Karlínské divadlo se stěhuje

  9:58aktualizováno  9:58
Hudební divadlo v Karlíně patří ke scénám, jež povodeň poškodila nejvíc. Výška vody tu dosáhla bezmála devíti metrů. Už v momentě, kdy se obraz tohoto pražského divadla zrcadlil ve špinavé hladině, bylo zřejmé, že škody budou obrovské. Dnes je jasno: divadlo potřebuje generální opravu.

Ředitel divadla Ladislav Županič vyčíslil škodu zhruba na sto deset milionů korun. Peníze na opravu by měly přijít z kasy magistrátu, který karlínskou scénu zřizuje. Faktem je, že rekonstrukce divadla byla beztak plánována - avšak měla probíhat po etapách,a nikoliv v takovém rozsahu. Soubor se do divadla vrátí nejdříve za dva roky.

Absurdní aplaus sedaček
Nejhůře jsou na tom zkušebna orchestru, která ještě toto úterý připomínala odpudivé brouzdaliště, a v týž den stále ještě zabahněné divadlo Semafor, jež sídlilo v nejspodnější části budovy. Smrduté břečce přes úsilí čerpajících hasičů neunikl ani zbytek divadla: voda se zastavila pár centimetrů pod jevištěm velkého sálu. Nezasáhla jen horní, "administrativní" patra a v suchu rovněž zůstal například baletní sál.

V nynější první fázi úklidových prací bahno sice mizí, ale budova nadále vyhlíží apokalypticky. Ve zšeřelém hlavním sále se na vodou netknutém jevišti suší zachráněné zlaté látky a dekorace. Pestrý totem trčí vedle obřího sádrového dortu. V hledišti se začaly kvůli pracující podlaze vzdouvat a přepadávat jednotlivé řady - sedačky jako by chtěly vstát a absurdně aplaudovat výkonu vodní síly. Vedoucí údržby divadla Pavel Stein přesto doufá, že původní sedadla v Karlíně zůstanou.

Semafor Jiřího Suchého takové štěstí nemá - v prostorách, do níž se vlily spodní voda i splašky z kanalizace, neuniklo zkáze nic. Předevčírem se plesnivějící vnitřek toho, co bývalo Semaforem, ocitl na hromadě před divadlem a čekal na odvoz na skládku. Na zbytcích z obložení stěn se Suchého kresby dívek-bludiček usmívají skrz nánosy bahna a plísně.

Prohlídka karlínské budovy je prostě bezútěšná. Tam, kde byly restaurace, pokladna, klub či foyer, se nacházejí plesnivějící stěny a zdevastované podlahy. V takzvaném technickém podlaží osvětluje slabé světlo baterky tlející sklad látek. Některé z příček v technickém zázemí bude nutné strhnout: živel tu rval divadlo na kusy - ve přepážkách nadělal trhliny, na podlaze boule a zdemoloval kovové dveře. Celá budova vodu nasákla jako houba. "Momentálně nejvíc potřebujeme vysoušeče," říká Županič.

Trn z paty
Ačkoli Karlínské divadlo i nyní páchne jako smrdutý rybník, z toho úplně nejhoršího začíná být venku. V prostorách divadla už nenarazíte na trosky a mokvající nábytek. Vojáci strhávají zbytky tapet a čistí místnosti, před divadlem se omývají dekorace. Příkaz zní: Zachránit co nejvíce věcí! Divadlo je totiž nutně potřebuje již v říjnu. Útočiště ansámblu poskytne na dva roky Kongresové centrum, které dalo k dispozici ten menší ze dvou svých největších sálů - dříve se mu říkalo Společenský. Pod jednou střechou centra se tak sejde spektákl Monte Cristo s klasickými muzikály a operetami. "Vytrhli nám trn z paty - v České republice totiž není mnoho jevišť, na které by se vešel rozsáhlý ansámbl a ještě dvě orchestry - symfonický a Karla Vlacha," vysvětluje ředitel Županič.

Herci budou nadále docházet i do Karlína. Na nezničeném jevišti se bude zkoušet. Na konec října je do Kongresového centra naplánována premiéra muzikálu Chicago. "Soubor, který nezkouší, umírá," dodává Županič. V předběžném plánu do konce sezony má karlínská scéna ještě dvě premiéry.

Provoz zahájí 6. října benefiční koncert z muzikálových melodií. Lístky je možné zakoupit v Kongresovém centru, kam se přestěhovala i pokladna divadla. Tam je možné také koupit či vyměnit vstupenky na další říjnová představení.

Do tří let má začít rozsáhlá rekonstrukce Hudebního divadla v Karlíně, první od roku 1881, kdy bylo postaveno. (13. črvence 2001)

TOHLE TADY BYL SEMAFOR. Zařízení Semaforu, jenž sídlil v podzemí karlínského divadla, voda zcela zdemolovala.

Hudební divadlo v Karlíně patří ke scénám, jež povodeň poškodila nejvíc. Výška vody tu dosáhla bezmála devíti metrů.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

Zasloužil se o divadlo Járy Cimrmana, loučil se Svěrák se zesnulým Kotkem

Zdeněk Svěrák během posledního rozloučení s kolegou Václavem Kotkem (6. srpna...

Naplněné strašnické krematorium se rozloučilo s dlouholetým členem Divadla Járy Cimrmana Václavem Kotkem. „Díky za...

Continuo mění starou vodárnu v břicho velryby, připomene i Dagmar Šimkovou

Záběr ze zkoušek představení V břiše velryby

Břicho velryby je prý symbolické místo, kde člověka pohltí neznámo a kde se rodí hrdina schopný vzdorovat osudu, době,...

Také jsem měla fanatického fanouška, prozradila Zlata Adamovská Za scénou

Herečka Zlata Adamovská v kulturním magazínu Za scénou

Herečka Zlata Adamovská od června baví diváky na Letní scéně Vyšehrad v muzikálu Starci na chmelu. S manželem Petrem...

Najdete na iDNES.cz