Kult rozjel boxerský šampion Rocky

  11:47aktualizováno  11:47
Boxerské rukavice, socha svobody, hvězdy a pruhy, spousta želv - a mezi tím vším slavný hrdina Rocky, který musí nejprve upadnout, aby mohl znovu vstát. Příběh legendárního boxera bavil návštěvníky prvního večera ústecké divadelní přehlídky Kult.
Inscenace Rocky IX

Inscenace Rocky IX - Loutkové divadlo Buchty a loutky uvedlo inscenaci Rocky IX o životě slavného boxera | foto: Jiří Needrle

Bláznivou parodii Rocky IX s podtitulem Boxing - kissing - loutking o tom, jak boxer přemohl svou skříňku na dresy a získal srdce krásné dívky, představilo populární loutkové divadlo Buchty a loutky. Už léta slaví u diváků úspěchy s podobně laděnými tituly Příběh opravdového člověka či Gilgameš.

"Všichni jsme dělali atletiku nebo jiné sporty, proto jsme si jednou chtěli zkusit sportovní představení. A uznejte, že přiblblejší idol než Rockyho jsme fakt najít nemohli," usmívá se autor a režisér hry Radek Beran. Amerického svalovce, kterého ve filmové sérii ztvárnil Sylvester Stallone, si vzal na paškál s kolegy Vítem Bruknerem a Markem Břečkou.

V představení ovšem hraje neporazitelného šampiona loutka více než neduživá. Právě takový je totiž i hrdina příběhu - nesmělý, nerozhodný, bojácný, věčně nalitý... ale pořád sám sebe i všechny okolo přesvědčující, že včera měl zápas a byl fakt dost dobrej. Na konci ale přece jen stejně jako ve filmu přichází klasický happy-end a velká láska.

"Hodně nás baví dělat brakové záležitosti z velkých věcí nebo naopak vycházet z braku a do toho vsouvat věci, které považujeme za vážné. Používáme rádi dětský přístup hraní si na něco, dělání si legrace z blbostí, a byl bych rád, kdyby tohle v našich hrách zůstávalo," přemýšlí Beran.

I proto hraje v příběhu také loutka Rumcajse, pes Novák, nahaté bárbíny nebo nafukovací panna. "Máme zkušebnu plnou haraburdí, co kdo přinesl, a tohle představení jsme dělali právě jako děti, když si hrají v pokojíčku - po čem jsme sáhli, to jsme použili."

V případě ostatních titulů tomu bývá jinak. Herci prý nejraději používají staré omlácené loutky, ke kterým si nechávají od různých výtvarníků vyrábět celou scénu i výpravu. Ze dřeva byla kompletně vyřezána třeba už zmíněná parodie na Epos o Gilgamešovi nebo zatím poslední hra v repertoáru Buchet a loutek - v září uvedený Pes Baskervillesský.

Počet svých titulů jím divadlo zaokrouhlilo na deset. Dalších pět her včetně legendární Opičky Jenovéfy pak nabízejí Buchty a loutky dětskému publiku.

"V současné době natáčíme seriál Chcípáci, bude mít třináct dílů po čtyřech minutách. Až to budeme mít hotové, zkusíme to někomu nabídnout, a kdyby to snad nikdo nechtěl, lidé to určitě dříve nebo později uvidí na nějaké filmové přehlídce," ujišťuje Radek Beran a dodává, že kromě toho pracuje s kolegy i na nové loutkové hře: "Na jaře budeme dělat Sedm statečných," doplnil Beran.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Po stopách Marthy. Nultý bod letos přiveze hudbu i dosídlení Sudet

Ilustrace k jednomu z představení letošní nabídky festivalu Nultý bod

Do letních časů, kdy divadelní dění naplno ovládají produkce pod širým nebem, každoročně vstupuje festival Nultý bod...

RECENZE: Syrová Amerikánka z pasťáku naznačila ve Varech svou sílu

Eliška  Křenková a Tereza Voříšková v kusu Amerikánka

Ten příběh prý režiséru Viktoru Taušovi kdysi vyprávěla jedna dívka, když byli oba na ulici. Tauš jej dlouho nosil v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz