Herec Goldflam útočí na grantový systém magistrátu satirou

  14:26aktualizováno  16:21
Na piazzettě pražského Národního divadla postupně vystoupily desítky umělců. Na protestním koncertu zalaškoval Arnošt Goldflam, publikum zvážnělo při řeči Václava Postráneckého. Účinkující akce, kterou odstartovaly Dny neklidu, upozorňovali na chyby ve financování kultury v hlavním městě.

"Odhadujeme, že této chvíle se na piazettě zastavilo, nebo prošlo na dva tisíce lidí. Petici Za Prahu kulturní podepsalo na pět stovek lidí, takže v tuto chvíli má přibližně 21 500 podpisů" řekl iDNES.cz za pořadatele akce Tomáš Staněk.


Petice za Prahu kulturní

Ke dnešnímu dni petice obsahuje 21 500 podpisů. Její signatáři kritizují nový systém grantů, podle nich nepřipravenou transformaci městských divadel a přístup magistrátu hlavního města k takzvané neziskové kultuře.


Hladinu hluku na místě hlídá pohotovostní vozidlo, pořadatelé se k jeho přítomnosti nechtějí vyjadřovat.

V úvodu sedmihodinového koncertu na to před zhruba třemi sty diváky poukázal ředitel Národního divadla v Praze Ondřej Černý.

Dny neklidu - demonstrující návštěvníci koncertu"Národní divadlo je dotováno ministerstvem kultury a dostatečně. Nejsme ti, kteří protestují, ale jsme součástí pražské kultury a nemůže nám být lhostejno, co se v Praze děje," řekl Černý. Zdůraznil, že pódium nebude předmětem politických deklarací a grantových půtek, ale místem dobré muziky.

"Kladu si otázku, co bude poté, až Dny neklidu skončí. Pevně doufám, že primátor Pavel Bém brzy postaví svůj poradní sbor, který se rozhodl obnovit. Je jasné, že do hry musí vstoupit nějaký nezávislý subjekt, který se pokusí najít dohodu v situaci, která je v tuto chvíli dost zablokovaná," řekl ředitel k dalšímu možnému vývoji.

"Bez nás jednat nemůžou," zdůraznil Ornest
Dny neklidu - Václav PostráneckýPrezident Herecké asociace Václav Postránecký byl na pódiu vážný. "K tomuto problému se nestavíme s drzým čelem a vypnutým hrudníkem jako jeho řešitelé. Své kořeny má v roce 2002 a způsobu, jak se vůbec řeší pražská kultura. Z naplňování kdysi stanovených materiálů se nikdo nezodpovídá," řekl a dodal, že problémy v těchto odborných oblastech by se neměly řešit byrokraticky a silou.

Postránecký tak trochu předběhl ostrý otevřený dopis brněnského dramatika a jednoho z polistopadových ministrů kultury Milana Uhdeho namířený proti magistrátu. Přečetl ho Jiří Ornest. "Veřejní činitelé si musí zvyknout, že o nás bez nás jednat nemohou," zdůraznil v jeho textu.

Dny neklidu - demonstrující umělciJedním z těch, kteří na akci přítomné mnohokrát rozesmáli, byl dramatik a herec Arnošt Goldflam. Připravil si aktovku, jak v dobách, kdy se české divadlo v 19. století formovalo, přichází Josef Kajetán Tyl na radnici žádat o pár korun. "Radní Richtr mu ale nevyhoví, odchází do kabaretu a Tyl nemůže napsat ani hymnu, ani Strakonického dudáka," řekl Goldflam.


Kdo vystoupí na koncertě

Ohlášení umělci

Členové Dejvického Divadla, krachujícího Semaforu a Divadla v Celetné, Lenka Dusilová, Karel Plíhal, Yellow Sisters, David Kraus, Vodňanský se Skoumalem, Andrea Kalivodová a Natálie Kocábová a The Plastic People of the Universe.

Radní Milan Richter (ODS) ve čtvrtek připustil, že by systém pražských kulturních grantů mohl doznat změn a chce jednat, což podle něj nelze dělat na náměstích. Po znesvářených umělcích však požaduje, aby se dohodli. Další schůzku obou stran svolal na středu 28. května na 13 hodinu.

popisek Radní Richter připustil změny
čeká se na návrhy divadelníků

Už o den později však chtějí nespokojení divadelníci opět demonstrovat před budovou magistrátu. Uskuteční se tam totiž zasedání zastupitelstva, jehož členové v dubnu požadavky petice odmítli.

Demonstrace divadelníkůPatří k nim mimo jiné Richtrovo odvolání, zrušení dotace na vstupenku, oddělení podpory neziskových a komerčních kulturních zařízení a urychlené řešení situace subjektů, které mají finanční potíže.

Divadelníkům v boji s magistrátem vyhrává vlastní hymna, kterou pro ně z Jakešova projevu a promluv radního Richtra smíchal DJ Milan. Poslechněte si skladbu DJ Milana.

Autoři: ,

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Romeo a Julie s Piškulou a Marečkovou cílí na mladé. Úspěšně

Tereza Marečková v představení Romeo a Julie

Beatbox, stand-up, graffiti, streetart, taneční párty. Záplavou moderních prvků opentlil Michal Dočekal svou režii...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Shakespeare asi zaslechl slovo Bohemia někde v hospodě, uvažuje Isteník

Praha, 25.2.2019, Za scénou, Idnes, Michal Isteník Dominika Býmová Foto: MAFRA...

Dvě hvězdy seriálu Most! se podělí o hlavní roli letošní premiéry shakespearovských slavností. V Zimní pohádce si vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz