Každá doba je zralá na Kupce benátského

  1:00aktualizováno  1:00
S Kupcem benátským s Bolkem Polívkou v hlavní roli se na Pražský hrad vrátila velká podívaná i inscenace, která má ambice být víc než jen nehloubavou letní podívanou.

Kupec benátský - Bolek Polívka - Bolek Polívka ve hře Kupec benátský. | foto: Oficiální stránky festivalu

Proti nevýraznému Večeru tříkrálovému, na kterém jsou letošní slavnosti postaveny, to byl osvěžující doušek. A to i přesto, že jde o inscenaci v mnohém rozporuplnou.

S plenérovým kusem se režisér Polák vyrovnal po svém: na scéně postavil malé divadlo s portálem, umožňující scénické kejkle, jako je déšť či okamžitá výměna pozadí tak, aby se pravidelně střídalo prostředí Benátek a Belmontu, kde se odehrává  příběh  tří skříněk a bystré dědičky Porcie.

Na scéně nechybí ani kanál, v němž se koupe rozverná místní mládež v bělostných spodkách, obrazně na něm shoří Antoniova loď a rovněž v prádle, tentokrát však coby symbolu ponížení, se kanálem plazí domů soudem pokořený Shylock.

Iluzi úplného divadelního domu pod otevřenou oblohou však rušili vyčuhující kulisáci, viditelní při manipulaci s dekoracemi, a podivné "spodní" ozvučení, jež nešťastně zvýrazňovalo kroky i náhodná zavadění o mikroporty.

Linie Benátek a Belmontu postavil Polák do výrazného kontrastu. Fantasknost skříňkového motivu podtrhl tím, že výjevy aranžuje jako parodii na operu, kombinovanou s televizní pohádkou – tu připomínaly rozevláté choreografie Porciiny dívčí svity.

Benátky sice mají pozadí jako turistický prospekt, je to ovšem město, kde se plive na Židy a kde si potom Žid vychutnává zvuk brusu, ostřícího nůž na křesťanskou libru masa.

Hrdinou Kupce benátského nebývá kupec Antonio, ale jeho protivník Shylock. Nejinak je to i v Polákově inscenaci. Antonio Mariana Zednikoviče je unylá, trudná a pasivní postava, trochu životem unavený dobrácký strýček. Jeviště ovládá Polívkův Shylock, představený spíše jako komická postava: neodolatelně se například těží z fyzické podobnosti mez otcem a dcerou Polívkovými, čili Shylockem a Jessicou.

Polívkův Shylock má však rovněž tragické tóny – a jsou to nejsilnější místa inscenace: lament nad ztrátou dcery a krádeží je hrán velmi ztišeně. Shylock, zdá se, víc želí ztráty dítěte než majetku. Někdy je takovým intenzivním momentem jen kratičký záblesk – když Shylock hovoří o své rase, dotkne se rukou kabátu, jakoby pod prsty cítil našitou žlutou hvězdu. Doba je zkrátka vždy zralá na to, aby se hrál Kupec benátský.
 
William Shakespeare - Kupec benátský
Letní shakespearovské slavnosti. Překlad Martin Hilský a Ľubomír Feldek, režie Roman Polák, scéna Pavol Andraško, hudba Peter Mankovecký. Hrají Bolek Polívka, Anna Polívková, Ján Koleník a další.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Romeo a Julie s Piškulou a Marečkovou cílí na mladé. Úspěšně

Tereza Marečková v představení Romeo a Julie

Beatbox, stand-up, graffiti, streetart, taneční párty. Záplavou moderních prvků opentlil Michal Dočekal svou režii...

Trhni si, otče! A ze skříní začnou v Ungeltu padat kletby i kostlivci

Bára Štěpánová a Petr Stach během zkoušek Trhni si, otče!

Bláznivá komedie, kterou světoznámý dramatik Peter Quilter napsal přímo pro Divadlo Ungelt. Tak uvádí pražská scéna...

O titulní roli se v Bowieho muzikálu Lazarus podělí Orozovič s Rumlem

Igor Orozovič

Igor Orozovič a Ondřej Ruml se budou střídat v českém zpracování komorního muzikálu Lazarus, který je jedním z...

Najdete na iDNES.cz