Jitka Molavcová: Pracovat s Formanem byl zážitek

  9:08aktualizováno  9:08
Jednoznačná událost sezony, navíc korunovaná cenou Sazky a Divadelních novin – to byla Dobře placená procházka v Národním divadle.

Z opery Dobře placená procházka - Zbyněk Fric, Jitka Molavcová | foto: Národní divadlo

Když Jiří Suchý a Jiří Šlitr napsali jazzovou operu Dobře placená procházka, bylo Jitce Molavcové patnáct let. Viděla ji později v televizním zpracování a ani ve snu by ji prý nenapadlo, že si v ní jednou zahraje.

O dvaačtyřicet let později od slavné semaforské inscenace nastudoval Dobře placenou procházku v Národním divadle Miloš Forman se svými syny. Jitku Molavcovou Formanovi obsadili do role Tety z Liverpoolu, postavu Listonoše nemohl hrát nikdo jiný než Jiří Suchý.

Dva osvědčení jevištní partneři se však na jevišti Národního divadla potkali jen jednou pro zadané představení. Záměrem Miloše Formana totiž bylo, aby své figury hráli po boku dalších alternujících herců.

Jitku Molavcovou to nemrzí: „Režiséra Miloše Formana mám ráda a věřím mu. Jeho rozhodnutí jsem respektovala,“ říká herečka. Rozhovor o Dobře placené procházce poskytla kvůli značnému pracovnímu vytížení e-mailem.

Jak vlastně triumvirát Miloš, Petr a Matěj Formanovi, kteří prosluli nejvyšší náročností, zkouší?
Byl to pro mě zážitek, který mi už nikdo nevezme. Moc si toho vážím. Formani, Pešek, Ivanovič, Suchý, Pištěk, kolegyně a kolegové, kteří si navzájem přejí jen to nejlepší – na to se nezapomíná. Když se sejde tolik významných osobností nad dobře napsanou předlohou, to by v tom byl čert, aby se to nepovedlo. Miloš Forman je výjimečná osobnost a být v jeho společnosti byl pro mne zážitek. Umí se dívat na svět dětskýma očima a to je mi blízké. Je to inscenace okysličená i pohledem jeho syna Petra. A když se sejdou dva až tři Formani, stojí za to být u toho. Mám ráda při práci pohodu a ta byla po celou dobu. Miloš Forman občas předával režisérské žezlo svému synovi Petrovi a zdřímnul si. Spinkal jako miminko. To jsem mu opravdu záviděla.

Prý se vám při vstupu do Národního divadla rozklepala kolena. Opravdu jste po tolika zkušenostech v Semaforu i jinde vstupovala na tuto scénu s bázní?
Ne jenom s bázní, ale především s úctou. Od dětství jsem totiž toužila bydlet v Národním divadle. Bylo to pro mne, a stále je, posvátné místo. Jako když vstoupíte do chrámu. Rodiče mě vodili do Národního divadla na opery: Tosca, Aida, Madam Butterfly, Rusalka... Dodnes prožívám tu překrásnou hudbu spojenou s dramatickými osudy hrdinek.

Postavu Tety z Liverpoolu hrají vedle vás ještě dvě odlišné představitelky. Každá Teta je tedy zákonitě jiná. Jak ji vidíte vy?
Po svém. Jsem schopna vcítit se do cizích osudů, snažím se jim porozumět. To je asi jediná možná cesta k vytvoření postavy.

Je pro vás Teta, tajemná, trochu mondénní femme fatale, také tragická postava?
Vnímám ji tak. A téma jejího života? Velice současné. Honba za penězi, majetkem a citová chudoba. Píseň Tety Proč je to tak mě dojímá. Je to vyznání ženy, která má všechno, ale chybí jí to podstatné – láska. Tento šanson je vlastně její životní zpovědí. Tato dáma z velkého světa, která na první pohled září štěstím a rozdává nejen svoje peníze, ale i energii, má dušičku zmačkanou jako kus papíru.

Máte ráda vážnou hudbu a operu, také jazz, Dobře placená procházka vlastně to všechno spojuje...
Tato hudební koláž, která je ještě obohacená o písničky z představení Sekta, se mi dostala pod kůži. Právě to propojení vážné hudby, jazzu a písní vycházejících z gregoriánského chorálu je neobvyklé a o to více vzrušující.

Představení se také objevilo ve Španělsku. Mrzí vás, že vám kvůli nemoci utekla reakce španělského publika? Zajímalo vás, jak reagovalo na semaforskou
poetiku?

Při jedné z generálek jsem si nešikovně hnula s kotníkem. A tak jsem svým kolegyním a kolegům popřála šťastnou cestu a na radu lékaře jsem ten týden strávila se zafixovaným kotníkem doma. Díky alternacím jsem si to mohla dovolit. Pokud vím, představení ve Valencii mělo velký úspěch a už se chystají další zahraniční zájezdy. To, že semaforská poetika funguje i v zahraničí, jsme si vyzkoušeli už v letech minulých, kdy jsme hráli v angličtině ve Finsku, rusky v Moskvě a zpívali naše písničky v Americe, Kanadě, Austrálii.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Zemřel brněnský herec a režisér František Derfler, signatář Charty 77

František Derfler, portrét z 80. let.

V sobotu odpoledne zemřel sedmasedmdesátiletý František Derfler, herec, režisér, pedagog a dlouholetý principál Divadla...

O smrti a neřestech, tedy pro dospělé, varují loutky vyrobené podle soch

Příprava marionet podle Braunových soch pro představení Jedem s medem

Představení není primárně určeno dětem! Jasná informace doprovází nejnovější loutkové představení souboru Geisslers...

Mim Vizváry coby pacient na operačním sále slibuje nevídané triky

Radim Vizváry

Novocirkusová skupina Losers Cirque Company měla projekt v plánu už hodně dlouho. Na jejích oficiálních stránkách po...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PRO FREKVENČNÍ MĚNIČE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz