Hamlet se popere s loutkami o Radokovy ceny

  13:15aktualizováno  13:15
Prestižní ceny Alfréda Radoka odtajnily nominace za nejlepší původní české divadelní hry a inscenační počiny loňského roku.

Loutková inscenace Tři mušketýři | foto: Divadlo Alfa

Favoritem kategorie Nejlepší inscenace je loutková verze Tří mušketýrů v Režii Tomáše Dvořáka z plzeňského Divadla Alfa, která už se pyšní titulem Inscenace roku. Ten získala na základě ankety Divadelních novin.

Soupeři jí budou Mozartova opera La Clemenza di Tito v režii Karla-Ernsta a Ursely Herrmannových, jak jí uvedlo Národní divadlo, Shakespearův Hamlet režiséra Miroslava Krobota z Dejvického divadla v Praze a inscenace J. A. Pitínského Smrt Hippodamie v Městském divadle Zlín.

Zvučnými jmény se hemží i nominace na Radokovu cenu za herectví. Šanci mají americká mezzosopranistka Kate Aldrichová, Helena Dvořáková, Pavla Tomicová, Michal Čapka, Martin Finger a rakouský tenorista Johannes Chum.

O titul Divadlo roku se utkají dvě pražská a dvě brněnská divadla. Proti sobě stojí Dejvické divadlo, Pražské komorní divadlo - Divadlo Komedie, Divadlo Husa na provázku a Divadlo U stolu.

Ocenění čeká i na některou z nominovaných českých her roku 2006. Zde se rozhodne mezi texty Ivy Klestilové Standa má problém a Má vlast, hrou Karla Steigerwalda Horáková x Gottwald a již zmíněnými Třemi Mušketýry. Pod ty se podepsalo trio Tomáš Dvořák, Ivan Nesveda a Pavel Vašíček.

Scénografická práce dala šanci odnést si cenu Davidu Markovi, Karlu-Ernstu Herrmannovi a Jakubu Kopeckému. Za scénickou hudbu jsou nominováni Vladimír Franz, Petr Kofroň a Zuzana Lapčíková.

Kategorie Talent roku pak skrývá jména herce Rosti Nováka, herečky Ivany Uhlířové a pěvkyně Ivany Veberové. Naději má i autorsko-režisérský tandem Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský známý jako Skutr.

Loni byl také nadačním fondem Cen Alfréda Radoka a agenturou Aura-Pont vyhlášen patnáctý ročník anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru. Sešlo se v ní rekordních 79 textů od 76 autorů. Osm textů přišlo ze Slovenska, po jednom z USA a z Německa.

V prvním kole porota vybrala sedm textů, z nichž vzejdou držitelé tří hlavních cen."Novinkou je spolupráce s Českým centrem a britskou scénou Royal Court Theatre, která vybraného autora finálového textu pozve k měsíčnímu rezidenčnímu pobytu," prozradila Jitka Sloupová z agentury Aura-Pont.

Podruhé bude udělena i Cena diváků za největší zážitek z divadelního představení. Hlasovat je možné do 15. března na stránkách www.cenyalfredaradoka.cz pro jakoukoli inscenaci, která měla premiéru v průběhu loňského roku.

Pět finálových her pak postoupí do druhého kola přímo v průběhu přímého přenosu předávání Radokových cen. mezi nimi diváci rozhodnou prostřednictvím SMS hlasování.

O vítězích Cen Alfréda Radoka rozhoduje na základě nominací časopisu Svět a divadlo 62 kritiků. Jejich slavnostní předávání je naplánováno na 31. března v pražském Divadle v Dlouhé a v přímém přenosu ceremoniál nabídne Česká televize.

Ceny Alfreda Radoka jsou jedněmi z dvojice nejprestižnějších divadelních ocenění. Následovat je totiž budou ceny Thálie, jejichž držitelé budou vyhlášeni už 24. března v Národním divadle v Praze.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Romeo a Julie s Piškulou a Marečkovou cílí na mladé. Úspěšně

Tereza Marečková v představení Romeo a Julie

Beatbox, stand-up, graffiti, streetart, taneční párty. Záplavou moderních prvků opentlil Michal Dočekal svou režii...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Shakespeare asi zaslechl slovo Bohemia někde v hospodě, uvažuje Isteník

Praha, 25.2.2019, Za scénou, Idnes, Michal Isteník Dominika Býmová Foto: MAFRA...

Dvě hvězdy seriálu Most! se podělí o hlavní roli letošní premiéry shakespearovských slavností. V Zimní pohádce si vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz