Aby to hudebníkům nebylo líto, vysadí je Cirk La Putyka na ostrov

  17:59aktualizováno  17:59
Italské slovo isole označuje ostrovy, oázy, prostě něco existujícího samo o sobě. Právě toto slovo vetkl soubor Cirk La Putyka do titulu své novinky, která má premiéru 11. února.

Motiv plakátu představení Isole | foto: Cirk La Putyka

Oproti předchozím novocirkusovým projektům souboru bude Isole postaveno především na hudbě. „Cirk La Putyka dosud neměl žádný primárně hudební projekt, ačkoli muzikantů prošlo souborem už dost,“ vysvětluje známá tvář La Putyky Anna Schmidtmajerová, která se v novince objeví.

Fotogalerie

„Chtěli jsme dělat hudbu, co nás baví a zároveň se dá zahrát. Hledali jsme principy, jak se dá hrát na kytaru, kolik lidí může na jednu kytaru hrát,“ pokračuje herečka a akrobatka. Cirkusovost a virtuozitu tedy tentokrát diváci uvidí právě v takových číslech. „Nicméně dojde i na taneční a pohybové věci, párovou akrobacii či trochu akrobacie závěsné,“ pokračuje herečka.

Hudbu diváci uslyší naživo, vše, včetně různých smyček, bude vznikat přímo na jevišti. „Jsme víceméně seskládaní z muzikantů. V mém podání to bude hlavně zpěv a trochu té závěsné akrobacie,“ říká dále Schmidtmajerová. Z nástrojů na ploše zazní piano, dva klarinety, housle, bubny a kytara.

Režisérem bude opět s La Putykou dlouhodobě spjatý finský umělec Maksim Komaro. „Nejde vysloveně po scénáři, spíše dohromady sestavuje jednotlivé výstupy, aby měly správnou dynamiku. Tak jsme s ním spolupracovali na Slapstick Sonatě i Batacchiu,“ vyjmenovává herečka Finovy předchozí režie. „U Maksimových představení vzniká dějová linka s charaktery postav, které nám přiřkne, až od premiéry dál. Představení tak zraje a může být rok po premiéře úplně jiné,“ přibližuje herečka jedno z kouzel žánru nového cirkusu.

Osvěžená hlava

Isole bude mít, podobně jako před lety kus Dolls, premiéru v Trutnově v prostoru UFFO. „Jezdíme tam na festivaly, máme to tam rádi. A je pravda, že když zmizíme z naší pražské zkušebny, je v novém prostředí pohled na zkoušení jiný; hned máme osvěženou hlavu,“ přemýšlí herečka. Spolu s ní v Isole vystupují Jan Balcar, Andrej Rády, Veronika Linhartová, Valentin Verdure, Zbyněk Šporc a David Hlaváč v alternaci s Adamem Novotným. Režisér hudebníky označuje za soubor jednotlivců, čímž vysvětluje název představení.

Po dvou premiérách v Trutnově zamíří Isole na domovskou scénu souboru do pražských Jatek 78, hrát se zde bude v březnu a květnu. Novinka je součástí oslav desátého výročí založení souboru, část La Putyky následně odjíždí na půlroční hostování do berlínského kabaretu Chamäleon, kde chystá speciální novinku Memories of Fools.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

Frankenstein jako rocková opera. V hororové klasice zní metal i techno

Z rockové opery Frankenstein

Frankenstein, román britské spisovatelky Mary Shelleyové, je považován za základní kámen žánru hororu vůbec. Notoricky...

Návod na přežití zombie apokalypsy bude přístupný od třinácti let

Plakát k představení Návod na přežití zombie apokalypsy

Inscenaci s názvem Návod na přežití zombie apokalypsy nabízí už v sobotu odpoledne českobudějovické Malé divadlo....

Dojde na mluvící opice i Gandalfa, slibuje Eddie Izzard před pražskou show

Britský komik Eddie Izzard

Úsvit dějin, velký třesk, ale třeba i mluvící opice slibuje v pražské show britský komik Eddie Izzard, o kterém se...

Najdete na iDNES.cz