Landovo Tajemství čpí patosem

  18:36aktualizováno  18:36
Daniel Landa odkryl své Tajemství. V pražském divadle Kalich mělo ve čtvrtek premiéru jeho nové muzikálové drama. Známý rocker se jím chtěl odlišit od převládající muzikálové produkce. To se mu určitě podařilo. Zajímavý příběh však poznamenal všudypřítomný patos a nevyvážené herecké a pěvecké výkony.
Daniel Landa

Daniel Landa - Daniel Landa (21. února 2005) | foto: Michal SváčekMF DNES

Veskrze ponurý příběh začíná na dušičky. Mladá lékařka Eliška odjíždí s kamarádkou na chatu, aby si u lahve vína vzájemně poplakaly na rameni nad nelítostným světem a vlastní citovou vyprahlostí.

Kamarádka Kamila však záhy záhadně mizí ještě než dopije první dvě deci. Eliška se vydává po jejích stopách a postupně se zamotává do víru podivných události.

Od hledání kamarádky Eliška brzy sklouzne k rozplétání středověké legendy o truchlivém osudu zamilované dvojice. Scény ze současnosti se pak začnou v rychlém sledu střídat s obrazy ze středověku a nezařaditelnými vizemi jednotlivých aktérů.

Příběh se vyvíjí zajímavě a divák, který se nenechá zaskočit překotným skokem od hledání kamarádky k tisíc let staré legendě, si jistě užije napětí. Vše vyvrcholí zajímavou pointou, která zpětně vrhá děj celého díla do jiného světla.

Tajemství vlastně ani není opravdový muzikál. Nad hudbou lehce převládá činohra, taneční složka je potlačena téměř úplně. Když už se nějaké kreace objeví, působí spíše parodicky.

Ne úplně přirozeně obecně působí všechny scény ze současnosti, drhne především jejich spojení s hudbou. Landově temné a úderné hudbě mnohem více sedí středověk.

Tím, co Tajemství nejvíce ublížilo, je patos, kterým ho autor zahalil od začátku až do konce. To, že se na jevišti odehrává cosi zásadního, hlubokého, niterného, se divákovi podstrkuje tak okatě, až to vyvolává opačný efekt.

Patosem se nechala pohltit i většina herců, v čele s Michaelou Kuklovou, která hraje Elišku. Středeční předpremiéra vůbec nabídla málo komplexně dobrých muzikálových výkonů. Dobří zpěváci stěží uhráli činoherní pasáže, výteční herci zase měli problém se zpěvem.

Ivan Vodochodský, který ztvárnil Eliščina průvodce odhalováním tajemství, zůstal prkenný jak v činohře, tak ve zpěvu. S obojím se naopak nadstandardně vypořádala Michaela Horká. Lehkost na jeviště přiváli policisté Michala Pleskota a Iva Hrbáče.

Mezi další, kteří s režisérkou Mirjam Landovou nazkoušeli alternované role, patří Lucie Vondráčková, Martin Dejdar, David Suchařípa, Richard Tesařík, Zuzana Norisová, Jiří Langmajer, Lucia Šoralová, David Matásek nebo Josef Vojtek.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

RECENZE: Skandální Lolita je v Národním pouze plakátový morální apel

Národní divadlo uvedlo operu Lolita od Rodiona Ščedrina, podle skandálního románu Vladimira Nabokova. Proč však z mnoha...

Miloslav König si mezi odpornými muži zahraje terapeuta s komplexem

V pátek večer má v Divadle Na zábradlí premiéru novinka zabývající se fenoménem terapeutických sezení a kurzů. V kusu...

Táta si to splnil. Heřmánkovi uvádějí komediální hit, který se zvrtne

Navzdory neuvěřitelným malérům a dechberoucím katastrofám dohrají vždy až do konce. Alespoň o tom na svých stránkách...

Najdete na iDNES.cz