Nový muzikál Ondřeje Havelky naučí Národní divadlo tančit swing

  8:58aktualizováno  8:58
Už ve čtvrtek představí Národní divadlo na své hlavní scéně kus V rytmu swingu buší srdce mé. Swingový muzikál připravil Ondřej Havelka podle pamětí našeho významného jazzmana Jiřího Traxlera.

Jana Pidrmanová a Pavla Beretová ve hře V rytmu swingu buší srdce mé | foto: Pavel Nesvadba, Jana Pidrmanová, Pavla Beretová

Z dobového rádia se ozývá přerývavý hlas. „Bohemka vyhrála?“ ptá se kdosi. „Houby Bohemka, komunisti a kontumačně,“ zpraží ho druhý. Krátká scénka se objeví v druhé polovině chystané hry V rytmu swingu buší srdce mé, kterou už ve čtvrtek večer zahájí pražské Národní divadlo novou sezonu.

„Je to muzikál klasického typu, to jest dialogová hra se zpěvy, hudbou a tanci,“ popisuje žánr režisér Ondřej Havelka. Spolu s Martinem Vačkářem vytvořil kus na motivy života a díla významného českého jazzmana Jiřího Traxlera. „Hledali jsme motiv, který nám umožní prezentaci muziky Melody Makers. A téma Jiřího Traxlera se nabízelo, osobně jsme ho znali. Potom se z toho vlastně stal zásadní hold té osobnosti,“ přiznává Havelka, který dokonce s Traxlerem točil televizní portrét.

V rytmu swingu buší srdce mé

Osobně se s ním potkal hned po revoluci. „Byl v Praze několikrát, vždy jsme se setkali. Měli jsme osobní vztah a toho si velice vážím. Dokonce jsme chystali koncert k jeho stým narozeninám, což jsem s ním osobně konzultoval,“ vzpomíná Havelka na akci, která se však nakonec uskutečnila in memoriam.

Velká většina písní, co ve hře zazní, je tedy Traxlerova vlastní tvorba. „Muzikál však mapuje hudební prostředí přelomu 30. a 40. let, tak jsem neváhal zařadit i jiné skladatele. Je to příběh svobodomyslného jazzmana na pozadí příšerné doby,“ dodává Havelka. Písně zazní živě v podání Melody Makers, taneční choreografii připravili Jana Hanušová a Janek Kabelka.

Jiří Traxler

(12. března 1912 – 7. srpna 2011)

Český pianista, skladatel, textař a hudební aranžér, současník Jaroslava Ježka. Je autorem písní Jedu nocí, Hádej, hadači, Bloudění v rytmu či Růžové brýle, které v minulosti zněly v podání orchestrů R. A. Dvorského či Karla Vlacha. Jeho písně se ozývaly i při projekcích filmů Eva tropí hlouposti, Za tichých nocí či Sobota. V reakci na nástup komunismu v roce 1949 odešel na Západ. Po útěku do Kanady krátce působil v rozhlasové stanici CBC. Pak se ale prosadil jako kreslič v letecké společnosti Bombardier v Quebecku.

Jiří Traxler při oslavě svých 95. narozenin v kanadském Edmontonu (10. března...
Igor Orozovič ve hře V rytmu swingu buší srdce mé hraje hlavní roli.

„Paradoxní je, že největší popularita Jiřího Traxlera a zenit jeho úspěšné kariéry proběhl právě během protektorátu a v prvních poválečných letech. Nástupem komunistů se všechno zhatilo,“ vysvětluje režisér. Hra tedy vedle Traxlerova vzestupu popíše i tehdejší společenskou situaci. Kus částečně vychází z jeho pamětí sepsaných v exilu „Já nic, já muzikant“ a jejich pokračování „Já nic, já muzikant... na penzi“.

V hlavní roli významného hudebníka se objeví Igor Orozovič. „Byla to jasná volba, je to solidní muzikant, pěkně hraje na piano,“ chválí Havelka. Orozovič tedy během představení i několikrát sedne za piano, aby byl dojem autentický.

„Jeho paměti jsou vtipně napsané. Byl dítětem štěstěny, kterému všechno vycházelo. Hodně sebevědomý, miloval děvčata, víno, zpěv. Druhá světová a komunismus mu zasazovaly rány a on to ani moc nevnímal. Tak tím proplouval a když se mu to nelíbilo, odešel,“ popsal Traxlerovu osobnost sám herec.

V muzikálu se dále objeví Jan Bidlas, Pavla Beretová, Karel Dobrý, David Matásek či Martin Zbrožek.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

Thálie v březnu nebudou. Nedostatek peněz na přesun vliv nemá, říká Kepka

Alena Vránová s cenou Thálie

Tradiční kaskáda oborových cen, které si zabírají víkendové vysílací časy od ledna až po duben, bude letos o jednu show...

Romeo, Julie a tma. V Dlouhé ožije největší protektorátní láska

Promofotografie k inscenaci Romeo, Julie a tma v Divadle v Dlouhé

Tragický příběh lásky studenta Pavla a židovské dívky Ester v temné atmosféře Prahy za heydrichiády. Novela Jana...

RECENZE: O strašlivém lobbingu za pesticidy hrají s vtipem a nadsázkou

Záběr z představení Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských...

Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských veřejných zakázkách. Název novinky pražského Divadla Letí bude...

Najdete na iDNES.cz