Působivě už na papíře vypadalo spojení různorodých tvůrců na představení Kniha džunglí. A stejně působivě to dopadlo i ve skutečnosti. Divadlo bratří Formanů, zde výhradně v režii Matěje, totiž ke spolupráci na nadžánrovém představení oslovilo zajímavá tělesa. Jedním z nich je taneční soubor Dekkadancers, druhým Česká filharmonie. Jejich společnému úsilí poskytl azyl pražský kulturní prostor Jatka78. A to doslova, novinka se totiž od června hraje v šapitó Azyl78 na pražském Výstavišti.
Forman si ke zpracování vybral legendární knihu anglického držitele Nobelovy ceny za literaturu Rudyarda Kiplinga. Kniha džunglí bývá v populární kultuře často redukována na příběh okolo chlapce Mauglího. Forman se však vrátil k prapůvodní myšlence knihy a popisuje Kiplingův svět zvířat a jeho zákonitosti, které se tolik liší od těch lidských.
Postava Mauglího je zde samozřejmě důležitá a zůstává i hlavním hybatelem děje. Ovšem rozhodně není tou hlavní. Dělí se o ni dvojice Ondřej Vinklát a Filippo Nannucci, stejně jako se ostatní tanečníci dělí o další role zvířat či vesničanů. Celá džungle v podání Matěje Formana je totiž především jedním velkým rejem: propracovanou choreografii tance opic střídá vlčí sněm, v popředí se mezitím sune gaviál, zatímco vzadu se tygří pruhy mísí s odlesky a stíny džungle.
Formanovi, který je zároveň autorem scény, se prostě podařilo vystihnout atmosféru indického pralesa. Celou manéž zdobí zakroucené a výtvarně stylizované výhonky rostlin či visící liány. V jakýchsi stromových patrech sedí filharmonie. Scénu dále obkružuje průhledný závěs opět ozdobený nejrůznějšími motivy. Přítmí, tajemství. Přesně do takového světa se divák od prvních minut večera propadne. Maně mu pak v mysli vytane vzpomínka na stejně magické světy našich filmových mistrů Karla Zemana či Jiřího Trnky.
Přes zmíněnou oponu tak pozoruje úvodní část večera. Nevýhodou takto budované atmosféry ovšem je, že naplno nevyniknou jinak úžasné zvířecí masky a kostýmy Andrey Sodomkové. Či zmíněná choreografie z dílny Štěpána Pechara.
Kiplingovo poselství
Teprve v momentě, kdy se opona roztáhne, vyjeví se mystický svět Knihy džunglí v celé své kráse. K nejlepším momentům večera patří samozřejmě souboj tygra Šér Chána (v podání Alexandra Sadirova, Mirka Kosíka a Nikol Šneiderové) s Mauglím, který zdobí skvělá choreografie buvolího stáda a překvapivě vyřešené tygrovy skoky.
Kniha džunglíDivadlo bratří Formanů premiéra 7. června 2022 (Azyl78) režie: Matěj Forman hrají: Alexandr Sadirov, Alžběta Tichá, Ariadni Niki Toumpeki, Florian Garcia, Filippo Nannucci, Ifigenia Konstantina Toumpeki, Juliette Jean, Jonáš Janků, Nikol Šneiderová, Ondřej Vinklát, Sanusi Taofik Ayomide, Michal Pribylinec, Mirek Kosík, Tereza Kučerová... Hodnocení: 75 % |
Samostatnou kapitolou je i původní naživo hraná hudba Marko Ivanoviće, který sám diriguje Českou filharmonii. Díky klasickým nástrojům dostává jinak hravé představení vážný ráz, určitou exkluzivitu a podporuje hloubku Kiplingova poselství.
Otázkou zůstává, nakolik je taková výsostná podívaná vhodná pro nejmenší diváky; tvůrci doporučují účast od šesti let. V úvodu je okouzlí scéna, masky i tanec a na stejné vlně pak musí vydržet celý večer. Teprve závěrečná píseň totiž naruší jinak poměrně lineárně taženou dramaturgii večera a dodá na přístupnosti.
Spolu s nadužíváním poloprůhledné opony jsou to však jediné výtky k jinak originální a působivé show. Osmdesát minut času totiž není snad tak dlouho, aby tyto vyšší nároky šestileté děti nevydržely.