Jan Palach a jeho smrt vstupují do divadla

  1:00aktualizováno  1:00
Jen několik dní po výročí smrti Jana Zajíce připomene brněnské Divadlo v 7 a půl premiérou prvního studenta, který se upálil na protest proti sovětské okupaci – Jana Palacha.

Palach 69-06 - Inscenace Palach 69-06 v podání brněnského Divadla v 7 a půl | foto: Radek MičaMF DNES

Snímky z představení najdete ve fotogalerii.

Hru Palach 69-06 napsali režisér Martin Františák a dramaturgyně Vendula Borůvková. Hlavní roli si zahraje dvaadvacetiletý student zlínské herecké školy Václav Hanzl. "Má v sobě ještě cosi dětského, nějakou nevyhaslou jiskru," říká režisér Františák.

Takový nenápadný student
Formou hry je podle Borůvkové  biografická montáž, která má dvě roviny: dokumentárně autentickou i snovou. "Pohybujeme se ve dvou prostorech Palachova života –  doma ve Všetatech a na vysokoškolských kolejích, kde Palach začal formulovat svůj postoj k politice a společnosti. Snažili jsme se o kompozičně vyvážené vyprávění, zbavené patosu a glorifikace. Náš pohled je spíše tragikomický. Ten příběh je silný sám o sobě, závěrečná tragedie prosakuje  už od začátku,"  říká Borůvková.

Při psaní hry vycházeli především z monografie Jiřího Lederera. "Použili jsme i některé další dokumenty, ze kterých jsme čerpali informace spíše doplňkového charakteru – odtud se vzaly například postavy Palachových spolubydlících na koleji. Žijící osoby jsme však nekontaktovali, zejména ne rodinu Jana Palacha. Cítili jsme ostych vůči lidem, kteří příliš bolestně protrpěli to, o čem my teď ‚jen‘ hrajeme," podotýká autorka.

Inscenace s podtitulem Příběh bratra  a syna  nahlíží i do soukromí studenta, jenž nijak nevyčníval – až do 16. ledna 1969, kdy se na Václavském náměstí polil benzinem a škrtl zápalkou. "Palachovo zázemí je pro jeho vývoj určující. První polovina hry se tedy dětstvím  Palacha zabývá a činí tak na podkladě zdánlivě banálních situací. Pracovali jsme však na této části velice citlivě – je klíčem k dramatu a zároveň jeho znejistěním – skrze bolest Janovy matky  a celé rodiny," říká Borůvková.

Obětoval svou bolest
Divadlo v 7 a půl doufá, že hra vyvolá debatu. Názory na studenta ekonomie a historie totiž nejsou jednoznačné, v internetových diskusích lze narazit i na výrazy jako pyroman či šílenec.

"Naše nedávná minulost je stále ještě vyobcována z obecné diskuse. Společnost také není zcela schopna včlenit Palachův čin do své vlastní historie. Čin, který říká, že je třeba konat, zaujmout stanovisko. V dnešní době svodů a relativismu je čin a odvaha k němu ještě problematičtější. Nahlížíme na Palachův skutek z  roku 2006 a hledáme  sílu, která za ním stála."

Přestože inscenace nechce Palacha pouze věnčit, Borůvková ho obdivuje: "Pro pochopení si pomáhám faktem, že měl v aktovce, která se našla nedaleko, zubní kartáček a zdravotní průkazy. Jan Palach podle mne není samozřejmý sebevrah, spíš jen s mezní alternativou smrti počítal. V nemocnici řekl ‚chtěl jsem se popálit‘ a také ‚svého činu nelituji‘. Pro mne je Jan Palach hrdina, který obětoval tomuto národu svou bolest."

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

Aby to hudebníkům nebylo líto, vysadí je Cirk La Putyka na ostrov

Motiv plakátu představení Isole

Italské slovo isole označuje ostrovy, oázy, prostě něco existujícího samo o sobě. Právě toto slovo vetkl soubor Cirk La...

RECENZE: Proč Lachende Bestien mění Ibsenova lékaře v Čapkova pejska?

Záběr z představení Nepřítel lidu, které soubor Lachende Besten uvádí v Divadle...

Kočka leze dírou, pes oknem. Nebude-li sranda, nebude Ibsen. Zní to trochu bláznivě, ale to asi není nic, co by malý...

RECENZE: O strašlivém lobbingu za pesticidy hrají s vtipem a nadsázkou

Záběr z představení Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských...

Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských veřejných zakázkách. Název novinky pražského Divadla Letí bude...

Najdete na iDNES.cz