Hamlet na Hradě skončí a znovu začne

  16:20aktualizováno  16:20
Poté co na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu v sobotu 21. srpna definitivně skončí představení Hamleta s Jiřím Langmajerem v hlavní roli, dostanou prostor i hostující soubory.

Právě s novým nastudováním Hamleta přijede z USA Czechoslovak-American Theatre, které 23. a 24. srpna odehraje dvě představení. Hned po něm dojde řada i na liberecké Divadlo F.X.Šaldy, jenž uvede dvě reprízy komedie Konec dobrý, všechno dobré.

Divadlo se na Pražském hradě bude hrát až do 12. září. Na poslední dva týdny se poté do programu vrátí drama Romeo a Julie, které měli letos možnost vidět diváci na brněnském Špilberku i na Bratislavském hradě.

Na Slovensku se přehlídka setkala s velkým ohlasem diváků. Na celkem osm beznadějně vyprodaných uvedení dramatu o nejslavnějších milencích v češtině i angličtině přišlo kolem 4 tisíc návštěvníků.

Letošní slavnosti si i přes chladnější začátek července nemohou na nezájem publika stěžovat. "Jen jednou jsme museli představení vzhledem nepřízni počasí úplně zrušit a divákům vstupenky vyměnit na jiný termín. Podruhé Romea a Julii v polovině ukončila prudká bouřka. Diváci to však vzali sportovně a hercům poděkovali dlouhým potleskem," řekla iDNES mluvčí Magdalena Bičíková.

Během tohoto představení, které se uskutečnilo 20. července, došlo prý i ke nečekanému jevištímu efektu. "V momentě kdy se Julie v podání Zuzany Vejvodové chystala vypít životunebezpečný lektvar a prosila noc a oblohu, aby jí daly sílu, udeřil blesk a spustil se prudký liják," popsala kuriózní situaci Bičíková. "Diváci v tu chvíli zůstali v úžasu a až několik vteřin poté zareagovali," dodala.

Kromě divadelních inscenací je úspěšná i doprovodná výstava Maximální fotografie. Volně přístupnou expozici sedmadvaceti zvětšenin od deseti předních českých fotografů, instalovanou pod širým nebem na hradních nádvořích a v zahradách shlédlo podle odhadů organizátorů kolem 50 tisíc lidí.

„U výstavy ve veřejném prostoru je velmi těžké hodnotit návštěvnost a spokojenost diváků, jisté však je, že se u více než metrových fotografií zastavuje mnoho lidí a řada z nich se před nimi dokonce fotografuje – vystavené zvětšeniny si tak vlastně návštěvníci odnášejí v malé, zintimnělé podobě k sobě domů,“ uvedl kurátor výstavy Pavel Scheufler.

Poslední vstupenky na Letní Shakespearovské slavnosti jsou k dostání v obvyklých předprodejích. Pořadatelé pro velký zájem dokonce i na čtvrtek 19. srpna pro zájemce uvolnili část lístků původně určených pro sponzory.

Jiří Langmajer v roli Hamleta a Hana Maciuchová jako jeho matka Gertruda při představení Hamleta v rámci Letních shakespearovských slavností 2004.

Autoři:

Nejčtenější

Českým divákům se omlouvám, nečekal jsem, že na Ptáče přijdou, řekl Marhoul

Režisér Václav Marhoul v diskusním pořadu Rozstřel. (23. září 2019)

Václava Marhoula překvapil tuzemský úspěch snímku Nabarvené ptáče. „Českým divákům se musím omluvit, nečekal jsem, že...

RECENZE: Dagmar Havlové se loučení s Divadlem na Vinohradech nevyvedlo

Záběr z představení Návštěva staré dámy

Hlavní rolí v klasickém dramatu Návštěva staré dámy se rozhodla Dagmar Havlová rozloučit se svým působením v pražském...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Katalánského sólistu Národního divadla inspiruje Praha. Co na ní miluje nejvíc?

Rogera Cabrera Cuadrada můžeme vidět v Národním divadle v představeních Vertigo...

O tanečnících se říká, že se jimi nemůžete stát, ale musíte se jimi narodit. Rodák z Barcelony s tímto tvrzením...

Oč jde mezi ředitelem a odbory v Národním divadle? Na tahu je ministr

Nová opona státní opery.

Nejde nám osobně o ředitele Jana Buriana, ale o způsob, jakým byl dosazen, zní z oper pražského Národního divadla, kde...

RECENZE: Dagmar Havlové se loučení s Divadlem na Vinohradech nevyvedlo

Záběr z představení Návštěva staré dámy

Hlavní rolí v klasickém dramatu Návštěva staré dámy se rozhodla Dagmar Havlová rozloučit se svým působením v pražském...

KOMENTÁŘ: Místo stávkující Opery raději postavte rychlodráhu do Drážďan

Průběh rekonstrukce Státní opery (červen 2017)

Opera pražského Národního divadla je ve stávkové pohotovosti. Jenže nejeden občan asi tápe. Proč se odbory handrkují s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz