Klaus a Zeman vstupují v satiře na kluzkou plochu

  0:06aktualizováno  0:06
Chcete vidět jak staronový prezident Václav Klaus trénuje oficiální úsměv či jak rozmlouvá s andělem? Nebo jak mu jeho poradce Ladislav Jakl třikrát zemře a vstane z mrtvých? To jsou pikantní výjevy z politické satiry, kterou uvede brněnské HaDivadlo.

HaDivadlo Brno - z inscenace Obyčejný den Václava Klause | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Pětidílný seriál startuje dnes v 19.30 hodin a tvůrci sázejí na slovně peprnou podívanou.

"Chceme se s uměleckou nadsázkou a groterskní satirou podívat na politický establishment, přesně v duchu, jak to divadlo dříve dělalo a jak by to dělat mělo," komentuje režisér a autor Luboš Balák nový cyklus příznačně nazvaný Kluzká plocha.

Název seriálu prý vyjadřuje, že smeknout se mohou nejen nemilosrdně karikovaní politici, ale i sami tvůrci.

Vstupní díl nese název Obyčejný den Václava Klause. Divadelníci si ovšem smlsnou ještě na Miloši Zemanovi či Jiřím Paroubkovi. Výmluvný je název čtvrtého dílu Sága rodu Grebeníčků, stejně jako poslední části Všechny naše milenky.

Zhruba hodinové grotesky dají na všem jmenovaným na frak. "Nečekám, že se to bude všem líbit. Politická satira je ošemetná, lidé mají na veřejné věci různé názory. Kolikrát se neshodneme ani v rodině nebo mezi nejbližšími přáteli," poznamenal Balák.

Žádná imitace, nelítostný komiks
V hodinové grotesce nazvané Obyčejný den Václava Klause čekají diváky politické půtky, ale i řada překvapivých setkání. Hlava státu bude kupříkladu rozmlouvat s andělem či zmrtvýchvstalým poradcem.

"Velkou inspirací nám byla poslední volba prezidenta," tvrdí režisér. Divadelníci budou v hodinových karikaturách předních tuzemských politiků zčásti používat i jejich konkrétní projevy, proslovy či knihy. "Klausův žargon je zcela jedinečný. Třeba jeho hustě používané spojení opravdu, ale opravdu," naoko jásá Balák.

HaDivadlo se podle něj však nechce uchýlit pouze k jednoduché imitaci známých tváří ani k humoru televizních estrád. Výsledkem má být nemilosrdný divadelní komiks.

Také proto v HaDivadle nepoužijí obličejové masky karikovaných mužů. Ve Václava Klause se promění hostující Petr Jeništa. V HaDivadle naposled ztvárnil nacistického diktátora v představení Historky z Hitlerovic kuchyně.

"Pan Klaus se vidí jako dobrý panovník. Všichni ho známe už strašně dlouho, a tak ztvárnit ho ani nebylo těžké," poznamenal s ironií v hlase Jeništa. Tvrdí, že jeho karikatura prezidenta sahá prý až za hranici drzosti.

Standa měl problém, Paroubek byl kamaráth
Pětidílný cyklus politické satiry vznikl v HaDivadle podle Baláka náhodou. Původně  se měly v jednom večeru objevit dvě grotesky o Klausovi a Zemanovi.

"Zjistili jsme ale, že materiálu je strašně moc. A divadelní karikatura každého z nich vydá na samostaný večer," dodal Balák.

Postavy současných politiků vstupují na česká divadelní jeviště poměrně zřídka. Naposledy před rokem uvedlo pražské Rokoko trilogii Ivy Klestilové Má vlast.

V příbězích Standa má problém, Paroubek je kamaráth a Strejda nás má všechny rád figurovala řada známých tváří − premiéři Zeman, Špidla, Gross i Paroubek, prezident Klaus nebo ministři Jandák, Kalousek, Emmerová či Rath.

Portrétované politiky ovšem do brněnského HaDivadla zvát nehodlají. "Nedokážu si představit, že bych jej hrál, kdyby seděl v hledišti," shrnuje Jeništa.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Burleska funguje, ale striptýz bych sem nevozil, říká ředitel Letní Letné

Ředitel a zakladatel festivalu Letní Letná Jiří Turek (5. srpna 2019)

Už se od nás inspirují i v zahraničí, ale učíme se pořád, říká před zahájením 16. ročníku novocirkusového festivalu...

Mim Vizváry coby pacient na operačním sále slibuje nevídané triky

Radim Vizváry

Novocirkusová skupina Losers Cirque Company měla projekt v plánu už hodně dlouho. Na jejích oficiálních stránkách po...

RECENZE: Z Francie dorazilo na Letní Letnou šestnáct divoženek a jeden kůň

Z představení Projet.PDF, které do Prahy přivezl soubor Portés de Femmes

Velký počet zahraničních hvězd nabízí letošní festival Letní Letná, který se překlápí do své druhé poloviny. Z Francie...

Najdete na iDNES.cz