Jesus Christ Superstar se vrací, Karlín oslovil Střihavku, Bártu i Čoka

  2:29aktualizováno  2:29
Muzikál Jesus Christ Superstar se vrátí na českou scénu. Jeden z nejslavnějších rockových muzikálů, jehož české nastudování z roku 1994 se stalo tuzemskou kultovní záležitostí, bude od podzimu uvádět pražské Hudební divadlo v Karlíně.

Kamil Střihavka v muzikálu Jesus Christ Superstar - Liberec, 29. prosince 2009 | foto: Ota Bartovský MF DNES

Potvrdil to tiskový mluvčí divadla Tomáš Matějovský. Mnoho podrobností však říct nechce. "V dubnu budeme vědět víc. Na konci března proběhnou konkurzy na hlavní i vedlejší role. Zkoušky jsou naplánované přes prázdniny. Kdo bude v naší verzi muzikálu hrát, zatím nevíme," říká Matějovský.

Obal CD Jesus Christ SuperStarDivadlo se však obrátilo také na představitele původního českého nastudování. "Osloven jsem byl. Zatím se rozhoduji a nedokážu říct, jestli na nabídku kývnu, nebo ne," říká původní představitel Ježíše Kamil Střihavka.

Podobně je na tom i Dan Bárta, který v devadesátých letech hrál postavu Jidáše. "Přemýšlím o tom. Nejdřív však chci informovat karlínské divadlo a až potom novináře," říká. Představitel Heroda Vilém Čok považuje fakt, že ho z Karlína oslovili, za poctu. "Pokud se domluví moje produkce s tou karlínskou a já budu pro hostování uvolněn, rád nabídku přijmu," říká.

Dvakrát do stejné řeky

Jesus Christ Superstar se od derniéry v pražském divadle Spirála v červnu 1998 uváděl v novém nastudování i v Městském divadle v Brně. Režisér a duchovní otec Ježíše ve Spirále Petr Novotný novému uvedení muzikálu fandí. "Každé představení, a tohle obzvlášť, může být nádherné právě v tom, jak nově ho jeho tvůrci uchopí. To se ostatně potvrdilo i v Brně, kde se nastudování Ježíše povedlo a dokázalo, že naše verze ze Spirály není jediná možná nebo správná," tvrdí Novotný.

Sám prý nabídku z Karlína nedostal a ani by ji dostat nechtěl. "V Karlíně vědí, že bych do toho znovu nešel. Nemůžu to představení dělat znovu, udělal jsem na něm pro sebe maximum možného. A neuměl bych ho udělat jinak nebo dokonce lépe," dodává.

Pocta

"Je to pro mě pocta.
Pokud se moje produkce domluví s divadlem,
rád tuhle nabídku přijmu."

Vilém Čok

V Hudebním divadle v Karlíně si uvědomují, nakolik je Jesus Christ Superstar legendární. A že bude obtížné znovu vstoupit do stejné řeky. "Pořádali jsme koncerty složené z písní z muzikálu, které zpívali původní představitelé hlavních postav ze Spirály, a ty měly takový úspěch, že jsme ani po přidání několika termínů nedokázali uspokojit zájem diváků," tvrdí mluvčí karlínského divadla.

I to je podle něj důkaz, že české publikum na Ježíše slyší. A že ho bude zajímat, jak se dá muzikál udělat nově nebo jinak. "Víme, že to bude obtížné. Ale Webberův muzikál má potenciál oslovit diváky, to víme," uzavírá Matějovský.

Bára Basiková v muzikálu Jesus Christ Superstar

Bára Basiková v repríze muzikálu Jesus Christ Superstar, která se konala loni v prosinci.

To si ostatně myslí i Vilém Čok. Podle něj je sice Jesus Christ Superstar velká legenda, ale od jeho derniéry uplynulo tolik let, že za tu dobu přišla nová generace diváků, která navíc viděla už řadu jiných muzikálů. "Nevím, jestli je možné vstoupit do stejné řeky, ale jsem si jistý, že lze vstoupit do jiné řeky. A udělat Ježíše znovu, bez kompromisů a dobře," vysvětluje.

Vyznění slavného muzikálu se však podle Čoka moc změnit nemůže. Už proto, že stojí hlavně na dialozích a známých písních. "Jsem v tomhle možná konzervativní, ale nějaké nové postupy bych u Ježíše opravdu nezkoušel," říká zpěvák, který právě finišuje se zkouškami v novém muzikálu Baron Prášil v pražském Divadle Hybernia. On, Kamil Střihavka i představitelka Marie Magdaleny Bára Basiková zůstali muzikálům věrní i po Ježíšově derniéře. Společně hrají a zpívají v Divadle Kalich v obnoveném uvedení Johanky z Arku.

Ježíš trhal rekordy

Muzikál Jesus Christ Superstar vytvořili textař Tim Rice a skladatel Andrew Lloyd Webber v roce 1969. Vypráví o posledních dnech Ježíše Krista od jeho příchodu do Jeruzaléma až po ukřižování. Uveden byl nejdříve v londýnském West Endu a následně pak i na Broadwayi. O čtyři roky později vznikl podle divadelního muzikálu slavný film v režii Normana Jewisona.

Po Bídnících byl Ježíš prvním muzikálem, který po revoluci mohlo české publikum vidět. V téměř třinácti stech reprízách vidělo představení osm set padesát tisíc diváků.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

PRVNÍ DOJMY: Tenkrát v Hollywoodu je Tarantino šťastný jako blecha

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Někdo tvrdí, že „pravý“ Quentin Tarantino si vezme slovo až v poslední, vskutku třeskutě zábavné půlhodince své novinky...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Také jsem měla fanatického fanouška, prozradila Zlata Adamovská Za scénou

Herečka Zlata Adamovská v kulturním magazínu Za scénou

Herečka Zlata Adamovská od června baví diváky na Letní scéně Vyšehrad v muzikálu Starci na chmelu. S manželem Petrem...

RECENZE: Leichtová je Shakespearova zlá žena, hubatá i důvtipná

Záběr z ostravského nastudování Zkrocení zlé ženy

Svižné a velice zábavné představení vzniklo letos v Ostravě v rámci Letních shakespearovských slavností. Novinka...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz