Když je politika perverzně přitažlivá

  1:00aktualizováno  1:00
Zážitky z kariéry politického zpravodaje se publicistovi a spisovateli Robertu Blandovi natolik vryly pod kůži, že o nich napsal komedii.
Divadlo - ilustrační foto

Divadlo - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hru o politicích a médiích nazvanou Nám můžete věřit uvede v rámci cyklu Československé jaro v neděli v režii Jiřího Pokorného pražské Divadlo Na zábradlí.

"Politika má svou skrytou perverzní přitažlivost, protože je to prostředí prefabrikované lži. Musíte však nad ním získat nejdřív nadhled," říká Robert Blanda.

Ke hře vás prý inspiroval sjezd Unie svobody. Poznají diváci reálné předobrazy například u postav politiků?
Hra nevychází jen z jediného sjezdu jedné strany. Kongresů Unie svobody jsem sice absolvoval nejvíc, ale jezdil jsem i na zasedání lidovců či ODS. Postavy jsou syntézou různých typických vlastností politiků či novinářů. Ani jsem nechtěl, aby se lidé poznávali, nanejvýš tak v postojích či jednotlivých replikách. Přímočará satira mě neláká už jen proto, že je šitá na aktuální události. Námět mé hry je už pár let starý, a přestože se politická garnitura zcela vyměnila, text stále může fungovat.

Zacílil jste i na novináře?
Snažil jsem se obecně o jemnou ironii a to se týká i figur novinářů. Ale přirozeně  jsem měl blíž k zástupcům tisku. Tématem hry měla být vedle určité marnosti, že ať se děje cokoliv, nic se nemění, také obecně krize artikulovaných hodnot. Slova, která používají jak novináři, tak politici, obvykle skrývají ještě jiné významy. Inscenace však bude asi  radikálnější než můj text.

Prý jste divadlo hrou o politice překvapil. Čekalo se něco ve stylu vašich fantasy či kyberpunkových románů?
Možná očekávali víc fantazijních prvků. Vztah trojúhelníku veřejnost–média–politika mě však dlouhodobě zajímá a i můj román Sarkofág může být posuzován jako politický thriller, protože jedním z jeho motivů je  manipulace s veřejným míněním. Hry s fantastickými či sci-fi motivy se určitě nezříkám, mám pár nápadů, ale nevím, zda by takový kus divadelní obec přijala. Tyto žánry jsou na rozdíl od první republiky, kdy Čapkovy utopie představovaly celospolečenský fenomén, dnes zcela okrajové.

Byly vaše zážitky ze sjezdů natolik mučivé, že jste se z nich musel vypsat?
Spíš jsem chtěl dát najevo, že to, co se z politických jednání dostane na veřejnost, je jen špička ledovce. Při sjezdech a podobných příležitostech se vytváří specifické a kuriózní společenské prostředí, kde se scházejí stále titíž lidé. Navíc mi to přišlo jako ideální námět na drama, protože splňuje požadavky na jednotu místa, času a děje.

Nebojíte se, že můžete být nařčen ze zaujatosti, protože zobrazená strana je pravicová?
Ona je spíš populistická než pravicová, chce být stranou s řešením pro každého. Některé postavy ve hře sice vnímají svou partaj jako pravicovou, ale já sám bych ji zařadil spíše do středu. Je to politické uskupení nevelké, bez zásadního vlivu, připravené však udělat vše, aby se dobře zapsalo u voličů.  Tak daleko, abych téhle fiktivní Občanské lize vymyslel volební program, jsem ovšem nedošel.

Uvažoval jste sám o vstupu do politiky?
Vždycky jsem měl problém s autoritou a mezi mé povahové rysy patří určitá neposlušnost, takže si stranickou disciplínu neumím představit. Totéž platí i o jiných organizacích, které se vyznačují pevnou hierarchií a strukturou, například o armádě nebo církvi.  Největší loajalita, které jsem schopen, je ta k zaměstnavateli.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Antická Štvanice zve na komedii. Čtyři muži ztvární chrobáka, boha i ženu

Motiv z plakátu čtvrtého ročníku Antické Štvanice

Příběh z doby, kdy bozi odvracejí od Řecka zrak, času ekonomické krize a zadlužení na mezinárodní úrovni. Na zdánlivě...

Continuo mění starou vodárnu v břicho velryby, připomene i Dagmar Šimkovou

Záběr ze zkoušek představení V břiše velryby

Břicho velryby je prý symbolické místo, kde člověka pohltí neznámo a kde se rodí hrdina schopný vzdorovat osudu, době,...

Také jsem měla fanatického fanouška, prozradila Zlata Adamovská Za scénou

Herečka Zlata Adamovská v kulturním magazínu Za scénou

Herečka Zlata Adamovská od června baví diváky na Letní scéně Vyšehrad v muzikálu Starci na chmelu. S manželem Petrem...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz