Habima spojí dva festivaly

  9:17aktualizováno  9:17
Jeden festival končí, druhý začíná. Hostování izraelského Národního divadla Habima, které se představí inscenací Brechtovy hry Kavkazský křídový kruh, uzavře ve středu a ve čtvrtek Pražský divadelní festival německého jazyka. Čtvrteční vystoupení na scéně Divadla na Vinohradech zároveň odstartuje program přehlídky židovské kultury Devět bran.
Symbolicky se tak dovrší návrat k multikulturním tradicím Prahy, jež v sobě spojovaly inspiraci českých, německých i židovských umělců. "Přivezli jsme herce, kteří před čtyřmi lety založili v rámci divadla soubor Mladá Habima," říká režisér Ilan Ronen. Tato skupina, jež má v rámci Habimy uměleckou samostatnost, dosud nastudovala Machiavelliho Mandragoru, adaptaci Hellerova románu Hlava XXII a hru Občanská válka o zavraždění premiéra Rabina. "Tu se pokusily pravicové strany zakázat a podaly žalobu. Soud jim ale nevyhověl a v Tel Avivu jsme odehráli přes sto osmdesát představení."

Kavkazský křídový kruh prý dramaturgii zaujal jednak kvůli velkému množství postav, jednak kvůli tématu občanské války. "Reflektuje naši politickou situaci i konflikt, v němž se nacházíme. Je také povzbuzením a dává návod, jak se v podobných situacích zachovat," míní režisér. V inscenaci vystupuje rodinný hudební soubor, jehož členové pocházejí z Kavkazu. "Odpovídá to naší koncepci - chceme do naší práce zapojovat nové imigranty, kteří přicházejí do Izraele."

Divadlo Habima vzniklo v roce 1917 v Moskvě pod vedením Nauma Zemacha. O rok později bylo jako první profesionální hebrejsky mluvený soubor připojeno pod záštitou K. S. Stanislavského k jeho MCHAT. V roce 1926 byla Habima donucena opustit Sovětský svaz a vystupovala v Evropě i Spojených státech. Po pětiletém putování se židovští herci usadili ve vlasti svých předků.

Podle ředitele Habimy Jaacova Agmona uspořádá divadlo každoročně na pěti scénách v Tel Avivu i na zájezdech okolo 1700 představení a za sezonu nastuduje deset až patnáct premiér. Kromě toho pořádá semináře, tvůrčí dílny, přednášky i festivaly. V Praze se Habima představí vůbec poprvé ve své historii. Není to nicméně pro ni první kontakt se zdejší kulturou. Z české metropole pocházel režisér Josef Pacovský, který v roce 1962 inscenoval jako první v Izraeli právě Brechtův Kavkazský křídový kruh. Uváděli zde například hru Pavla Kohouta Taková láska, oblíbeným titulem je Dobrý voják Švejk, často se na izraelských scénách hrají dramatizace Franze Kafky. V Habimě hostoval režisér Petr Lébl, jenž zde nastudoval Cyrana.

Přehlídka Devět bran vyrazí mimo Prahu


Mezinárodní festival židovské kultury Devět bran, jehož první ročník ve čtvrtek otevře vystoupení izraelského souboru Habima, prolíná národy i žánry. V devíti dnech uvede na patnáct divadelních představení, bezmála stovku filmových projekcí, koncerty tradičních židovských klezmer kapel z Polska, Německa, Maďarska a Spojených států stejně jako českých jazzových souborů, zazní tu hudba minimalistů i barokních autorů. Připravují se veřejná čtení, otevřené dílny a přednášky o moderním antisemitismu. Meze se nekladou ani místům: Akropole chystá multimediální show The Livnat Brothers, Roxy kabaretní příběhy, Španělská synagoga koncerty Pavla Šporcla i Old Testament A-Capella.

Program se neomezuje jen na Prahu, některé z akcí se přesouvají do Plzně, Třebíče a Terezína. Podle organizátora Pavla Chalupy v sobě multižánrová přehlídka spojuje chasidské tradice i moderní pohled na židovství a magické číslo devět má nejen v názvu: "Vycházeli jsme z knížky Jiřího Mordechaje Langra Devět bran. Festival potrvá devět dnů, budou zde tvůrci z devíti zemí a na konci vysadíme na místě, odkud vyjížděly transporty do koncentračních táborů, devět stromů." Každý z devíti dnů má své jméno a vzdává někomu či něčemu poctu - ať je to Izhak Rabin (Den Slavnostního zahájení) nebo Tóra (závěrečný den Princezny Šabat), Viktor Fischl (Den Páté čtvrti) nebo naděje a dobrá vůle (Den Stromu).

Ředitel Habimy Jaacov Agmon.

Skupina účinkující v inscenaci Habimy Kavkazský křídový kruh.

Skupina účinkující v inscenaci Habimy Kavkazský křídový kruh.

Skupina účinkující v inscenaci Habimy Kavkazský křídový kruh.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Proč Lachende Bestien mění Ibsenova lékaře v Čapkova pejska?

Záběr z představení Nepřítel lidu, které soubor Lachende Besten uvádí v Divadle...

Kočka leze dírou, pes oknem. Nebude-li sranda, nebude Ibsen. Zní to trochu bláznivě, ale to asi není nic, co by malý...

Díky Ester cítím boj jedince proti společnosti silněji, říká Ledecký

Janek Ledecký v titulní roli obnoveného muzikálu Galileo

Patnáct let zkušeností dělí Janka Ledeckého od původního nastudování jeho vlastního muzikálu Galileo, který se nyní...

Vstupte do Kouzelné země. Na první scéně poprvé zahrají Jáchyma Topola

Záběr z představení Kouzelná země

Příběh země, v níž je možné úplně všechno, slibuje pražské Národní divadlo v nejnovější premiéře nazvané Kouzelná země....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz