Kodetův rod psal herecké dějiny

  1:00aktualizováno  1:00
V první půli devatenáctého století se začala psát snad nejdelší z českých hereckých kronik. Tehdy přišel na svět Vendelín Budil. Ještě dnes ale není zcela jistě prokázáno, zda otcem příštího ředitele proslulé divadelní společnosti byl neméně vážený dramatik a herec J. J. Kolár.
Kodet s dcerou Barborou

Kodet s dcerou Barborou - Herec Jiří Kodet s dcerou herečkou Barborou Kodetovou na zahradě domu v Točné. (1. července 2001) | foto: David NeffMF DNES

Ovšem od budilovských dob už se táhne zcela jasně po několik generací umělecká linie rodu, do níž patřil i Jiří Kodet. Dar talentu a nepřízeň doby ji vroubí od jména ke jménu.

Budil utekl před malými rolemi, byť ve váženém Prozatímním divadle, k herectví sice kočovnému, zato podle svého gusta.

Poté založil vlastní soubor, který však přišel na buben, takže zakotvil v plzeňském divadle a nakonec v archivu. Nesmrtelné slávy nakonec dosáhl v cizině: jeho hlas ze hry Král Lear je na zvukovém válečku uložen v Shakespearově muzeu v britském Stratfordu.

Ze dvou Budilových dětí zůstal Rudolf ochotníkem, Anna prošla řadou scén včetně kabaretních a objevila se v prvorepublikových filmech Andula vyhrála, Poslední Podskalák, Maskovaná milenka, Humoreska, Anita v ráji. Kromě toho pokračovala v pěstování genů.

Provdala se za herce Jiřího Steimara, jehož kariéra dosáhla až do Národního divadla, byť odtud dvakrát rozhněván odešel a zase se vrátil. Měli spolu dvě děti: Miloše, který nešťastnou náhodou zahynul, a Jiřinu.

Jiřina Steimarová dostávala první školení právě od otce, jenž hrával ve filmech zejména bankéře, ředitele či podobné hrdiny vybraného chování. Otakar Vávra cituje oblíbenou historku Huga Haase, jak svou mladou půvabnou dceru Steimar v divadle varoval před automobilovými výlety s nápadníky. "Jednou budou šraňky dole a ty prošvihneš představení," strašil ji prý tenkrát otec - ovšem jadrnějším výrazem.

Steimarová byla v nejvyšší herecké lize
Jiřina Steimarová se dostala do nejvyšší herecké ligy, tedy do zlaté kapličky, již v roce 1933. O čtyři roky později, provdána za sochaře Jana Kodeta, přivedla na svět syna Jiřího. Manželství však dlouho nevydrželo, podruhé se pak herečka vdala za automobilového závodníka Jaroslava Juhana, s nímž měla dcery Evelynu - profesí rovněž herečku - a Julii.

Se svými dětmi Jiřím a Evelynou se Jiřina Steimarová sešla při natáčení kriminálního filmu Dušana Kleina Město nic neví. V 50. letech však Juhan emigroval a jeho žena musela Národní opustit - na hodinu.

Kodet dlouho nechtěl do Národního divadla
Politická nevůle se přenesla i na Jiřího Kodeta. Kvůli nevlastnímu otci byl vyhozen z gymnázia, na DAMU jej vzali až napodruhé, místo absolutoria školy odešel hrát zprvu na oblast, ani ve filmu jej k velkým rolím nepouštěli. Národní divadlo, jemuž zazlíval křivdu na své matce, vzal na milost až po roce 1989. A po celou dobu se snažil co nejdál od divadla držet vlastní dceru Báru Kodetovou - marně. Budilova prapravnučka prý věděla odjakživa, že se stane také herečkou.

Uměleckou, byť ne přímo hereckou štafetu drželo mezitím také druhé rodinné křídlo, tedy nevlastní bratr Jiřího Kodeta, malíř Kristián Kodet, který výtvarnou tradici rozvíjí po svém otci i dědečkovi, v obou případech sochařích.

Stranou nezůstala ani Evelyna Steimarová, i když její cesta k herectví vedla složitějšími oklikami. Nejprve vystřídala jiná povolání, byla například zubní instrumentářkou nebo servírkou na horské chatě. Nicméně poté v duchu budilovských zvyklostí prošla několika oblastními divadly, dočasně byla i členkou dvorní scény svého bratra, pražského Činoherního klubu.

Vypracovala se však zejména ve filmovou herečku, jejíž soupis rolí obnáší snímky jako Soukromá vichřice, Petrolejové lampy, Anděl s ďáblem v těle, Fešák Hubert či Zánik samoty Berhof. Z novějších filmů se vryla do paměti její servírka Marie z hrabalovského Něžného barbara.

A aby se kruh dokonale uzavřel, herecké zkušenosti už má také dcera Evelyny Steimarové a Boleslava Polívky, která nosí jméno Anna Polívková.

Poprvé před kamerou upoutala v Gedeonově tragikomedii Návrat idiota, loni se představila v krimifilmu Bolero, kde se potkala při práci s matkou, objeví se v dokončovaném snímku Restart nebo v německém příběhu o Boženě Němcové, kde ztvární spisovatelčinu dceru Doru. Legenda tedy pokračuje.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Správce ve filmu S čerty nejsou žerty bych neopakoval, řekl Preiss v Rozstřelu

Legendární věta správce z pohádky S čerty nejsou žerty „na doživotí – do konce života“ se o Vánocích znovu vrátí na...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co je ještě znásilnění, ptá se spisovatelka a nebojí se být osobní

Spisovatelka Saskia Noortová se nebojí být osobní. V knize Stromboli jí byl inspirací krach vlastního manželství i...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Velkodrůbežář, holding. Happy Chicken však slibuje víc než politickou satiru

V řece plavou divné ryby a nic nevypadá jako v dobách dětství a mládí. Tak uvádí pražské Divadlo pod Palmovkou páteční...

Posázavská love story. V Divadle Kámen inscenují Jáchyma Topola S citem

Posázavskou love story slibuje malé pražské Divadlo Kámen, které na čtvrtek chystá premiéru inscenace S citem. Tu její...

Evoluce lidstva ve dvou hodinách: Akrobaté Cirque du Soleil míří do Prahy

Světově proslulý cirkus se do České republiky vrací s dalším představením. Na přelomu července a srpna představí Cirque...

VIDEO: Děti ráje čeká třetí premiéra. Vaculík a Tofi u toho chybět nebudou

Po čtyřech letech v Brně se hitmuzikál Děti ráje vrací do Prahy. V dubnu 2020 ho tak čeká už třetí premiéra. Tvůrci...

Najdete na iDNES.cz