Jezerka vylétla na 4. místo. Co tomu řekne magistrát? ptá se Hrušínský

  14:03aktualizováno  14:03
Překvapivou převahu divadel na medailových pozicích ankety iDNES.cz o největší kulturní objev posledních 25 let podtrhuje ze čtvrtého místa Divadlo Na Jezerce. Přitom nepatřilo ani mezi původní návrhy redakce a z tipů čtenářů či známých osobností se dostalo zdaleka nejvýše.

Divadlo Na Jezerce má 230 míst, která jsou v průměru z 90 procent po celý rok vyprodaná. "Divadlo má přece lidem dávat radost ze života. Ukazovat, že je život těžký, není žádné umění ani objev. Mnohem lepší je dávat naději. Vždyť radost a štěstí je se zdravím a se svobodou tím nejcennějším, co v životě můžeme mít," říká principál Jan Hrušínský. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Mám z toho velkou radost, vážím si uznání. Divadlo se dělá především pro diváky,“ reagoval ředitel scény Jan Hrušínský.

Výsledky ankety o kulturní objev pětadvacetiletí

Kompletní přehled najdete v sobotní příloze Scéna MF DNES

Anketa 25 objevů

Jeho Jezerce, která letos oslavila deset let existence, je často vyčítáno, že hraje jen jednoduché komedie. „Když se podíváte na náš repertoár, zjistíte, že to není pravda. Není ani laciný, ani podbízivý a diváci to vědí,“ hájí svou scénu.

„Zajímalo by mě, zda výsledek ankety zaregistrují na Magistrátu Hlavního města Prahy, protože stejně jako po celou dobu existence divadla i letos odmítli vyhovět žádosti o kulturní grant,“ posteskl si.

„Na připravovanou inscenaci s Janem Třískou dali nula korun českých, to jest ani deset haléřů, zato Rachot s.r.o. dostal skoro 10 miliónů. Posuďte sami. Nekulturnost některých politiků je přímo úměrná kulturnímu marasmu, ve kterém žijeme,“ říká ředitel.

Podle Hrušínského je nelichotivá nálepka komerčního divadla Jezerce přisuzována právě proto, aby ji bylo snadnější vyřadit. 

Fotogalerie

„O granty jsem několik let vědomě nežádal. Naivně jsem si myslel, že si toho někdo všimne a položí si otázku - jak to, že tam to jde a jinde ne? Divadlo Na Jezerce je celé roky bez podpory Hlavního města Prahy a přesto má roční náklady 20 miliónů korun,“ popisuje. Proto se prý vymyslela a pustila do světa fáma o lacinosti, komerci a podbízivosti.

„Za komunismu se tomu říkalo přehrávky. Vždy se sešla komise, která posuzovala, jestli pan Mišík umí zpívat, jestli je Hrušínský dostatečný umělec na to, aby mohl hrát a pobírat za to plat. Za to rozhodnutí komise se vždy komunisté schovali a mohli odstavit každého, kdo pro ně byl v tu chvíli nepohodlný. Totéž se na magistrátu děje dneska, politici se skrývají za rozhodnutí komise. Pak to dopadá, že jedno divadlo dostane 90 milionů, druhé nic,“ přirovnává.

Deprese jako vrchol umění

Sám Hrušínský by hlasoval pro soubory, které se shodou okolností umístily těsně nad Jezerkou. „Z oblasti divadla bych určitě jmenoval mladého Rosťu Nováka a Cirk La Putyka. Před nimi smekám, téměř z nuly vybudovali úžasnou věc,“ řekl.

Váží si i některých projektů Dejvického divadla. „Jen je nyní v Praze na můj vkus mnoho divadel, která dělají na podobné vlně a jsou lehce zaměnitelná,“ uvažuje. „Jako by za vrchol umění byla považována deprese. Z takových představení utíkám. Když je deprese vydávána za umění, je třeba si uvědomit, že je to nemoc,“ dodal ředitel.

I v pětadvacáté výročí Listopadu bychom si měli dle Hrušínského naši svobodu hájit. „Na každém kroku teď slyšíme nějaký komunistický názor, neustále se přibližujeme zpět k Rusku, zpochybňuje se okupace Ukrajiny. Svobodu si proboha nezničme!“ apeluje.

Anketa 25 objevů
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Střihavka se vrací jako Ježíš. Muzikál pobuřoval v Jižní Africe i Rusku

Pro církev a věřící nadmíru kontroverzní dílo, pro fanoušky opěvovaný zážitek. Od prvního světového uvedení muzikálu...

Nobelista Handke píše hru o Čechovi, který se upálil u Palachova pomníku

Rakouský spisovatel a letošní laureát Nobelovy ceny za literaturu Peter Handke chystá divadelní hru o českém mladíkovi...

RECENZE: Nejen Stárková zdobí Bowieho muzikál. Chybí však trochu odvahy

Pěvecký i herecký výkon Eriky Stárkové a vůbec hudební a pěvecké nastudování je ozdobou české verze Bowieho muzikálu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz