JIří Suchý zkouší Sektu. Počtvrté

  20:12aktualizováno  20:12
Sekta Jiřího Suchého, jediná hra v historii Semaforu, která propadla, se v nové podobě vrátila na jeviště. V Semaforu se poprvé hrála tuto středu.

Z inscenace Sekta - uvádí divadlo Semafor | foto: Dušan Dostál

Sektu včetně písniček napsal Suchý sám, premiéru měla 22. března 1965. Tehdy před třiačtyřiceti lety to pro něj byla pořádně hořká pilulka.

Po recitálech a veleúspěšných Zuzanách, které jsou samy doma, vyrukoval na diváky se surreálně laděnou, fantazmagorickou Sektou. Doufal, že publikum jeho odvahu experimentovat ocení, vždyť koneckonců i kritika často Semafor vybízela, ať zkusí něco "závažnějšího".

"Jenže pěkně mě s tím hnali," vzpomíná dnes Suchý s úsměvem. Příčin neúspěchu Sekty bylo několik. "Nehrála tam například žádná hvězda, žádný Matuška, Pilarová nebo aspoň Suchý. Tehdejší představitelky Věra Křesadlová, Klára Jerneková nebo Pavlína Filipovská byly hvězdy pouze začínající. A zadruhé libreto bylo zkrátka podivné, taková poetická hříčka," vysvětluje divadelník.

Sekta nakonec "udělala" pouhých osmatřicet repríz – něco nevídaného v divadle, kde se představení počítala na stovky a proti derniérám oblíbených kusů obecenstvo sepisovalo petice. Zatracovaná i obdivovaná Názor kritiky na Sektu již tak jednoznačný nebyl.

"Autor Jiří Suchý, písně Jiří Suchý, režie Jiří Suchý, preventivní legrace v programu Jiří Suchý – Sušší to už zkrátka nemůže být. Zadoufáte ještě, že tam Suchý bude hrát sektáře, což by byla velká pikanterie, ale brzy poznáte, že týž v krejčovské dílně Semaforu vyrobil v rekordně krátkém čase císařovy nové šaty," napsal obávaný Sergej Machonin.

Naopak Václav Hepner v deníku Práce chválil: "Je to hra o egoismu či o egocentrismu, psaná volnou formou, sestavená z vtipných metafor, spojená velmi dobrou scénickou hudbou, výtečně zahranou i zazpívanou, a především překvapivě dobře podaná herecky."

Hepner patřil k té části recenzentů, která Sektu hájila. Takřka všichni jí pak přiznávali body za zdařilé písničky, a to textově i hudebně. V širší známost vešel jeden song ze Sekty, balada Blázen a dítě, kterou později nazpívala Hana Hegerová.

Alespoň uznání za muziku bylo pro Suchého jistou satisfakcí: Jiřímu Šlitrovi se totiž text hry natolik nelíbil, že odmítl hudbu napsat. Sekta si získala své obdivovatele i mezi některými kulturními osobnostmi.

Líbila se například zakladateli Violy Vladimíru Justlovi a režisér Miloš Forman si ji zamiloval natolik, že písničky ze Sekty po letech vetkl do své inscenace Dobře placené procházky v Národním divadle.

Právě tímto krokem Forman vnukl Suchému nápad zkusit to se Sektou opět na jevišti. O rehabilitaci kusu se totiž předtím pokoušel filmově.

"Nejprve amatérsky na šestnáctimilimetrový film. Ve dvou třetinách natáčení jsem se však finančně vyčerpal a zanechal jsem toho. Protože mi ale pořád bylo Sekty líto, po deseti letech jsem se k filmu vrátil. Jenže všichni herci zestárli. Tak jsem vymyslel řešení, že starší záběry budou reminiscencí postav na jejich mladší já. V polovině jsem však pochopil, že to nikam nevede," rekapituluje.

Z chyb a omylů se Suchý poučil a dnes nabízí publiku Sektu revidovanou. Především do ní přibyly další písničky. "Hlavní úlohy Evy a Motocyklistky hrály Klára Jerneková a Renata Tůmová, ani jedna nezpívala. Zato teď máme na role parádní zpěvačky – Markétu Zehrerovou a Zuzanu Říhovou," chválí divadelník, který i tentokrát Sektu režíroval.

Diváci se kromě semaforské omladiny dočkají i hvězd – právě Suchého a Jitky Molavcové. Pro sebe a svou jevištní partnerku připsal autor dvě postavy, vědmu Mahulenu a jejího sluhu Fámula, dva klauny pochybného charakteru.

"Nová Sekta není pro pamětníky, počítá s diváky, kteří o ní nic nevědí. Trochu jsme hru zlehčili, učinili ji srozumitelnější a přidali na vtipu," popisuje Suchý. Nebývalý prostor v rámci Semaforu dostala i choreografka Kristýna Černá.

A o čem vlastně zatracovaná hra je? Dívka Eva propadne přesvědčení, že ji každý zbožňuje, a zbuduje kolem sebe sektu, nakonec však všechny "sektářky" skončí v policejních želízkách. Dějová zápletka však není tím nejpodstatnějším. Sekta se formou blíží spíš absurdnímu divadlu. "To už je v tradicích našeho divadla, příběhy, kde by diváci trnuli, jak to s hrdiny dopadne, psát zkrátka neumím," usmívá se Jiří Suchý.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Rašilov či Vilišová promlouvají k národu sarkasticky, ale trefně

Saša Rašilov a Petr Vančura v představení Proslov k národu

Nejdřív jen kape. Pak prší. A prší tak nesmlouvavě, že je třeba představení přesunout na jeviště. Poslední činoherní...

Titán a ztroskotanec, oba spisovatelé. Když potká Hemingway Fitzgeralda

Záběr ze zkoušek inscenace Scott a Hem

Život je dobrý a stojí za to o něj bojovat, neboť toho, kdo o něj bojuje, je sice možné porazit, ne však zničit. Tuto...

O titulní roli se v Bowieho muzikálu Lazarus podělí Orozovič s Rumlem

Igor Orozovič

Igor Orozovič a Ondřej Ruml se budou střídat v českém zpracování komorního muzikálu Lazarus, který je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz