Havel, Stoppard a jejich Rock´n´roll

  1:00aktualizováno  1:00
Novou hru Toma Stopparda Rock’n’roll uvidí české publikum poprvé ve čtvrtek 22. února v Národním divadle. Inscenace může mít v českém prostředí explozivní účinky.

Tom Stoppard - Dramatik Tom Stoppard | foto: ČTK

Tom Stoppard píše novou hru a bude o Československu! Dávno před loňskou britskou premiérou běžela v pražských kulturních kruzích „šeptanda“, že nová dramatikova hra bude o československém disentu, dost možná dokonce přímo o Václavu Havlovi.

Sám Stoppard se objevil v Praze na pozvání českého PEN klubu, zhlédl premiéru své hry To pravé v Divadle na Vinohradech a přiznal, že sbírá materiál.

Od okupace po Rolling Stones
Poprvé se za velké slávy a účasti vybrané společnosti, jež zahrnovala Václava Havla, Micka Jaggera, Davida Gilmoura či Ivana Magora Jirouse, dočkal text uvedení
loni v polovině června v londýnském divadle Royal Court Theatre.

To už se několik měsíců vědělo, že hra se jmenuje Rock’n’roll a že pokud v ní vystupuje Havel, tak leda tak jako jeho literární alter ego Ferdinand Vaněk, neboť
jedna z postav nesla shodné křestní jméno.

Také vešlo ve všeobecnou známost, že příběh obsáhne dvacet let – od sovětské okupace Československa po první koncert Rolling Stones na pražském Strahově a že se odehrává ve dvou rovinách: v normalizační a zároveň disidentské Praze a v Cambridgi, v „levicovém salonu“ přesvědčeného marxisty, profesora Morrowa.

A že ve hře nezjeveným, a přece veledůležitým činitelem je skupina The Plastic People of the Universe. Rocková hudba jako výraz absolutní svobody je pak spojnicí mezi oběma světy, českým i anglickým.

Jasný byl také fakt, že i tento text nese typické stoppardovské rysy: bravuru, s níž se do příběhu zapojují ještě další intelektuální rámce, s nimiž ovšem autor zachází tak obratně, že se stávají nejen dramatickými, ale i zábavnými.

V Rock’n’rollu tuto úlohu plní rozbory poezie básnířky Sapfo,které se například dostávají do dialektického sporu s marxistickým viděním světa.

Stoppardovy hry jsou vždy pečlivě vybudované, přesně konstruované stavby, v nichž se obtížně škrtá, neboť každá věta má svůj význam a smysl v perfektně komponovaném celku.

Rock’n’ roll není výjimkou a rovněž do něj proniká Stoppardův velmi jemně destilovaný, přesto však britsky ironický humor.

Věty jako políčky
Rock’n’roll není první hra inspirovaná událostmi v zemi, v níž se Tom Stoppard v roce 1937 coby Tomáš Straussler narodil. O českých disidentech pojednává text Profesionální faul (1977), bytové divadlo zase inspirovalo hru Krhútův Macbeth, kterou Stoppard věnoval Pavlu Kohoutovi.

Stoppardova znalost reálií (podpořená vynikajícím překladem Jitky Sloupové) je ohromující: od typického socialistického pečiva – housek s „hvězdičkou“ – po pražský místopis i český kontext.

Před lety Stoppard navštívil normalizační Prahu a setkal se s odpůrci režimu, po letech se o detailech radil s Václavem Havlem.

"Tom Stoppard v době, kdy hru Rock’n’Roll psal, mě navštívil a velmi zasvěceně se ptal na různé detaily. Bylo patrno, že prostudoval řadu textů a svou dobrou
povědomost si svými dotazy doplňoval. Přistupoval k tématu solidně a odpovědně,“ říká Václav Havel.

Přestože hra měla v Británii vynikající ohlas a stala se kulturní událostí sezony (také díky režii Trevora Nunna a aplaudovaným hereckým výkonům), běžné publikum v podrobných reáliích tápalo.

„Domácí“ této obtíži čelit nebudou, na české inscenátory v čele s režisérem Ivanem Rajmontem však číhá větší nebezpečí. Totiž fakt, že „my“ jsme byli u toho, „my“ sami nejlíp víme, jaká to byla doba. A Stoppardovy věty mohou dostávat ještě další nečekané přesahy a působit coby políčky.

Hlavní postava, válečný emigrant Jan a „posrpnový“ navrátilec do vlasti, západnímu novináři, vyslanému pro senzační reportáž zpoza železné opony, říká: „Ale v Československu žádnou story nenajdeš. Domluvili jsme se mezi sebou, že nebudeme prudit. Naším cílem je nehybnost. Produkujeme banalitu ve velkým.“

Stoppard ano, Havel ne
Na premiéru kusu, v němž si zahrají například David Prachař, Alois Švehlík, Jan Hartlík či Miluše Šplechtová, zavítá Tom Stoppard osobně. V hledišti však bude
chybět Václav Havel, který stále pobývá ve Spojených státech.

„Hru jsem zhlédl loni v Londýně při její světové premiéře. Inscenace byla báječná a měla výbornou odezvu. O to jsem zvědavější na její odezvu u nás. Hru považuji za
velmi sofistikovanou i z hlediska dramaturgického, lituji, že nebudu na české premiéře, ale po návratu ji přednostně zhlédnu,“ vzkázal bývalý prezident z Washingtonu.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Playboy Galileo vrátil muzikálového diváka o patnáct let zpět

Janek Ledecký v titulní roli obnoveného muzikálu Galileo

Muzikál Galileo nabízí návrat do období vrcholné renesance. Ovšem nejen to, obnovená premiéra patnáct let starého díla...

Na partičku neškodných školaček zvou diváky až od patnácti let

Záběr z příprav představení Sopranistky

Pamatujete si na svůj první zásadní školní mejdan? Na mejdan, po kterém jste věřili a doufali, že už budete konečně...

Romeo, Julie a tma. V Dlouhé ožije největší protektorátní láska

Promofotografie k inscenaci Romeo, Julie a tma v Divadle v Dlouhé

Tragický příběh lásky studenta Pavla a židovské dívky Ester v temné atmosféře Prahy za heydrichiády. Novela Jana...

Najdete na iDNES.cz