Kladivo na čarodějnice udeří v muzikálovém panství Ilony Csákové

  19:10aktualizováno  19:10
Kladivo na čarodějnice jako muzikál? Kdo zná temnou filmovou adaptaci Kaplického románu, dovede si něco takového představit jen těžko. Tvůrčí dvojice Levý-Holý nicméně měla opačný názor a pustila se do práce. Hudbu i libreto už mají napsané, zkoušet se začíná 18. února a premiéra bude za dva měsíce.

Ilona Csáková si v novém muzikálu Kladivo na čarodějnice zahraje hraběnku | foto: ČTK

Na projekt s takovými ambicemi jsou necelé dva měsíce šibeniční lhůta. "Přípravy se bohužel protáhly kvůli rekonstrukci divadla Milenium, kde budeme hrát. Když jsme prostory přebírali, byly v dezolátním stavu. Muzikál je teď na tom trochu bitý, ale my jsme přesvědčení, že se vše stihne a premiéra 30. dubna proběhne, jak má," řekl iDNES.cz producent a autor hudby Milan Levý, který muzikál představil společně se spoluautorem a uměleckým ředitelem pražského divadla Pavlem Holým.

"Muzikál jsem toužil udělat už dlouho, ale řekl jsem si, že si počkám na nějaké nosné téma. Tím Kladivo na čarodějnice je. Ale pozor, nemám na mysli ani román Václava Kaplického, ani film Otakara Vávry, ale stejnojmenný historický dokument a hlavně historická fakta. Z těch jsme vycházeli nejvíc," zdůrazňuje Holý, jinak také bývalý lídr skupiny Dr Max a producent hitu první řady Superstar "Veď mě dál".

Hudba už je hotová, protagonisté muzikálu, které tvůrci spolu s týmem představili na úterní prezentaci, ji nicméně zatím slyšeli jen z demonahrávek. "Dalo by se říct, že základem je filmová muzika, ve které se mísí rockový drive s prvky romantiky, zkrátka od každého něco," přiblížil žánr Levý.

Zároveň potvrdil, že se obejde bez orchestru. "Chceme, aby bylo celé představení hodně atmosférotvorné, hudbu podbarvuje spousta zvuků a nejrůznějších industriálních tónů. Ty by živí hudebníci těžko vytvářeli. A popravdě, ani nevím, kam bychom je nacpali, na orchestr tady není místo," vysvětlil, proč se v rámci rekonstrukce Milenia nepostavilo moderní orchestřiště.

Vávry se ptát nepotřebují

Co naopak podle producentů bude zcela jistě, je nejmodernější projekční a světelná technika. "Počítáme se třemi velkoplošnými projekcemi, na kterých poběží obrazy podbarvující děj," říká Levý.

"Předtáčky už máme za sebou, byly docela výživné. Potřebovali jsme do nich obsadit živé dívky, a protože herečky divadla se samozřejmě svlékat zdráhají, museli jsme shánět jinde. Navíc se v natáčení uplatnila spousta rekvizit: mučidla, železné masky, okovy, kýbly krve. Diváci se mají na co těšit," liboval si režisér Petr Čepický.

 Martina Pártlová dorazila na včerejší oslavu narozenin České Miss Elišky Bučkové  Lešek Semelka na obnovené premiéře muzikálu Tři mušketýři

V podobném duchu hovoří i autor textů Jan Krůta. "Na rozdíl od klasické popiny jsem si v téhle látce mohl dovolit vymýšlet sprosťárny a to mě nesmírně bavilo. Většina postav jsou totiž zrůdičky a monstra, takže jsme měl povolenou drsnou mluvu, včetně vulgarismů."

Nahé dívky, scény mučení, ba ani sprostá slova nicméně nijak neovlivní přístupnost muzikálu. "Z nahoty uvidíte spíš jen fragmenty a stejně tak ani surové scény nebudeme ukazovat popisně, tak, jak se to dělo ve filmu. Nechceme děsit, chceme jen vyvolat lehké mrazení," upřesnil Levý.   

Jiří Zonyga

Nikdy jsem kat nebyl, tak netuším, jak se role zhostím. Zatím vím jen to, že bych měl tanečnicím lámat kosti. Ale protože kat je v tomto případě v podstatě jen vykonavatel příkazů někoho jiného, zas takového zloducha hrát nebudu.

Konkurzu na muzikál v rozkopaném Mileniu se zúčastnilo přes sto uchazečů, konečný ansámbl čítá 42 zpěváku a 10 tanečníků. "Prodej vstupenek už jsme spustili, čísla ale zatím neprozradíme. Čekáme, až se rozjede propagační kampaň, která je plánována na 1. března," říkají producenti a nepopírají, že spoléhají hlavně na osvědčená muzikálová jména a hvězdy ze Superstar či X Factoru.

Hraběnku, v jejímž panství probíhají procesy s čarodějnicemi, si mají zahrát Ilona Csáková, Sisa Sklovská a Martina Pártlová. Upalování a mučení se ujmou Lešek Semelka a Jiří Zonyga. "Nikdy jsem kat nebyl, tak netuším, jak se role zhostím. Zatím vím jen to, že bych měl tanečnicím lámat kosti. Ale protože kat je v tomto případě v podstatě jen vykonavatel příkazů někoho jiného, zas takového zloducha hrát nebudu," smál se obsazení do role popravčího vítěz X Factoru Zonyga.

Zlatá šedesátá - Otakar Vávra

Na otázku, zda svůj projekt alespoň na počátku konzultovali s Otakarem Vávrou, režisérem legendárního filmu Kladivo na čarodějnice, producenti jenom krčili rameny: "Nevíme, proč bychom s ním měli komunikovat. Při vší úctě, on točil film, který byl adaptací knihy a ještě vznikal v určitém společenském kontextu, takže je temný a beznadějný. To k muzikálu nepatří. My naopak chceme lidem dodávat naději. Kladivo na čarodějnice je o boji dobra a zla a bude dobře, když to dobro převáží. I proto máme jako motto Příběh křivdy, lásky, bolesti a víry."


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Třeba se dívá s námi. Meda čiší energií, ale mohla být odvážnější

Záběr z představení Meda

Představení oslavující život Medy Mládkové zdobí Tatiana Vilhelmová (Dyková) i silné režijní nápady. Těch však mohlo...

RECENZE: Smrt a dívka. Hra o židovské malířce zapůsobí silou příběhu

Shaina Silver-Bairdová jako Charlotte Salomonová se svými malbami

Skladatel Aleš Březina se kromě filmové hudby asi nejvíc zapsal do povědomí operou o procesu s Miladou Horákovou „A...

Získejte vstupenky na jednu z nejlepších her Letních shakespearovských slavností

Anna Fialová, Dobrý konec všechno spraví

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Kromě čtyř premiér nabízí i osvědčené kusy z minulých ročníků,...

Advantage Consulting, s.r.o.
HARDWARE VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz