Jandův a Šípův muzikál připomíná dobu zakázaného rokenrolu

  18:43aktualizováno  18:43
V Praze byl dnes představen nový muzikál Ať žije rokenrol!, jehož autory jsou kapelník Olympiku Petr Janda a textař a bavič Karel Šíp. Režie se ujal Viktor Polesný. Premiéra proběhne 20. října v Divadle Broadway.

Autoři nového muzikálu Ať žije rokenrol! Petr Janda a Karel Šíp | foto: ČTK

Na rozdíl od českých muzikálových zvyklostí nebude hudební doprovod předtočen, bude jej při každém představení živě hrát čtyřčlenná kapela pod vedením Miloše Knoppa, bývalého člena rockových skupin AB Band a Merlin.

V hlavní roli naivní svazačky Yvetty se představí Lucie Vondráčková, střídat se bude s Lucií Černíkovou a Zdenkou Trvalcovou. Zpěváka Ronnyho zahrají Tomáš Beroun, Tomáš Löbl nebo Jan Toužimský.

"Po dlouhé době bude hrát na scéně skvělá živá kapela. To, doufám, diváci opravdu ocení," uvedl Janda, který začínal hudební kariéru právě v době, kdy se muzikál odehrává. Děj vypráví mimo jiné o tom, s jakými těžkostmi se rokenrol setkával v tehdejším Československu.

Lucie Vondráčková a Tomáš Löbl budou hrát v novém muzikálu Ať žije rokenrol!

"S Petrem Jandou jsme se nechali inspirovat úsměvnými vzpomínkami na první opojné zvuky elektrických kytar, noční mejdany, první ochutnávky drog a s tím související trable a těžkosti s vrchností, která marně ucpávala všechny možné kanály, kudy k nám mohl rokenrol pronikat," podotkl Šíp.

Autoři tvrdí, že na české muzikálové scéně jde o nový přístup k žánru. Děj se totiž nevrací do dávné historie romantických rytířů ani nevychází z románových či filmových motivů. Podle režiséra Viktora Polesného je text velmi vtipný a hudba výborná.

Viktor Polesný bude režírovat nový muzikál Ať žije rokenrol! Proto nabídku ke spolupráci přijal, přestože se obvykle tímto žánrem nezabývá. "Ať žije rokenrol! nás zavádí do těch bezvadných časů, kdy ta hudba byla zakázaná, a tím pádem byla pro nás vším," uvedl. Dodal, že scenárista Šíp se na koncerty v malých nočních klubech, na noční tahy, muzikantské Lidušky, chmelové brigády či slavné majálesy umí podívat s odstupem, humorem a ironií.

V příběhu, jehož hrdiny jsou začínající rokenrolová hvězdička Ronny a jeho láska Yvetta, svazačka ze žižkovského činžáku, se v dalších rolích objeví Marta Jandová, Petra Janů, Petra Černocká, Aleš Háma, Vilém Čok, Martin Pošta nebo Andrej Hryc.

Petr Janda složil nový muzikál Ať žije rokenrol! Po jeho pravici Lucie Vondráčková, Jan Toužimský, Petra Janů a Vilém Čok

"Napsali jsme původní příběh o tom, jak k nám před lety prosakoval rokenrol," podotkl Šíp. Napsat vlastní muzikál se prý rozhodl poté, co s Jandou viděli premiéru muzikálu, který se jim nelíbil.

Spolupráce mezi Šípem a Jandou byla podle kytaristy a zpěváka Olympiku vynikající, i když si v žertu stěžoval na příliš velké pracovní tempo a nároky svého kolegy. "Jednou mi dokonce jednu píseň vrátil, tak jsem mu na oplátku vrátil jeden jeho text," dodal se smíchem Janda.

Autoři: ,

Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

Když Josefíkovou, Kostkovou a Málkovou uvězní psí počasí v kavárně

Herečka Eva Josefíková

Eva Josefíková, Tereza Kostková a Máša Málková. Tři herečky jsou hlavními tvářemi novinky Čas pod psa, kterou pro...

Dojde na mluvící opice i Gandalfa, slibuje Eddie Izzard před pražskou show

Britský komik Eddie Izzard

Úsvit dějin, velký třesk, ale třeba i mluvící opice slibuje v pražské show britský komik Eddie Izzard, o kterém se...

Návod na přežití zombie apokalypsy bude přístupný od třinácti let

Plakát k představení Návod na přežití zombie apokalypsy

Inscenaci s názvem Návod na přežití zombie apokalypsy nabízí už v sobotu odpoledne českobudějovické Malé divadlo....

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz