude mít premiéru 12. července. 

DIVADLO POD PALMOVKOU
Markéta Hanušová: „Snažili jsme se letní program koncipovat tak, abychom v létě nabídli širokou škálu našich představení. O naše ‚Pecky z Palmovky‘ v Azylu78 je největší zájem. Hrajeme zde představení Bezruký Frantík, Pusťte Donnu k maturitě a bestseller Žítkovské bohyně. Na 12. července jsme navíc pro všechny návštěvníky připravili jedinečný doprovodný program v podobě Silent Disca po představení.“ 

DIVADLO V ŘEZNICKÉ
Yvetta Srbová: „Obě scény, kde působíme, jsou stejně atraktivní, i když každá jinak a je to tak nastejno. Miroslav Táborský v Relativitě a Odvolání nebo Kateřina Macháčková v nové naší české premiéře Jeden německý život a pánové Pavel Rímský a Martin Finger v Posledním sezení u doktora Freuda jsou zárukou a kvalitou podívané.“

DIVADLO S+H
Darina Miklovičová: „Nejdříve jsou vyprodaná takzvaná ‚miminí‘ představení určená dětem do tří let.“ Na scéně DejVícePraze tedy táhne představení Žeryčku, HOP.

HUSA NA PROVÁZKU
Barbora Olšanová: „Upřímně musím říct, že zájem byl napříč měsíc trvající akcí provázek.open rovnoměrný. Úspěch měla například nová inscenace Setkání spiklenců, kterou Provázek v premiéře uvedl 25. května. Inscenace je šitá na míru právě venkovnímu prostoru provázkovského dvora. Vyprodané byly také koncerty i ostatní divadelní představení.“

HUDEBNÍ DIVADLO KARLÍN
Tomáš Matějovský: „Nabídku na léto jsme zúžili na dva tituly, Rebelové a Sestra v akci, chovají se vyrovnaně. Jako bonus nabízíme dvě představení / koncertní verze Jesus Christ Superstar a Carmen.“

  • Nejčtenější

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela hvězda Pomády Olivia Newton-Johnová. Bylo jí 73 let

Ve věku 73 let zemřela původem australská zpěvačka a herečka Olivia Newton-Johnová. Na sociálních sítích to oznámila...

Rozloučí se Policie Modrava, stálice Novy doplní dva nové seriály

Novými díly se v podzimní nabídce Novy uzavře seriál Policie Modrava, kde v čele vyšetřovatelů stojí žena, přibudou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když Kerkonošák řekne houno. Autorku Trautenberga večerníček nepotěšil

Je to sto let, co se 8. srpna 1922 narodila Marie Kubátová, lékárnice a spisovatelka. Vymyslela vypaseného...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

RECENZE: Penis, vagína a diváci v divadle znásilnění aktivismem

Premium Jak již naznačuje odvážný název Muž vlastní penis, vagína vlastní ženu, představení Švandova divadla opravdu nabídne...

VIDEO: Balzerová, Issová, Čermák a další herci natočili hororový spot

S lehce hororovým nádechem se mezinárodní divadelní festival Divadlo rozhodlo oslavit třicet let své existence....

KVÍZ: Nejen Pyšná princezna. Co víte o Aleně Vránové slavící devadesátiny

Proslavila ji hned její první velká filmová role. Tehdy devatenáctiletá Alena Vránová se tak navždy stala Pyšnou...

Sexismus na DAMU rok poté. Někdo se urazil, někdo se zpytuje

Premium Už rok uplynul od zásadního vystoupení některých studentů pražské DAMU, kde veřejně pojmenovali nezdravou atmosféru na...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...