RECENZE: Divadlo pro všechny. Z Kytice jde na diváky doslova závrať

  11:57aktualizováno  11:57
Nastudování Kytice v pražském Národním divadle nabízí působivou podívanou, při níž si na své přijdou ctitelé moderny i tradičního herectví. Na takové představení může bez obav vyrazit kdokoli.

Csongor Kassai a Anna Fialová ve Vodníkovi | foto: Pavel Hejný

Zážitek, nádherné malířské plátno, emoce. Prostě něco, co první scéna do historické budovy potřebovala. Reakce na zřejmě nejočekávanější premiéru roku, inscenaci Kytice v podání režijního dua SKUTR, se převážně shodují, že se tvůrcům povedlo něco velkého.

Vyhořelý barokní kostel, v pozadí letní bouřková oblaka. Už samo výtvarné zasazení inscenace z dílny výtvarníka Jakuba Kopeckého dodává dramatizaci našeho zásadního básnického díla punc velkoleposti. Začíná se i končí Záhořovým ložem, režiséři Trpišovský a Kukučka tuto baladu vybrali, aby celé večerní pásmo rámovala. Je na divácích, zda následné vrstvení balad pochopí jako volný sled obrazů, provázaný příběh jedné vesnice či třeba noční schůzku duchů.

Fotogalerie

Podobně jako v Záhořově loži má i ve Zlatém kolovratu hlavní slovo František Němec. Jeho znělý a cvičený hlas se nese do všech koutů historické budovy. Už dlouho se ve zdejší činohře nestalo, aby nejstarší generace dostala takový prostor, jaký má právě Němec při recitaci Erbenových veršů. Ve Zlatém kolovratu velký part dostává Jana Preissová; zatímco za ní postupně sestavují Dořino nebohé tělo, ona hraje v přední linii před publikem. Pouhou mimikou i podobně bezchybnou recitací dodává baladě netušenou hereckou hloubku.

Nejslabším článkem večera je následná Polednice, známé „u lavice dítě stálo“ vzbuzuje v publiku i přes zjevnou nadsázku nechtěný smích. Inscenovat Kytici bez Polednice se tvůrcům asi nechtělo, ale odrecitovaným zpracováním spíše dali najevo, že si s ní příliš nevěděli rady. Vrchol první poloviny večera však přichází vzápětí.

Z Vodníka se podařilo i díky hereckým výkonům Anny Fialové, Taťjany Medvecké a Csongora Kassaie udělat dokonalé drama. Právě zde nejvíce září spolupráce všech složek tvůrčího týmu; společně vytvářejí podvodní svět, kde diváci jakoby ode dna pozorují dívčinu cestu do vodníkovy náruče. Vyniknou působivé kostýmy Simony Rybákové.

A podobně dokonalá, i když úplně jiná, je Dceřina kletba s Pavlou Beretovou a Janou Bouškovou: čistá, jasná, křehkost sama.

Kytice

Národní divadlo

premiéra 28. února 2019

režie: SKUTR

hrají: František Němec, Jana Pidrmanová, Jana Preissová, Igor Orozovič, Anna Fialová, Csongor Kassai, Taťjana Medvecká, Pavla Beretová, Jana Boušková, Lucie Polišenská, Radúz Mácha, Jan Bidlas, Patrik Děrgel, Pavlína Štorková, Iva Janžurová

Hodnocení­: 90 %

Hororové Svatební košile kvapí podobně rychle, jako umrlec unáší svou nevěstu, vynikne zde především přednes Jana Bidlase. Jeho roli režiséři skvěle přenesli i do následujícího Holoubka. A z relativně upozaděné balady učinili podobně jako z Vodníka velkou podívanou. Když se mladá vdova topí v bouřící vodě, jde na diváka doslova závrať.

Ve Štědrém dnu Ivě Janžurové role mladé dívky příliš nesedla, balada navíc na pódiu postrádá gradaci. V celkovém vyznění večera však dvě slabší balady zapadnou.

Tandemu se povedlo výtvarně výrazné dílo, kde si na své přijdou ctitelé moderních eklektických principů i milovníci tradičního herectví. Reklama na divadlo. Prostě kus, který na naši první scénu patří.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Není mezi vámi barista? Misantrop tepe do hipsterů asi až moc

David Matásek, Kateřina Winterová a Vladimír Javorský v novém nastudování...

S kultem kávy, nazdobeného jídla i mobilního telefonu, tedy světem hipsterů, se vtipně vyrovnali tvůrci nejnovějšího...

O titulní roli se v Bowieho muzikálu Lazarus podělí Orozovič s Rumlem

Igor Orozovič

Igor Orozovič a Ondřej Ruml se budou střídat v českém zpracování komorního muzikálu Lazarus, který je jedním z...

RECENZE: K milostnému trojúhelníku od Havlíčka opravdu stačí tři

Denisa Pfauserová, Lukáš Jurek a Stanislava Jachnická v inscenaci Ta třetí

Podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka připravili ve Vršovickém divadle Mana inscenaci Ta třetí se Stanislavou...

Najdete na iDNES.cz