Indický epos v ABC je čirým divadelním utrpením

  11:33aktualizováno  11:33
Čtyři hodiny nudy a zoufalství, kdy se před divákovýma očima odehrává něco, co nemá s divadlem nic moc společného. To je hlavní pocit, který si člověk odnese z představení divadla ABC Mahábhárata.

Z inscenace Mahábhárata | foto: Archiv ABC

Z inscenace MahábhárataNeznamená to, že by se na divadle nemělo experimentovat s náročnou látkou staroindického eposu delšího než Korán a Bible dohromady, neznamená to, že by se režiséři neměli pokoušet vzkřísit Brookovu a Carriérovu mnohahodinovou epopej, neznamená to, že by nebylo možné vysvětlit vztahy mezi mnoha králi, bratry, nevlastními bratry, jejich ženami a podivně zplozenými a zakletými dětmi. Jen prostě nestačí nechat ušít zlaté a oranžové a bílé a modré kostýmy, dát Oldřichu Víznerovi do ruky gandalfovskou hůl a naučit herce šermovat.

Režiséru inscenace Ondřeji Zajícovi naprosto chyběl klíč k uchopení předkládané látky - a tak prostě nechal třicítku herců říkat text, tu smutně, tu osudově, tu za zvuků svištících šípů - dál ale nic. Vůbec nic.

Epos uvedl na divadle v roce 1985 (Buňuelův dvorní) scénárista Jean-Claude Carriére a snad největší divadelní režisér Peter Brook. Na příběhu sváru Kuruovců a Pánduovců pracovali deset let, pobývali kvůli němu i v Indii. Ondřej Zajíc svoji Mahábháratu prý chystal víc než rok - a možná měl do Indie zajet, třeba by zjistil, že místní lidé nechodí a nechodili oblečení jako parodie na kelty a římské vojáky a že místní víra je nádherná a složitá a že by neškodilo z ní něco do představení promítnout.

Z inscenace Mahábhárata

První polovina inscenace v divadle ABC se nese v duchu seznamování se s postavami - herci pečlivě vyslovují svá jména, aby divák věděl. Ono to není úplně jednoduché se zorientovat mezi všemi těmi Bhíšmy, Dhrtaráštry, Judhištiry a Džajadrathy. Divák by na tom byl ovšem úplně stejně, kdyby si režisér vzal epos coby knihu a nechal herce jenom číst. Jde totiž jenom o to pojmenovat, kdo je kdo a kdo je s kým jak příbuzný - o nějakých charakterech postav nemůže být ani řeč. Tedy pokud divákovi jako vykreslení postavy nestačí tvrzení, že jde o největšího siláka nebo o udatného lukostřelce.

O přestávce uprostřed premiéry byli i tací, kteří z divadla odešli. Ti ostatní si šuškali o tom, že druhá polovina má být dynamická, ostatně ve slíbené válce (kterou předznamenala ta snad nejnudnější hra v kostky v dějinách divadla) by mohlo na jevišti dojít i k boji! Došlo. Bohužel.

Z inscenace MahábhárataMnoho ochotníků na středověkých hradních slavnostech letos v létě předvedlo lepší souboje. Fígl se zavěšením dvou znesvářených bratrů do rudých šál zavěšených od stropu, které měly symbolizovat vozy, z nichž bratři bojují, připomínal spíš než invenční ztvárnění souboje dvě zmatené mouchy lapené v podivné pavučině. A když potom divadlem prosviští randál božské všeničící zbraně, kterou jeden z bratrů v souboji použije, modlí se divák, zacpávaje si uši, aby to ta zbraň vzala šmahem a ukončila válečné i divadelní utrpení.

Proč tedy dvacet procent? Z úcty k práci herců, kteří se čtyři hodiny poctivě snaží předat divákovi něco, co není. Režisér jim totiž evidentně neřekl, jak a hlavně proč mají hrát.

Divadlo ABC - Mahábhárata
Režie: Ondřej Zajíc
Hodnocení MF DNES: 20%

Autoři: ,

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Osudety. Dokud to jde, naslouchejme těm, kteří mají co vyprávět

Záběry z rodinného archivu Miřenky Čechové využité v představení Osudety

Jak divák sestupuje po schodech, odpočítávají se zpětně pomyslně i roky letopočtu. V podzemí jedné z budov nového...

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz