Jak se hraje Dračí doupě, psané pro Novotného a Trojana

  11:56aktualizováno  11:56
Dva někdejší spolužáci z medicíny se vypraví na vandr do lesa. Dvacet let se neviděli, ale k tomu místu je poutá zážitek, na který ani jeden z nich nebyl s to zapomenout.

Dejvické divadlo Praha - z inscenace Dračí doupě | foto: Hynek Glos

Slovenský dramatik Viliam Klimáček napsal hru Dračí doupě přímo pro Dejvické divadlo a jeho dva herce, Ivana Trojana a Davida Novotného. Spolu s nimi hrají ještě Martin Myšička, Klára Issová a Klára Melíšková.

Oba hlavní charaktery pojmenované podle svých představitelů, jsou ve věku, kde se poprvé začíná sčítat poměr životních výher i pádů. Zatímco David selhal více v rodinném životě (má za sebou nevydařené manželství), Ivan zase schopnosti kvalitního chirurga vyměnil za rentabilnější, ovšem podstatně podřadnější "dealování" zubních kartáčků.

"Nejvíc mě na hře přitahovala právě rovina generační. Je vám přes čtyřicet, něco máte za sebou a něco ještě před sebou. Ve Viliamově textu je tato situace dramaticky zvýrazněná onou událostí před dvaceti lety, která postavy žene ke specifickému jednání," říká Karel František Tománek, pro nějž je Dračí doupě první režií v Dejvickém divadle, scéně, kterou jinak zná důvěrně jako letitý dramaturg a pro niž napsal také hru o beatnících KFT Sendviče reality.

Při práci na Dračím doupěti si tak vyměnil roli s režisérem a uměleckým šéfem divadla Miroslavem Krobotem, který inscenaci poskytl dramaturgickou oporu.

Chybí nám mýtus

Jednou z možností, jak se vyrovnat s krizí středního věku, může být i únik do fantastických světů: kus se jmenuje podle českého názvu stolní hry na hrdiny Dungeons and Dragons, kterou hrají převážně dospělí po celém světě. Ivan se navíc učí elfsky, David zase klingonsky – tedy umělé jazyky fantasy světů.

"Měl jsem vymyšlený a postavený příběh bez použití motivu Dračího doupěte. Pak se mi reálné postavy spojily s typy ze hry – trpaslíky, barbary či hraničáři – právě proto, že každý máme nějaké charakteristické vlastnosti, schopnosti či nedostatky," říká dramatik Viliam Klimáček, jehož rozmach fantasy fenoménu fascinuje.

"Patrně nám chybí silný mýtus, ideje a étos, že si vytváříme paralelní světy se všemi těmi úžasnými animacemi," přemýšlí Klimáček.

Na jevišti se v poslední čtvrtině inscenace skutečně Dračí doupě hraje. Neměl dramatik Klimáček a režisér Tománek obavy, zda starší generace, nezasažená fantasy kulturou, bude vůbec rozumět tomu, co se před ní odehrává? Klimáček poukazuje na fakt, že v Česku existuje široký fanklub i povědomí o hře, a dodává: "Navíc si myslím, že je dobře, pokud zůstává určité tajemno."

"Já sám jsem na začátku zkoušení nevěděl, co je to přesně Dračí doupě. Osobně bych tedy nevsadil na to, že to všichni v publiku vědí," uvažuje Tománek. "Jde o hru na hru, ale snažíme se ji hrát s vědomím souvislostí a podle všeho tomu diváci rozumějí," dodává režisér.

Hráčské motivy z Dračího doupěte mají totiž v textu více než jen ozdobnou funkci. Ukazují totiž na praktiky nejrůznějších psychologických testů, kterými firmy prověřují vlastnosti a protistresovou odolnost svých zaměstnanců, často v extrémních podmínkách. Karla Františka Tománka zaujal motiv samotného hráčství jako "schopnosti riskovat, vyhnat věci do krajnosti a přijmout výsledek, ať je jakýkoliv".

Tománkova úprava se také poměrně odchýlila od původního textu, nabízí například zcela jiné vyústění. "Viliam napsal Dračí doupě jako hru, kde se prolíná dramatická linka s linkou mytologickou. Během čtení jsme velmi podrobně rozebírali motivy a psychologii postav a dostali jsme se trochu jinam. Nechtěli jsme jeho text popřít, ale přečíst očima našich životních zkušeností," dodává režisér.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: I díky chovancům bude divadelní Přelet nad kukaččím hnízdem hit

Záběr z představení Přelet nad kukaččím hnízdem

Poblikávající obrazovka, zelené kachličky, mříž, ušmudlaná podlaha a stůl s ohmatanými kartami. Jen s pomocí několika...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Rašilov či Vilišová promlouvají k národu sarkasticky, ale trefně

Saša Rašilov a Petr Vančura v představení Proslov k národu

Nejdřív jen kape. Pak prší. A prší tak nesmlouvavě, že je třeba představení přesunout na jeviště. Poslední činoherní...

Najdete na iDNES.cz