Habima spojí dva festivaly

  9:17aktualizováno  9:17
Jeden festival končí, druhý začíná. Hostování izraelského Národního divadla Habima, které se představí inscenací Brechtovy hry Kavkazský křídový kruh, uzavře ve středu a ve čtvrtek Pražský divadelní festival německého jazyka. Čtvrteční vystoupení na scéně Divadla na Vinohradech zároveň odstartuje program přehlídky židovské kultury Devět bran.
Symbolicky se tak dovrší návrat k multikulturním tradicím Prahy, jež v sobě spojovaly inspiraci českých, německých i židovských umělců. "Přivezli jsme herce, kteří před čtyřmi lety založili v rámci divadla soubor Mladá Habima," říká režisér Ilan Ronen. Tato skupina, jež má v rámci Habimy uměleckou samostatnost, dosud nastudovala Machiavelliho Mandragoru, adaptaci Hellerova románu Hlava XXII a hru Občanská válka o zavraždění premiéra Rabina. "Tu se pokusily pravicové strany zakázat a podaly žalobu. Soud jim ale nevyhověl a v Tel Avivu jsme odehráli přes sto osmdesát představení."

Kavkazský křídový kruh prý dramaturgii zaujal jednak kvůli velkému množství postav, jednak kvůli tématu občanské války. "Reflektuje naši politickou situaci i konflikt, v němž se nacházíme. Je také povzbuzením a dává návod, jak se v podobných situacích zachovat," míní režisér. V inscenaci vystupuje rodinný hudební soubor, jehož členové pocházejí z Kavkazu. "Odpovídá to naší koncepci - chceme do naší práce zapojovat nové imigranty, kteří přicházejí do Izraele."

Divadlo Habima vzniklo v roce 1917 v Moskvě pod vedením Nauma Zemacha. O rok později bylo jako první profesionální hebrejsky mluvený soubor připojeno pod záštitou K. S. Stanislavského k jeho MCHAT. V roce 1926 byla Habima donucena opustit Sovětský svaz a vystupovala v Evropě i Spojených státech. Po pětiletém putování se židovští herci usadili ve vlasti svých předků.

Podle ředitele Habimy Jaacova Agmona uspořádá divadlo každoročně na pěti scénách v Tel Avivu i na zájezdech okolo 1700 představení a za sezonu nastuduje deset až patnáct premiér. Kromě toho pořádá semináře, tvůrčí dílny, přednášky i festivaly. V Praze se Habima představí vůbec poprvé ve své historii. Není to nicméně pro ni první kontakt se zdejší kulturou. Z české metropole pocházel režisér Josef Pacovský, který v roce 1962 inscenoval jako první v Izraeli právě Brechtův Kavkazský křídový kruh. Uváděli zde například hru Pavla Kohouta Taková láska, oblíbeným titulem je Dobrý voják Švejk, často se na izraelských scénách hrají dramatizace Franze Kafky. V Habimě hostoval režisér Petr Lébl, jenž zde nastudoval Cyrana.

Přehlídka Devět bran vyrazí mimo Prahu


Mezinárodní festival židovské kultury Devět bran, jehož první ročník ve čtvrtek otevře vystoupení izraelského souboru Habima, prolíná národy i žánry. V devíti dnech uvede na patnáct divadelních představení, bezmála stovku filmových projekcí, koncerty tradičních židovských klezmer kapel z Polska, Německa, Maďarska a Spojených států stejně jako českých jazzových souborů, zazní tu hudba minimalistů i barokních autorů. Připravují se veřejná čtení, otevřené dílny a přednášky o moderním antisemitismu. Meze se nekladou ani místům: Akropole chystá multimediální show The Livnat Brothers, Roxy kabaretní příběhy, Španělská synagoga koncerty Pavla Šporcla i Old Testament A-Capella.

Program se neomezuje jen na Prahu, některé z akcí se přesouvají do Plzně, Třebíče a Terezína. Podle organizátora Pavla Chalupy v sobě multižánrová přehlídka spojuje chasidské tradice i moderní pohled na židovství a magické číslo devět má nejen v názvu: "Vycházeli jsme z knížky Jiřího Mordechaje Langra Devět bran. Festival potrvá devět dnů, budou zde tvůrci z devíti zemí a na konci vysadíme na místě, odkud vyjížděly transporty do koncentračních táborů, devět stromů." Každý z devíti dnů má své jméno a vzdává někomu či něčemu poctu - ať je to Izhak Rabin (Den Slavnostního zahájení) nebo Tóra (závěrečný den Princezny Šabat), Viktor Fischl (Den Páté čtvrti) nebo naděje a dobrá vůle (Den Stromu).

Ředitel Habimy Jaacov Agmon.

Skupina účinkující v inscenaci Habimy Kavkazský křídový kruh.

Skupina účinkující v inscenaci Habimy Kavkazský křídový kruh.

Skupina účinkující v inscenaci Habimy Kavkazský křídový kruh.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Po stopách Marthy. Nultý bod letos přiveze hudbu i dosídlení Sudet

Ilustrace k jednomu z představení letošní nabídky festivalu Nultý bod

Do letních časů, kdy divadelní dění naplno ovládají produkce pod širým nebem, každoročně vstupuje festival Nultý bod...

RECENZE: Syrová Amerikánka z pasťáku naznačila ve Varech svou sílu

Eliška  Křenková a Tereza Voříšková v kusu Amerikánka

Ten příběh prý režiséru Viktoru Taušovi kdysi vyprávěla jedna dívka, když byli oba na ulici. Tauš jej dlouho nosil v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz