Ruští poslanci kritizují moskevské divadlo kvůli propagaci homosexuality

  18:27aktualizováno  18:27
Na rusko-ukrajinský střet o Krym může doplatit i známé moskevské divadlo Na Tagance. Senátor Oleg Pantělejev na zasedání horní komory ruského parlamentu nařkl vedení scény z "šíření nemravností" a "nedostatku vlastenectví". Divadlo mělo navíc v březnu uspořádat "festival Majdan".

Moskevské Divadlo Na Tagance čelí kritice ruských poslanců | foto: Wikimedia Commons

Kritiku podpořila i šéfka komory Valentina Matvijenková, a tak se podle agentury Interfax teď čeká, jaký ortel vyřkne ministerstvo kultury. Ačkoli ředitel divadla všechna nařčení odmítá a tisk si ze senátora utahuje, že prý naletěl "fantaziím" pětice notorických stěžovatelů ze souboru.

"V posledních letech v Moskvě probíhá kolonizace ruské kultury uplatňováním západních ideologických modelů v divadle," postěžovali si v dopise senátorům herci-odboráři, nespokojení s poměry Na Tagance. Prý se zde "zavádějí prozápadní náhražky moderního umění".

Pantělejev si ještě přisadil, když scéně vytkl představení "propagující násilí, homosexualitu, pedofilii a sebevraždy". Divadlo prý navíc v polovině března uspořádalo "festival Majdan" o kyjevských protestech a po moskevských ulicích údajně pobíhali lidé s označením radikální bojůvky kyjevských demonstrantů Pravý sektor. Vedení scény si prý také u známého opozičního autora objednalo parodii na "bezpečnostní orgány".

"Vše se platí z rozpočtu! Podle mého nastal čas ovlivnit situaci v našem milovaném divadle... Zastavit rozpad, zachovat tradice ruského repertoáru, vystoupit proti nemravnosti!" horlí Pantělejev.

"Jaký festival Majdan?"

"O čem to mluví? Jaký festival Majdan? Poprvé o něm slyším," diví se ředitel divadla Vladimir Flejšer a přitom lituje, že "neprověřené informace zazněly na tak vysoké úrovni". Autor popisované hry Dmitrij Bykov zase prohlašuje, že z parodie ještě nenapsal ani řádek... Ale senátor nad námitkami mává rukou: "Ať hodnověrnost uvedených faktů objasní odborníci z ministerstva kultury!"

Divadlo Na Tagance ve své minulosti zažilo i jiné skandály, z nichž největší byl asi rozchod se zakladatelem instituce, režisérem Jurijem Ljubimovem během hostování v Praze v červnu 2011. Nestor ruského divadelnictví na oplátku zakázal souboru uvádět své hry.

Na Tagance v dobách největší slávy vystupoval i slavný herec, básník a písničkář Vladimir Vysockij. V dubnu 2009 se zde odehrála ruská premiéra hry Václava Havla Odcházení v podání Andreje Kroba a Klicperova divadla z Hradce Králové.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Trhni si, otče! A ze skříní začnou v Ungeltu padat kletby i kostlivci

Bára Štěpánová a Petr Stach během zkoušek Trhni si, otče!

Bláznivá komedie, kterou světoznámý dramatik Peter Quilter napsal přímo pro Divadlo Ungelt. Tak uvádí pražská scéna...

Titán a ztroskotanec, oba spisovatelé. Když potká Hemingway Fitzgeralda

Záběr ze zkoušek inscenace Scott a Hem

Život je dobrý a stojí za to o něj bojovat, neboť toho, kdo o něj bojuje, je sice možné porazit, ne však zničit. Tuto...

Najdete na iDNES.cz