RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

  13:53aktualizováno  13:53
Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům nabídli bizarní příběh se scénkami na hraně dekadentního kabaretu. Nevydařila se ani všechna pěvecká čísla.

Tři zralí muži se na pódiu navlékají do silonek, jeden z nich si vleze oběma nohama do jedné nohavice, aby mu ta volná podezřele bimbala pod pasem. Devětasedmdesátiletý herec kroutí za povzbuzujícího potlesku zadkem směrem k publiku. Polonahý svalovec propíná paže a pohrává si s prsními svaly.

Podobnými výjevy, které by zapadly do nejpokleslejšího meziválečného kabaretu, se hemží nejnovější dílo pražského Divadla Broadway nazvané Kvítek mandragory.

Fotogalerie

Autorský hitmuzikál z dílny Radka Balaše navazuje tematicky na Mýdlového prince a Čas růží, tedy kusy připravené dle písní Václava Neckáře, respektive Karla Gotta. Aktuální Kvítek mandragory, shrnující tvorbu Heleny Vondráčkové, podtrhuje sestupnou tendenci této linie. Zatímco veleúspěšný Mýdlový princ se mohl pochlubit docela ucházejícím dějem a příjemnou retroatmosférou, Čas růží drží nad vodou v podstatě jen jméno a hity Karla Gotta. Kvítek mandragory se může opřít o nejlepší scénu a slušnou company (včetně Dreamgirls), ovšem dále už ho nezachraňuje nic.

Podobně jako Gott, obsáhla i Vondráčková svou tvorbou pop od šedesátých let prakticky do dneška. Už z principu nelze na tak rozdílném mixu stylů a nálad vytvořit konzistentní dílo. Autoři si s tím však na Broadwayi hlavu nelámou, písně Vondráčkové propojili příběhem natolik průzračným, že by se za něj styděli i žáci základní školy.

Kvítek mandragory

Divadlo Broadway

premiéra 13. března 2019

režie: Radek Balaš

hrají: Miroslav Etzler / Sagvan Tofi / Jaromír Nosek, Aleš Háma / Michal Novotný / Bronislav Kotiš, Josef Carda / Richard Genzer / Jaromír Nosek, Adéla Gondíková / Ivana Jirešová, Jana Boušková / Jaroslava Obermaierová, Nelly Řehořová / Eliška Trtíková / Ines Ben Ahmed, Yvetta Blanarovičová / Radka Fišarová, Jan Přeučil / Josef Laufer / Rudolf Kubík, Michaela Gemrotová / Alžbeta Bartošová / Eliška Ochmanová, Felicita Prokešová / Marianna Polyáková / Kateřina Klausová, Eliška Ochmanová / Veronika Zelníčková / Eliška Bučková, Pavlína Ďuriačová / Linda Finková, Ladislav Spilka / Bořek Slezáček / Ondřej Bábor a další

Hodnocení­: 20 %

Titulní Kvítek mandragory je drahokam, který se místnímu zločinci rozhodne ukrást policista, aby vyřešil finanční situaci. Naplánuje tedy, že se s bratrem a bezdomovcem (což je důvod, jak naroubovat Červenou řeku a Přejdi Jordán, jež bezdomovci zpívají u hořící popelnice) převlečou za zpěvačky a mafiána oloupí. Příběh navíc podporují obdobné dialogy: „Jediná možnost, jak ho přechytračit, je nachystat na něj past,“ zazní překvapivě, když je třeba děj posunout.

K hitmuzikálu musí člověk přistupovat s velkou dávkou nadhledu, je třeba chápat, že tvůrcům nejde o nic jiného než diváka pobavit. Ale i tak by měli vůči publiku projevit alespoň trochu úcty a nepodceňovat jeho schopnosti rozeznat svižné dílo od škváru. Vrcholné scénce, kdy za ženy převlečené trio herců Etzler, Háma a Nosek pěje Miláčku či Malovaný džbánku, se zmíněný nadhled a švih upřít nedá. Ovšem pozorovat předcházející dlouhé minuty se vlekoucí trénink, kde všichni tři v teplákovkách běhají po pódiu, hekají a v kvapu falešně pějí píseň Přítele mám, abych měl za kým jít, opravdu přesahuje hranice soudnosti.

Premiéra: Vondráčkovou Kvítek mandragory dojal

Diváka maně napadne, co by takovému číslu říkali autoři původní hudby, tedy Lennon s McCartneym. I když je pravda, že Lennon měl absurdní humor docela rád.

Z písní většinou zazní jen krátké nápěvy, jejich podání je úspěšné jen střídavě, naštěstí nic tak hrůzného jako zmíněná scénka z tréninku už divákovo ucho nepotká. Nejlepším číslem nakonec zůstává interpretace Dvou malých křídel. Hezkým momentem je také pocta Jaroslavě Obermaierové, ovšem důvod jejího zařazení zůstává záhadou. Otázkou je i to, zda skutečně může Helena Vondráčková kus považovat za svou poctu a jak asi dopadne chystaný čtvrtý muzikál, který má spojit písně Waldemara Matušky.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Ahoj, krásko! Kateřina Brožová hraje úspěšnou ženu v krizi středního věku

Kateřina Brožová v představení Ahoj, krásko! (Linda)

Divadlo na Vinohradech večer uvede novinku, v níž představí hrdinku čelící krizi středního věku. Manažerku Lindu...

Pohádka pro dospělé nabídne ňadra na scéně. Princ se vydává za pomeranči

Záběr z inscenace opery Láska ke třem pomerančům

Stranou zájmu zdejších dramaturgů dlouhá léta zůstávala opera Láska ke třem pomerančům od Sergeje Prokofjeva. Přitom...

Hvězdy Tváře David Gránský a Vojtěch Drahokoupil se vystřídají v roli Tarzana

Roli Tarzana dostaly hvězdy Tváře David Gránský a Vojtěch Drahokoupil.

Muzikál Tarzan, který v říjnu uvede pražské Divadlo Hybernia, zná obsazení. Herce hlavních rolí musela schválit...

Najdete na iDNES.cz