Jak se dělá muzikál? Karlín nabízí zábavný výlet do kuchyně žánru

  17:57aktualizováno  17:57
Mnohými milovaný, mnohými vysmívaný. Muzikál nechává málokoho zcela chladným, což je jednoduchá odpověď na otázku, proč u nás neustále vznikají nová díla v tomto žánru. Vedle obvyklého proč však pražské Hudební divadlo Karlín postavilo zajímavou otázku jak.

Z představení Jak se dělá muzikál | foto: Hudební divadlo Karlín

Jak se dělá muzikál zní titul novinky, jejíž premiéru pro pražskou scénu na středeční večer přichystal autor a režisér Antonín Procházka.

„Moji dlouholetí přátelé Vladimír Mišík a Olin Nejezchleba jsou hoši, kteří dělají bigbít a v životě na muzikálu nebyli. Scházíme se spolu ve vinárně a já je kdysi před pěti lety pozval na generálku, tuším, Addams Family,“ vypráví Procházka. „Oni přišli nejen na generálku, ale i na aranžovací zkoušky před ní a pak uznali, že byli rádi, že to viděli, a pochopili, jaká je to strašná dřina,“ pokračuje Procházka.

Novinka je tedy pozvánkou i pro ty, kteří dosud na muzikálu nebyli. „Nikoho nenutíme, aby se mu líbilo techno nebo dechovka. Ale když nahlédnete do kuchyně, možná k tomu najdete vztah,“ uvažuje režisér.

Od castingu po večírek

Představení totiž chce muzikál představit lehkou revuální formou. Procházka se netají tím, že by rád na novinku nalákal především mladé, tedy generaci, která tomuto žánru tolik neholduje. Inspiroval ho Čapkův cyklus fejetonů Jak se co dělá. „Název Jak se dělá muzikál napovídá, že proletíme od castingu přes první čtenou a aranžovací zkoušky, nahlédneme do dílen, maskérny, Kryštof Marek představí orchestr. Generálka, první premiéra a večírek po premiéře,“ vypočítává režisér. „Všechno samozřejmě s lehkým nadhledem,“ upozorňuje. Procházka v díle sám vystupuje spolu s dalšími devíti herci, mezi kterými jmenuje Ivu Pazderkovou, Markétu Procházkovou, Václava Noida Bártu, Martina Písaříka či Dennyho Ratajského.

Fotogalerie

„Písně jsou použity z muzikálů karlínského divadla,“ upřesňuje Procházka. Divák se tak dočká melodií ze Sestry v akci, Bonnie a Clyde, Addams Family či nedávno uvedené Legendy jménem Holmes.

„Herci nejraději hrají herce, dokážou si ze sebe udělat legraci,“ dodává. „Na generální zkoušce jsou všichni nemocní, ale veškeré choroby, záněty, žaludeční koliky náhle mizí, jakmile se zvedá opona,“ naznačuje Procházka jeden z motivů inscenace.

Pro Karlín je to v této sezoně už třetí hudební novinka. Na podzim zde uvedli zmíněný původní kus Legenda jménem Holmes a následně v lednu klasickou operetu Veselá vdova, která vznikla v koprodukci s plzeňským Divadlem J. K. Tyla. Inscenace Jak se dělá muzikál má po středeční premiéře první reprízu v plánu na 11. dubna.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

Komparz ve filmech? Smoljak obsazoval rodinu, Václav Klaus Svěráka odmítl

Fotografie z natáčení snímku Vrchní, prchni. Scénu, kdy vrchní kasíruje známé...

Pro filmová ocenění si obvykle chodí herci v hlavních a vedlejších rolích. Ale bylo by chybou přehlížet i titěrné role...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

Zpátky do Pomezí. Tajemné Opisy opanují jedno patro vybydleného domu

Záběr z premiérového uvedení imerzivního kusu Pozvání v pražské Usedlosti...

Vybydlený pavlačový dům na pražské Florenci znovu ožije specifickou atmosférou, již do svých děl vtělují členové...

Návod na přežití zombie apokalypsy bude přístupný od třinácti let

Plakát k představení Návod na přežití zombie apokalypsy

Inscenaci s názvem Návod na přežití zombie apokalypsy nabízí už v sobotu odpoledne českobudějovické Malé divadlo....

Jakeš usnul na Spejblovi a Hurvínkovi, prozradil Klásek Za scénou

Denisa Kirschnerová a Martin Klásek z Divadla Spejbla a Hurvínka v pořadu Za...

První gramofonové nahrávky Spejbla a Hurvínka vyšly před devadesáti lety a Josef Spejbl příští rok oslaví stovku. Hosty...

Najdete na iDNES.cz