

Světový den cirkusu, který připadá na měsíc duben, každoročně zvyšuje povědomí o cirkusovém umění. Těší se zasloužené pozornosti amatérských, ale hlavně profesionálních umělců. Ty tam jsou totiž časy, kdy stál cirkus na jednom perfomerovi, který strkal hlavu do tygří tlamy. Novocirkusová scéna v čele s Cirque du Soleil o tom ví své.
Autor: Jan Zátorský, MAFRA
První cirkus, o němž víme, se odehrál v roce 1782 v Paříži, a stál za ním muž jménem Philip Astley. Dnešní moderní cirkus už je na úplně jiné úrovni, přesto přejímá i některé prvky toho tradičního.
Autor: Jan Zátorský, MAFRA
Současný cirkus je svébytná umělecká forma, která se točí spíše kolem vyjádření emocí, vyprávění příběhů a odvážných výkonů. To vše v sobě spojuje i soubor Cirque du Soleil, který zanedlouho do Česka přiveze show KURIOS.
Autor: Jan Zátorský, MAFRA
První moderní cirkusy se začaly objevovat ve Francii, Austrálii a na západním pobřeží Spojených států v 60. a 70. letech dvacátého století. Cirque Du Soleil vznikl v roce 1984 v kanadském Québecu a je tak jedním z průkopníků. Popularita, které Cirque Du Soleil dosáhl, vydláždila cestu dalším moderním cirkusovým představením.
Autor: Jan Zátorský, MAFRA
Dechberoucí triky, které ohromují publikum, ale zároveň i lidské příběhy a složitější umělecká forma, která se strukturou blíží divadlu. To je nový cirkus v podání Cirque Du Soleil.
Autor: Jan Zátorský, MAFRA
Konkrétně v show KURIOS se potkáváme s vynálezcem jménem Hledač. Ten žije v laboratoři, kde má vše pevný řád. Jednoho dne mu do ní ale vstoupí bytosti z jiného světa a vše se otočí vzhůru nohama. Laboratoř najednou ožívá v kabinet kuriozit.
Autor: Jan Zátorský, MAFRA
Tato hlavní dějová linka se prolíná celým představením KURIOS. Každý z performerů má své číslo, nakonec se ale všechny akty spojují v jeden zastřešující příběh. Umělci využívají své pohyby a málem nadlidské výkony k vyjádření myšlenek, emocí a scén. To je hlavní rozdíl mezi tradičním a současným cirkusem.
Autor: Jan Zátorský, MAFRA
V duchu nového cirkusu se v show KURIOS klade důraz i na propracované kostýmy. Pro účely představení jich vzniklo více než sto.
Autor: Jan Zátorský, MAFRA
A co víc, všechny kostýmové prvky, které přicházejí do styku s pokožkou umělců, se každý večer perou. Touto činností stráví dva lidé celkem čtrnáct hodin týdně.
Autor: Jan Zátorský, MAFRA
A aby toho nebylo málo, je potřeba kostým doplnit i make-upem. Ten si nanášejí všichni účinkující před představením sami. Zabereme jim to klidně i dvě hodiny.
Autor: Jan Zátorský, MAFRA
Cirque du Soleil byl jedním z prvních, který se zbavil některých tradičních forem cirkusového průmyslu, například čísel se zvířaty. Místo toho fascinuje vystoupeními, která ukazují nekonečný potenciál lidské houževnatosti.
Autor: Jan Zátorský, MAFRA
Nový cirkus v show KURIOS má zkrátka všechno. Skoky, létání, pády, ladnost, riziko zranění, pot, krásu i okamžiky absolutního strachu. Z uzavřené umělecké formy, kde se dříve dovednosti předávaly z generace na generaci, se stal proces, který spojuje i národy. Celá výprava KURIOS má totiž 120 členů. Na tom by nebylo nic až tak zajímavého, kdyby těchto 120 lidí nepocházelo celkem z 31 světových zemí. Vystupujících umělců čítá výprava celkem padesát. Někteří z nich cestují s Cirque du Soleil více než dvacet let. Na celém Kabinetu kuriozit se pak podílelo celkem sedmnáct tvůrců.
Autor: Jan Zátorský, MAFRA