Kult rozjel boxerský šampion Rocky

  11:47aktualizováno  11:47
Boxerské rukavice, socha svobody, hvězdy a pruhy, spousta želv - a mezi tím vším slavný hrdina Rocky, který musí nejprve upadnout, aby mohl znovu vstát. Příběh legendárního boxera bavil návštěvníky prvního večera ústecké divadelní přehlídky Kult.
Inscenace Rocky IX

Inscenace Rocky IX - Loutkové divadlo Buchty a loutky uvedlo inscenaci Rocky IX o životě slavného boxera | foto: Jiří Needrle

Bláznivou parodii Rocky IX s podtitulem Boxing - kissing - loutking o tom, jak boxer přemohl svou skříňku na dresy a získal srdce krásné dívky, představilo populární loutkové divadlo Buchty a loutky. Už léta slaví u diváků úspěchy s podobně laděnými tituly Příběh opravdového člověka či Gilgameš.

"Všichni jsme dělali atletiku nebo jiné sporty, proto jsme si jednou chtěli zkusit sportovní představení. A uznejte, že přiblblejší idol než Rockyho jsme fakt najít nemohli," usmívá se autor a režisér hry Radek Beran. Amerického svalovce, kterého ve filmové sérii ztvárnil Sylvester Stallone, si vzal na paškál s kolegy Vítem Bruknerem a Markem Břečkou.

V představení ovšem hraje neporazitelného šampiona loutka více než neduživá. Právě takový je totiž i hrdina příběhu - nesmělý, nerozhodný, bojácný, věčně nalitý... ale pořád sám sebe i všechny okolo přesvědčující, že včera měl zápas a byl fakt dost dobrej. Na konci ale přece jen stejně jako ve filmu přichází klasický happy-end a velká láska.

"Hodně nás baví dělat brakové záležitosti z velkých věcí nebo naopak vycházet z braku a do toho vsouvat věci, které považujeme za vážné. Používáme rádi dětský přístup hraní si na něco, dělání si legrace z blbostí, a byl bych rád, kdyby tohle v našich hrách zůstávalo," přemýšlí Beran.

I proto hraje v příběhu také loutka Rumcajse, pes Novák, nahaté bárbíny nebo nafukovací panna. "Máme zkušebnu plnou haraburdí, co kdo přinesl, a tohle představení jsme dělali právě jako děti, když si hrají v pokojíčku - po čem jsme sáhli, to jsme použili."

V případě ostatních titulů tomu bývá jinak. Herci prý nejraději používají staré omlácené loutky, ke kterým si nechávají od různých výtvarníků vyrábět celou scénu i výpravu. Ze dřeva byla kompletně vyřezána třeba už zmíněná parodie na Epos o Gilgamešovi nebo zatím poslední hra v repertoáru Buchet a loutek - v září uvedený Pes Baskervillesský.

Počet svých titulů jím divadlo zaokrouhlilo na deset. Dalších pět her včetně legendární Opičky Jenovéfy pak nabízejí Buchty a loutky dětskému publiku.

"V současné době natáčíme seriál Chcípáci, bude mít třináct dílů po čtyřech minutách. Až to budeme mít hotové, zkusíme to někomu nabídnout, a kdyby to snad nikdo nechtěl, lidé to určitě dříve nebo později uvidí na nějaké filmové přehlídce," ujišťuje Radek Beran a dodává, že kromě toho pracuje s kolegy i na nové loutkové hře: "Na jaře budeme dělat Sedm statečných," doplnil Beran.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Playboy Galileo vrátil muzikálového diváka o patnáct let zpět

Janek Ledecký v titulní roli obnoveného muzikálu Galileo

Muzikál Galileo nabízí návrat do období vrcholné renesance. Ovšem nejen to, obnovená premiéra patnáct let starého díla...

RECENZE: Neokouzlí. Slova Jáchyma Topola asi nebylo třeba ilustrovat

Záběr z představení Kouzelná země

Když se na naši první scénu poprvé jako autor dostává jeden z nejtalentovanějších spisovatelů posledních třiceti let,...

Romeo, Julie a tma. V Dlouhé ožije největší protektorátní láska

Promofotografie k inscenaci Romeo, Julie a tma v Divadle v Dlouhé

Tragický příběh lásky studenta Pavla a židovské dívky Ester v temné atmosféře Prahy za heydrichiády. Novela Jana...

Najdete na iDNES.cz