GLOSA: Smoljakův život byl i o boji za češtinu. Měl s ní totiž problém

  11:12aktualizováno  11:12
Naštval jsem Ladislava Smoljaka. A myslím, že docela dost. Snad mi může být omluvou, že jsem tehdy s psaním začínal a že si od té doby dávám setsakra pozor. Už je to sedm let. Smoljak mi tehdy e-mailem odpovídal na otázky k článku o anketě Zlatý slavík.

Ladislav Smoljak čtoucí a režírující | foto: Alena Pecháčková

Právě on totiž název vymyslel a v jedné odpovědi napsal: "Byl jsem členem redakce Mladého světa jen v letech 1961 až 1963. Pak už se Slavík čím dál víc komercializoval a mě přestal zajímat."

Slovo komercializoval se mi nelíbilo. Ostatně nelíbí se mi dodnes. Proto jsem větu upravil: "Pak už byl Slavík čím dál víc o komerci a mě přestal zajímat." Rozzlobený Smoljak se okamžitě ozval. Jemu, velkému zastánci češtiny, jsem vložil do úst jedno z nejhorších klišé. Něco je o něčem, fuj!

Smoljak byl velkým bojovníkem za správný jazyk. A když se kolem sebe v poslední době díval, musel trpět. Dnešní sport je o fyzičce, politika o kompromisu, vaření o správném poměru surovin. Umím si představit tohle, s tímhle mám naopak problém. Jedna hrůznost větší než druhá. Bohužel už tak nemluví jen politici, ale čím dál víc obyčejných lidí, a to – abychom byli styloví – "napříč společenským spektrem".

"V osm na Václaváku? Nemám s tím problém." "Náš vztah je hlavně o pochopení a o toleranci." Smoljak se bil za češtinu, jak mohl. I když sám asi věděl, že je to boj předem ztracený. Vadilo mu hlavně to, že hezká čeština pomalu zaniká v televizi, v rozhlase i v novinách.

Štvalo ho, když moderátoři mluví tak, že přízvuk dávají až za předložku. Slavia totiž správně vypadla VE třetím předkole, a ne ve TŘEtím předkole. Mockrát si stěžoval, proč se píše, že něco zbyde, když to přece zbude. Nebo proč se místo staršího "nemohu si pomoci" čím dál častěji používá "nemohu si pomoct". Trápilo ho, že lidé od novin nerozlišují mezi výrazy "necelá miliarda" a "téměř miliarda". Nebo že čeština pomalu vyhubuje přídavná jména přivlastňovací a nahrazuje je odporným ruským genitivem.

Místo Havlova projevu se mluví o projevu Havla. A při "varování Zemana" jeden neví, jestli Zeman někoho varoval, nebo byl někým varován. S jedním kolegou si dokonce posteskl, že se brzo bude chodit "přes most Karla do divadla Národa". O mluvě politiků, jejich "časových horizontech" a jednání "v řádu týdnů či měsíců" už ani moc nemluvil. Jen se občas zmínil. Jako by věděl, že to je zbytečná práce.

Asi by to byla pro Smoljaka slabá útěcha, ale před sedmi lety docílil toho, že jeden začínající novinář začal na používání češtiny víc dbát. Od té doby "měl dokonce problém jít do Divadla Járy Cimrmana", protože jeho návštěvy tam "byly o strachu, že tam Smoljaka někde potká".

Ve víkendových zprávách, ve kterých se mluvilo o jeho smrti, byla i spousta politiky. Ptali se politiků, ale ti nemluvili, neodpovídali ani nic neříkali.

Zase jen deklarovali.

Tohle mu zcela jistě chybět nebude.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Pohádka pro dospělé nabídne ňadra na scéně. Princ se vydává za pomeranči

Záběr z inscenace opery Láska ke třem pomerančům

Stranou zájmu zdejších dramaturgů dlouhá léta zůstávala opera Láska ke třem pomerančům od Sergeje Prokofjeva. Přitom...

Už i pro klasika Moliera jsme objevili sociální sítě, hlásí Winterová

Kateřina Winterová v novém nastudování Misantropa

„O marnění času banalitami a o lidech, kteří žijí ve své sociální a intelektuální bublině,“ popisuje Kateřina Winterová...

VIDEO: Vlítli sem z protidivadelního. Čtvrtníček reaguje na zrušení premiéry

Petr Čtvrtníček odhaluje zákulisí zrušené premiéry

Po svém vysvětluje Petr Čtvrtníček důvody zrušení chystaného představení Děvčátka, na slovíčko v Divadle Na zábradlí....

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz