Jako Lazarus. Už o víkendu vstane v Komedii David Bowie z mrtvých

  7:59aktualizováno  7:59
V lednu uplynou čtyři roky od smrti Davida Bowieho. Čtyři roky taktéž uplynou od uvedení muzikálu Lazarus, který je považován za jeho testament. Komorní dílo se nyní představí i u nás, premiéru chystají na sobotu v pražském divadle Komedie.

David Bowie ve videoklipu Blackstar | foto: Columbia

V hlavní roli se bude s Ondřejem Rumlem střídat Igor Orozovič. Ten vidí muzikál, který Bowie vytvořil spolu s dramatikem Endou Walshem, jako hledání naděje. „Vypráví o tom, že zcela zamotaný svět nám v hlavě může připadat jako noční můra, změť náhodně přepínaných televizních kanálů a temných představ i vzpomínek. Ale tento svět je v naší hlavě a my ho můžeme jedním úsměvem a pozitivní myšlenkou změnit na cokoliv jiného a krásného,“ vysvětluje herec a skladatel. „Každý z nás si může v bytě postavit raketu a odletět s ní na jinou planetu,“ dodává k myšlence.

Igor Orozovič

Žánr komorního muzikálu u nás zatím moc k vidění není, jen v Praze se mu ve formě ojedinělých produkcí věnuje třeba Divadlo Na prádle či hostinská představení v Semaforu. Nyní jej nabídne Komedie. „Sledovali jsme, jak k Lazarusovi přistoupili v zahraničí a v několika divadlech ho taky pojali jako velikou show a prostě velikou poctu Bowiemu. Ale já jsem vděčný za přístup režiséra Mariana Amslera a dramaturgyně Jany Sloukové, kteří jdou cestou původního nastudování,“ upozorňuje Orozovič.

„To svým komorním nepodbízivým pojetím bylo zjevením i na Broadwayi. Chceme odvyprávět příběh a najít esenci a myšlenku autorů. Především tedy Davida Bowieho. On byl sice hodně barevný a extravagantní zvenku, ale toto je záležitost vnitřku a ten byl ještě bohatší,“ zdůrazňuje.

Lazarus vstal z mrtvých

Titulní píseň Lazarus zařadil Bowie na svou poslední desku Blackstar, vznikl k ní depresivní a mrazivý videoklip ukazující zpěváka téměř na smrtelné posteli. „Slovo deprese mě při čtení scénáře nebo při zkoušení ani jednou nenapadlo. Naopak mě to od počátku naplňuje nějakou zvláštní harmonií – i když hra samotná je pěkný galimatyáš,“ reaguje Orozovič.

„Je fakt, že ji Bowie psal v době, kdy věděl, že umírá. Chodil i na zkoušky. Ale nikdo ze souboru o jeho zdravotním stavu nevěděl a společně stvořili hlubokou a jemnou zprávu o tom, co může být tam dál, na druhém břehu. A že to může být klidné a krásné. A Lazarus přece nakonec vstal z mrtvých!“ upozorňuje herec.

Režisér Marián Amsler do vedlejších rolích obsadil třeba Eriku Stárkovou či Pavola Smolárika. Těžiště muzikálu však spočívá v postavě, kterou oživí Orozovič s Rumlem. „Jakékoliv popisování je na škodu, protože síla příběhu i hlavní postavy je v tom, jak jsou nejednoznačně napsané,“ vysvětluje Orozovič.

Fotogalerie

„Mohl bych říct, že Thomas Newton John je mimozemšťan, který je uvězněný na Zemi a nemůže se vrátit domů na svou planetu a k rodině. Nebo že je to blázen, kterému se zjevuje nějaká kouzelná holčička a vraždící maniak. Taky bych mohl říct, že je to odraz a odkaz Davida Bowieho, který ve hře přemítá o tom, jak odejít z tohoto světa, a vlastně se zjevuje divákovi skrz každou píseň,“ pokračuje. „Anebo je to příběh člověka, který skončil sám, vyhořelý, rezignovaný, nešťastně zamilovaný, nesrovnaný sám se sebou a hledající smysl života nebo smrti. Hledající smíření a naději. A všechno je to pravda,“ uzavírá.

Osmnáct Bowieho písní

Lazarus nabídne celkem osmnáct Bowieho písní v živém podání, jež přichystal Jan Aleš. Vedle té titulní zazní třeba Heroes, The Man Who Sold the World či Life on Mars?, z novější tvorby pak Where Are We Now? z ceněné desky Next Day. Kapela zahraje ve složení klávesy, kytara, bicí, saxofon, basa a pozoun. Písně budou v originále s českými titulky. Samotné představení bude naopak v češtině s titulky anglickými.

„Pro mě bylo nejtěžší a největší výzvou pochopit Bowieho samotného. Je totiž podprahově přítomný v každém okamžiku hry. Od června jsem studoval materiály a snažil jsem se k němu přiblížit všemi možnými kanály. A to bylo na práci nejvíc vzrušující a obohacující,“ popisuje Orozovič.

Bowieho tvorba jej okouzlila.„Samozřejmě jsem se teď do ní ponořil a zamiloval si ji. Ale nejen hudbu samotnou. Beru jeho písně jako komplexní díla. Důležitou složkou jsou texty, které v Čechách těžko můžeme tak silně a třeba podvědomě vnímat jako anglicky mluvící národy. Jsou prakticky nepřeložitelné,“ zamýšlí se herec a hudebník. „K tomu patří doba vzniku, kontext, charisma samotného Bowieho v jehož hlase je ‚to‘! Neuvěřitelná jevištní pojetí anebo úžasné videoklipy. A samozřejmě neustálý posun a známé ‚changes‘. Některé písně mě na první poslech třeba tolik nezaujaly. Ale když to pak člověk vnímá tak nějak všechno dohromady, tak je to neuvěřitelný vesmír!“ dodává.

Po sobotní a nedělní premiéře chystá Komedie první reprízu hned na pondělí.

  • Nejčtenější

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Střihavka se vrací jako Ježíš. Muzikál pobuřoval v Jižní Africe i Rusku

Pro církev a věřící nadmíru kontroverzní dílo, pro fanoušky opěvovaný zážitek. Od prvního světového uvedení muzikálu...

Premium

Díky Gottovi jsem nemusel psát pod pseudonymem, vzpomíná Jiří Suchý

Jiří Suchý oslavil 88. narozeniny, jeho Semaforu je šedesát let. Je to hodně? Principál divadla překypuje energií a...

Neúprosný konverzační lynč i výpověď čtyřicátníků. Říjnová divadla zaujmou

Polovinu podzimu zdobí množství divadelních premiér. Svou první novinku sezony nachystala pražská Xdesítka, v ABC pak...

Hrdinové jako my. Festival na Palmovce nabídne Mein Kampf i pseudooperu

Hrdinové jako my. To je motto, které si letos vybrali pořadatelé mezinárodní divadelní přehlídky Palm Off Fest. Už...

Najdete na iDNES.cz