Havel má světovou premiéru. S loutkami

  12:45aktualizováno  12:45
Na hru stačí dva herci a šest barvitých loutek trochu připomínajících televizní gumáky. Ostatně satirická jednoaktovka Václava Havla Motormorfóza, která má dnes světovou premiéru v newyorském divadle Ohio, vypráví o pružnosti a hlavně o proměnách.

Loutky pro Havlovu hru Motormorfóza | foto: archivMF DNES

Devět představení je součástí dvouměsíčního festivalu, který se na jevištích v Manhattanu a Brooklynu koná u příležitosti Havlových sedmdesátin a jeho studijního pobytu na Kolumbijské univerzitě.

Jak už název napovídá, v Motormorfóze nemohou chybět motory aut a mopedů, v něž se vinou strašlivé choroby začínají proměňovat lidé. Havlova vize ovlivněná absurdními dramatiky si pohrává s všeobecnou posedlostí automobilismem, ale také s utkvělými představami, jak vypadat a myslet, kam patřit.

Ačkoli jedna z prvních Havlových her vznikla roku 1960 v Československu nadechujícím se z totální stísněnosti padesátých let, svým námětem má šanci rezonovat i v současné americké společnosti.

Kde jinde vyprávět metaforu o konformitě a zevnějšku než v zemi, kde dietu drží snad každý druhý Američan a jídla křičí: low callories! Humoreska, která zachází s vyššími úrovněmi života, nicméně končí pádem, osamělým voláním o pomoc.

Motormorfóza dosud nebyla nikdy uvedena, v upravené podobě se stala součástí Autostopu, představeného Ivanem Vyskočilem v jeho one-man show. Současné provedení zapojilo loutky, postavy uhnětené z papírové masy a lepidla s gumákovsky působivými, dojímavými rysy.

Což byl záměr - vyvolat emoce, dojmout, souznít. A přitom mimoděk vyvolat pocit, že umělé charaktery na vysokých bílých podstavcích lidem vlastně nejsou tak vzdálené. Najdeme tu různé typy: staršího profesora, uhlazeného playboye i naivní blondýnku.

„Vypadají a mluví jako lidé, ale zároveň vyslovují i to, co lidé říci neumějí nebo nemohou,“ říká herec Barry Weil, který spolu s kolegyní Tanyou Khordoc loutky navrhoval a vytvaroval, namlouvá, ovládá a režíruje.

Jak podotýká Weil, jsou loutky v současném americkém divadle oblíbené, pro politická poselství je často využívají zejména experimentální scény na dolním Manhattanu.

S loutkami pracují i dvě další adaptace festivalu, Žebrácká opera a Chyba. Havlův příběh byl pro americké prostředí v detailech upraven, český návštěvník je však nepřeslechne: z české Otavy se stala Mississippi, z mnohovýznačného Kavky Blackbird a z Felicie Mercedes.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Třeba se dívá s námi. Meda čiší energií, ale mohla být odvážnější

Záběr z představení Meda

Představení oslavující život Medy Mládkové zdobí Tatiana Vilhelmová (Dyková) i silné režijní nápady. Těch však mohlo...

RECENZE: A do pyžam! Nohovi s Langmajerem ostatní jen přihrávají

Lucie Zedníčková a Libor Jeník v představení A do pyžam!

Letní scéna Harfa to avizuje už v anotaci: „Jedna z nejúspěšnějších komedií známého autora Marca Camolettiho si neklade...

RECENZE: Španělský vír proti proudu času zaujal, japonský tanec zklamal

Motiv k představení Things Easily Forgotten

Právě uzavřený jedenáctý ročník festivalu Nultý bod do Prahy opět přivezl výběr toho nejlepšího, co nabízí současný...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz