Jiří Suchý oslavil osmdesátku. Vysloužil si potlesk vestoje

  7:25aktualizováno  7:25
Neúnavný divadelník Jiří Suchý oslavil své sobotní osmdesátiny pracovně na jevišti Semaforu, kde oslovuje početné fanoušky už 52 let. Uspořádal koncert s názvem Znám ještě starší lidi, na kterém spolu s Jitkou Molavcovou potěšil přátele i kamarády.

Jiří Suchý a jeho dlouholetá divadelní partnerka Jitka Molavcová | foto: ČTK

Suchý tvrdí, že na oslavy včetně těch narozeninových je alergický. Poukazuje na svého dědečka, který si prý vždy při podobném jubileu ráno namazal chléb se sádlem a na celý den zmizel. "Na mém narození mají zásluhu rodiče. A že jsem se dožil osmdesátky? To se mi udělalo samo," podotkl. Životem se prý protloukal všelijak, a přestože nekouří a téměř nepije, nebylo to s jeho životosprávou nijak slavné.

Autor stovek písní a desítek představení, populární jako textař, zpěvák, herec, hudebník, grafik i režisér, se přitom necítí být klasikem. Ani teď se neohlíží dozadu. Nedávno uvedl swingový muzikál Hodiny jdou pozpátku a po několika reprízách koncertu Znám ještě starší lidi s ním vyjede do Olomouce, Plzně, Brna a Hradce Králové.

Na listopad připravuje premiéru hudební komedie Levandule a na jaro muzikál Kam se poděla Valérie? "Jiří Suchý je jako šampaňské. Zraje, je letícím kamenem, který nezaroste mechem. Je plný invence a fantazie. Při každé premiéře se divím a přeji mu, aby mu ta chuť vydržela ještě dlouho," řekla o něm Molavcová, která je po smrti Jiřího Šlitra už 42 let jeho jevištní partnerkou.

V dopise gratuloval jubilantovi prezident Václav Klaus. "Patříte k fenomenálním postavám českého divadla a písničkové tvorby," napsal a připomněl, že doba divadla Semafor byla pro poválečné generace něčím stejně významným jako v předválečném období Osvobozené divadlo, na které v jiných, stejně obtížných podmínkách s Jiřím Šlitrem navázal.

"Vaše Kočka na okně a další podobné songy byly větším průlomem do zkamenělého ovzduší totalitního Československa než mnohé sjezdy spisovatelů a dalších organizací, které politicky připravovaly Pražské jaro 1968. Bylo to obdivuhodné, je a zůstane to nedocenitelné," dodal Klaus.

Divadlo Semafor bylo a stále je velkou školou pro všechny, kteří jím prošli. Potvrdil to i Karel Gott, který na toto angažmá nezapomene. "Protože tam jsem se učil pracovat s publikem, navazovat kontakt, reagovat, vystihnout pravou chvíli a pohybovat se na scéně," řekl.

"Kam kráčí Semafor," ptal se krátce po jeho vzniku v logice stalinistické kritiky 50. let Sergej Machonin, nespokojen s tím, že se tu zpívá o malých blbých psíčcích, koťatech v botě či o myškách v deliriu, místo aby se řešily "budovatelské" problémy doby. V kritické stati Divadelních novin na to koncem září upozornil teatrolog Josef Herman, podle něhož je dnes ve vzduchu stejná otázka. "Kam tedy kráčí Semafor? Nikam. Kam by také pořád chodil. Je na svém místě, spolu s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou," uvedl.

Program sobotního večera začal Pochodem stoprocentních mužů z revue Voskovce a Wericha Golem. "Kdyby nebylo jich, tak by nebylo Semaforu. Byli naší první inspirací," řekl Suchý a připomněl, že Jiří Šlitr by byl dnes o sedm let starší než on. Pak už zařadil písně, na nichž se podílel i jako skladatel. V závěru popřál sám sobě vše nejlepší, nechal o tom hlasovat a vysloužil si potlesk vestoje.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Střihavka se vrací jako Ježíš. Muzikál pobuřoval v Jižní Africe i Rusku

Pro církev a věřící nadmíru kontroverzní dílo, pro fanoušky opěvovaný zážitek. Od prvního světového uvedení muzikálu...

Chramostové život by vydal na hollywoodský film, zdůraznila Salzmannová

Na zesnulou slavnou herečku Vlastu Chramostovou vzpomněla její dlouholetá kolegyně z prken Národního divadla. Eva...

David Gránský se představil jako Tarzan, premiéře tleskala řada osobností

Muzikál Tarzan s hity Phila Collinse viděli v Divadle Hybernia první diváci. V hlavní roli se představil David Gránský,...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz