Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Isolda jako sestra moderního Oněgina nefunguje. Alespoň ne v Brně

  7:23aktualizováno  7:23
Nezvyklý projekt Con amore nabídla činohra Národního divadla v Brně. Za italským hudebním názvoslovím S láskou se tady skrývá původní text Jiřího Šimáčka, režie Zdenka Plachého, umělecký dozor Stanislava Moši a Zdenka Merty.

Z představení Con Amore | foto: Archiv ND Brno

Společný nápad jmenované čtveřice je na první pohled obrazoborecký, ale překračování zavedených hranic lze nejen u první moravské činoherní scény vítat. Látku tří mistrných oper – Tosca, Tristan a Isolda, Evžen Oněgin – tvůrci přetavili do příběhu ze současnosti.

Isolda je zde sestrou Oněgina

Proklamovaná autorská inventura tria grandiózních hudebních příběhů a ohledávání romantických pocitů v optice dneška je jistě nekonvenční nápad. Výsledkem je však vývar z kolosálních romantických látek, nevyužitých motivů a vykleštěné muziky.

Scenáristicky místy neohrabaná a dramaturgicky neujasněná podívaná tady není prostým komprimátem tři gigantických oper. Šimáček si vypůjčil náznaky charakterů hlavních hrdinů (Tristan miluje kamarádovu manželku Isoldu, která je sestrou Oněgina). Šéf policie Scarpia z Toscy je tady zkorumpovaným Náčelníkem a zároveň velkým milovníkem opery, který v honbě za zločinem upouští muzikologická moudra o svém oblíbeném divadelním žánru.

Scarpia prostupuje jako ztělesnění ironického a cynického zla celým dějem. Scénář je však místy kostrbatý v dialozích a banální v črtách některých figur, které jsou tady víceméně do počtu (Leona, Evženova asistentka).

Z představení Con Amore

Brněnští strůjci této podívané vyrukovali se jménem scenáristy Guillerma Arriagy jako inspiračním. Ale mistrné architektuře filmových snímků Amores Perros, 21 gramů či Babel se vyprávěcí postupy Con amore nepřibližují, i když se snaží o podobný efekt prostupujících se či slévajících se příběhů.

Diváka čeká roztodivné balábile, v němž často nepřirozeně kroužené situace a rychlené vztahy paradoxně spíše brání divákovým emocím, které umí romantická opera z publika až marnotratně dolovat.

"Opera je souborem spousty protichůdných složek, které mají sklony ke konfliktu," prohlásí v nemocnici postřelený Náčelník. V inscenaci Con amore ovšem střety možných konotací příliš nefungují a k uměleckým srážkám významů často nedochází. Scenáristická, režijní i herecká roztěkanost a neujasněnost celku je totiž ani nemůže nabídnout.

Ve finále sice není nouze o kupu mrtvol demonstrujících různé podoby a oběti lásky, ale případné pohnutí obecenstva naráží často na samoúčelné či překombinované konstrukty inscenátorů. Zálibu režiséra Plachého ve filmových dotáčkách, z nichž kape krev a slzy, lze brát už více jako režijní manýru než autorský styl.

Povedená je scéna

Problém představuje také hudební výbava večera. Vyrvané několikaminutové kousky z velkých ploch mistrných originálů se v této rychlomozaice nesklenou v uchvacující krásu. Jejich dramatický náboj nedostává adekvátní prostor, aby mohl tuto hudební krásu naplno rozvinout.

Z představení Con Amore

Nejde tady sice o operu, ale o scénickou koláž, která však s jejím patosem, katarzí a emoční pompou chce pracovat. Ať už je tento obrázek míněný vážně či v programové poťouchlosti a potutelnosti autorského sdružení Střežený Parnas, výsledek je vágní.

Uznání lze vyjádřit tříúrovňové scéně Daniela Dvořáka, která rámuje toto operní trojkloubení. Moderní divadlo se pochopitelně může z fungujícího starého materiálu pokusit sklenout provokativně nové a zadírající se tvary korunované naléhavou intenzitou dnešního pohledu.

Tvůrčí ambice však v případě Con amore v Brně zůstaly spíše bezobsažné a matné. Romantika ani muzika tří nádherných oper k sobě totiž brněnské inscenátory nepustily. Mučedníci lásky z hudebních veleděl devatenáctého století v kabátech současníků působí v této verzi neživotněji a překombinovaně.

Con amore
Autoři Stanislav Moša, Jiří Šimáček, Zdenek Plachý.
Uvádí Národní divadlo v Brně, režie Zdenek Plachý, premiéra 16. dubna
HODNOCENÍ MF DNES 30%

  • Nejčtenější

RECENZE: Stockholmský syndrom, konečně domácí thriller z vyšší ligy

Kriminální thriller Stockholmský syndrom, jehož první část odvysílala Česká televize v neděli večer a druhou nasadí...

RECENZE: Zlatí Krejzovi. Slunečná vypráví o svaté Popelce na traktoru

Bylo nebylo, jeden statkář měl dvě dcery. Zlou městskou fiflenu, která cynicky vydělávala na realitách, a hodnou...

RECENZE: Srdcová královna ví, jaké dovedou být ženy herečky a bestie

Počínaje Absolventem a konče Ženami v pokušení se už vyprávěl mnohokrát, totiž románek zralé dámy s mladíčkem. Jenže...

Český animovaný snímek Dcera nominovali na Oscara, Marhoul neuspěl

Americká filmová akademie vyhlásila nominace na Oscary. Mezi pětici v kategorii krátký animovaný film se dostal i český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Tupí a tupější se snaží přesvědčit, že komedie nemusí mít humor

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer uvedl premiéru svého Případu mrtvého nebožtíka tradiční populistickou frází, že...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Nejste jen vrah či Cattani, slibují tvůrci divadelního Městečka Palerma

Snad každý, kdo někdy zažil vícedenní akci s dětským kolektivem, zná hru nazvanou Mafie, případně Městečko Palermo...

Zemřela uznávaná operní pěvkyně Naděžda Kniplová, před lety odmítla Thálii

Ve věku 87 let zemřela světově uznávaná česká sopranistka Naděžda Kniplová, sólistka Národního divadla v Praze a Státní...

KOMENTÁŘ: Státní opera dostala blyštivou formu. Rozhodne však obsah

První vizuální dojem ze zrekonstruované Státní opery je velkolepý. Slavnostní galakoncert k jejímu znovuotevření už tak...

Špinar s nadhledem odhalí svět gay seznamky. Diváky nešetří, říká Vizváry

Satirickou hru o gayích po čtyřicítce slibuje novinka pražského Divadla Letí nazvaná Homo 40. Do Vily Štvanice, kde...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.

Najdete na iDNES.cz