Hra kontroverzního Neil LaButeho v Komedii

  12:18aktualizováno  12:18
Divadelní hra The Shape of Things (Tvar věcí) z roku 2001 patří k nejčastěji uváděným současným americkým divadelním textům. Ruku v ruce s dřívější tradicí ho převedl LaBute pod stejným názvem i na filmové plátno. Snímek měl premiéru v lednu 2003 na filmovém festivalu v Sundance. Pražské komorní divadlo ji nyní uvádí jako 7. premiéru svého nového programu v divadle Komedie.
Tvar věcí

Tvar věcí - Fotografie z představení Tvar věcí v Divadle Komedie. | foto: Divadlo Komedie

Filmař, scenárista a dramatik Neil La Bute patří mezi nejvýraznější, ale zároveň značně kontroverzní osobnosti současného amerického nezávislého filmu a světové dramatiky.

Narodil se v roce 1963 v Detroitu, ale již v ranném věku se jeho rodina přestěhovala do státu Washington na severozápadě USA. Psaní a divadlu se začal věnovat na střední škole a po jejím ukončení získal stipendium na Brigham Young University (BYU) ve státě Utah, kde studoval drama a film a kde rovněž konvertoval k Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů (Mormonská církev).

Absolvoval tvůrčí dílny na londýnském Royal Court Theatre, které patří od 50. let k baštám nové dramatiky, a posléze dílny při nezávislém americkém filmovém festivalu Sundance. V roce 1993 uvedl na BYU svou první divadelní hru In Company of Men.

Režisér Petr Tyc
Jako absolvent pražské Taneční konzervatoře, (obor klasický tanec), vystudoval choreografii na Hudební fakultě pražské Akademie múzických umění u prof. Pavla Šmoka. Poté absolvoval studijní pobyt ve studiu Merce Cunninghama v New Yorku. V letech 1983 - 92 působil jako tanečník v Pražském komorním baletu Pavla Šmoka, v letech 1992 - 94 v předním britském souboru Rambert Dance Company v Londýně. Od roku 1994 působí jako nezávislý choreograf, tanečník a režisér. Kromě jiných projektů realizoval v roce 1996 se souborem Agon Orchestra grafickou partituru Odysseia Anestise Logothetise. Státní opera Praha uvedla v roce 1998 jeho režii a choreografii díla Philipa Glasse Pád domu Usherů, které bylo vyhlášeno Operou roku. V roce 2000 vytvořil taneční představení To málo co vím o sylfidách, za které získal cenu Sazky Objev roku 2002 v tanci. Brněnské Hadivadlo uvedlo v roce 2002 jeho původní „hru tělem“ Mirka.
Příběh o dvou byznysmenech, kteří se rozhodnou citově zničit hluchou dívku, úřednici své firmy, se v roce 1997 LaBute rozhodl adaptovat rovněž pro film. Snímek s rozpočtem 25 000 dolarů natočil se skupinou přátel a spolužáků z univerzity, a přestože byly podmínky vzniku tohoto filmu značně amatérské, vyhrál snímek In Company of Men v tomtéž roce Sundance Film Festival a dostal se i do mezinárodní distribuce.

LaBute se tak rázem zařadil mezi výrazné osobnosti mladé generace amerického filmu jako jsou Kevin Smith a Steven Soderberg. V následujícím roce uvedl na filmové plátno svůj další scénář Your Friends and Neighbors, který nevybíravým způsobem odhaluje temné a skryté stránky intimních vztahů mezi „přáteli a sousedy“ a v roce 2000 se vrátil úspěšně k divadlu premiérou své nové hry Bash: latterday plays.

V roce 2000 se rovněž ujal režie filmu podle scénáře Johna C. Richardse Nurse Betty s Morganem Freemanem a Renee Zellwegerovou v hlavních rolích, který se stal jeho prvním hollywoodským studiovým filmem. V roce 2002 uvedl svůj další snímek Possession, adaptaci populární romance A. S. Byatta, hlavní role tentokrát ztvárnili Gwyneth Paltrowová a Aaron Eckhart. Pokud nenatáčí, žije Neil LaBute se svou ženou a dvěma dětmi ve Fort Wayne v Indianě.

Neil LaBute: TVAR VĚCÍ

překlad: Petra Hanáková
režie: Petr Tyc
scéna: Tomáš Rusín
kostýmy: Andrea Králová
hudba: David Vrbík
dramaturgie: David Jařab

Evelyn: Vanda Hybnerová
Adam: Jiří Hána
Phillip: Tomáš Petřík
Jenny: Gabriela Míčová


Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Získejte vstupenky na jednu z nejlepších her Letních shakespearovských slavností

Anna Fialová, Dobrý konec všechno spraví

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Kromě čtyř premiér nabízí i osvědčené kusy z minulých ročníků,...

RECENZE: A do pyžam! Nohovi s Langmajerem ostatní jen přihrávají

Lucie Zedníčková a Libor Jeník v představení A do pyžam!

Letní scéna Harfa to avizuje už v anotaci: „Jedna z nejúspěšnějších komedií známého autora Marca Camolettiho si neklade...

RECENZE: Třeba se dívá s námi. Meda čiší energií, ale mohla být odvážnější

Záběr z představení Meda

Představení oslavující život Medy Mládkové zdobí Tatiana Vilhelmová (Dyková) i silné režijní nápady. Těch však mohlo...

Najdete na iDNES.cz