Janžurová slaví sedmdesátiny. „Chci bavit, jsem nevyléčitelná,“ tvrdí

  14:15aktualizováno  14:15
Režisér Jiří Krejčík o ní říká, že má dvacetkrát víc mimických svalů než jiní smrtelníci. Ale jen to by k jejímu daru pobavit nestačilo. Hlavní je, že Iva Janžurová bavit chce. "V tom jsem prostě nevyléčitelná," přiznává herečka, která ve čtvrtek oslavila sedmdesátiny.

Iva Janžurová oslavila ve čtvrtek sedmdesáté narozeniny. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zvláštní věc: divák si ji zpravidla vybaví jako uječenou tetku, mile praštěnou osobu s trhavými pohyby, přeskakujícím hlasem a tiky. Janžurová má totiž schopnost všech velkých hereček: v zájmu smíchu je ochotna se shodit, ztrapnit, zohavit k nepoznání.

Nehraje jen smíšky

Ale přitom v její filmografii existují i role, kde si člověk najednou s překvapením uvědomí – vždyť je to vyloženě krásná ženská. V Pensionu pro svobodné pány, v Morgianě, i v té přísné strohé tragice pod černým šátkem v Kočáru do Vídně.

Nicméně čeká se od ní hlavně zábava – vlastně odjakživa. Bavila už své bratry, pak spolužáky na pedagogickém gymnáziu v Českých Budějovicích, kam dcera z učitelské rodiny logicky zamířila a odkud se vydala ke zkouškám na DAMU pod záminkou, že se hlásí na matematická studia. Tvrdí však, že matematika jí pomáhá stále. "Stella Zázvorková říkala, že odtud mám i smysl pro vytváření postav – a něco na tom je. Rozvrhnete si jejich architekturu, vypočítáte si efekty..." uvažuje Janžurová.

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)
Iva Janžurová, Jiřina Bohdalová a Jiřina Jirásková ve filmu Světáci (1969)
Jiřina Jirásková a Iva Janžurová v seriálu Sňatky z rozumu

SLAVNÉ ROLE. Z filmů Kočár do Vídně, Světáci a Sňatky z rozumu (zleva)

Naštěstí jí dlouho nevydrželo předsevzetí z divadelní fakulty, že k taškaření se už nepropůjčí. Když v školní komedii rozesmála publikum včetně Dany Medřické a Věry Chytilové, byla zpátky ve vzácné skupince ženských klaunů.

Ale to neznamená, že by hrála jen smíšky. Jakkoli "v civilu" je jí vlastní stálost – vystřídala jen tři scény, Liberec, pražské Divadlo na Vinohradech a Národní divadlo, v rolích ji vystihuje naopak neustálá proměnlivost. Dojemná učednice ze seriálu Eliška a její rod; mlčenlivá Krista z Kočáru do Vídně; ponížená Hanka ze Svatby jako řemen; rozmarná Andělka z Pensionu pro svobodné pány; rtuťovitá teenagerka z Písně pro Rudolfa III.,  snaživá Zuzanka ze Světáků; padoušská mistryně převleků v komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku; rozbolavělá Štěpa z Petrolejových lamp; milimetrově odlišná v dvojroli Morgiany; zhrzená svůdnice Týfová z filmu Marečku, podejte mi pero!; a jistě katastrofická sestra Huňková z Nemocnice na kraji města.

To jsou nejslavnější hrdinky Janžurové, nemluvě o četných pohádkových postavách.

Z inscenace Mikve (Iva Janžurová)

Z DIVADLA. Iva Janžurová ve hře Mikve.

Na rozdíl od kolegů, jejichž dráha skončila s érou režírujících vrstevníků, Janžurovou objevuje a ctí i nové pokolení filmařů. Hlavně dva z nich: Roman Vávra, který ji v roli pozdní nevěsty Jindřišky ve filmu Co chytneš v žitě poslal pro prvního Českého lva, a Alice Nellis s dvěma maminkovskými úlohami, díky níž si po Ene bene došla pro druhou sošku za Výlet.

Světová ve Světácích

"Kdykoli v televizi běží Světáci, druhý den na mě lidé pokřikují a chválí, že se vždy znovu rádi podívají. Vůbec filmy téhle éry, zejména komedie Václava Vorlíčka, jsou diváky pořád hýčkané. Ale zároveň se objevují nové talenty, obdivuji třeba Karla Janáka," říká herečka, procházející přirozeně napříč generacemi. Ničím nepohrdá: jeden den sklízí ovace v dramatu na scéně zlaté kapličky, druhý den se stejnou vervou ve staré hučce sehraje strašidlo pro vnuky a jejich kamarády.

Iva Janžurová ve filmu Morgiana (1972)
Petr Čepek a Iva Janžurová ve filmu Petrolejové lampy (1971)
Leoš Suchařípa a Iva Janžurová ve filmu Ene bene (1999)

SKVĚLÉ ROLE. Morgiana (1972), Petrolejové lampy (1971), Ene bene (2000)

Nejnověji Janžurová natáčí seriál z domova důchodců Třetí míza. O své roli řekla: "Jsem taky taková veselá postava, ale ještě nedopsaná, nevím, jak skončím." Což obrazně platí i pro herečku: stále baví a stále svou "nedopsanou" kariérou překvapuje.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

RECENZE: Z Francie dorazilo na Letní Letnou šestnáct divoženek a jeden kůň

Z představení Projet.PDF, které do Prahy přivezl soubor Portés de Femmes

Velký počet zahraničních hvězd nabízí letošní festival Letní Letná, který se překlápí do své druhé poloviny. Z Francie...

A přece se točí. Českokrumlovské hlediště přežije, možná přijde o operu

Zaplněné otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku

Populární Otáčivé hlediště vydrží v zahradě českokrumlovského zámku dalších šest sezon. Otázkou však zůstává, co zde...

RECENZE: Leichtová je Shakespearova zlá žena, hubatá i důvtipná

Záběr z ostravského nastudování Zkrocení zlé ženy

Svižné a velice zábavné představení vzniklo letos v Ostravě v rámci Letních shakespearovských slavností. Novinka...

Najdete na iDNES.cz