Festival Za dveřmi přiváží „divadelní Stouny“, hrát se bude i o duši v kómatu

  14:22aktualizováno  14:22
Mezinárodní festival pouličních divadel Za dveřmi ve čtvrtek večer v Thámově hale v Praze začíná vystoupením slavného ruského divadla Teatr novogo fronta. Kromě jejich představení Phantomysteria a premiéry nového kusu nazvaného Capax přináší přehlídka také další velkou hvězdu - polský soubor Teatr Ósmego Dnia.

Na festivalu Za dveřmi se Teatr novogo fronta představí s inscenací Phantomysteria a Site Specific Projektem CAPAX. | foto: Archiv festivalu Za dveřmi

"Během své historie se tenhle soubor ocitl na vrcholu slávy i v úplném zatracení a emigraci. Jeho existence připomíná život rockové legendy, a možná i proto bývá označován za divadelní Rolling Stones," vysvětluje ředitel festivalu Jakub Vedral. Soubor, který v Praze dvacet let nehrál, přiveze představení nazvané Archa, které předvede pouze jednou, v sobotu večer v Karlíně.

Z představení Archa (Teatr Ósmego Dnia)"Výjimečně působivé představení připomíná, že žijeme v době uprchlíků, poutníků, tuláků a nomádů, kteří křižují kontinenty, zahřívají své duše vzpomínkami na domov - ať už duchovní, nebo etický, nebeský, nebo pozemský, skutečný, nebo smyšlený," popisuje hlavní myšlenku představení Vedral.

"Okřídlená archa, měnící se v chrám, dům, místo pro tanec i radost, se stává symbolem jejich nikdy nekončící cesty. Loď pluje mezi diváky, aby nakonec roztáhla své purpurové plachty a ukázala poslední obraz neúnavných poutníků mířících do země zaslíbené," dodává ředitel.

Vedle divadla i karneval

Součástí festivalového programu bude i projekce dokumentárního filmu o Teatru Ósmego Dnia režisérů Joanny Helanderové a Bo Perssona, po které proběhne diskuse s autory filmu a členy souboru o nezávislém a pouličním divadle v době totality a dnes. Film Teatr Ósmego Dnia byl uveden na festivalech v pětadvaceti zemích a byl nominován na Oscara a evropskou cenu Felix Award.

Co si vybrat z programu festivalu

Teatr Novogo Fronta: Phantomysteria
Phantomysteria jsou alegorií o apokalyptické katastrofě, která vznikla objevem možnosti splnit všem lidem jejich přání. Svět byl následky objevu zničen a všechno se změnilo.
9. září, 20.30, Hala Thámova, vstupné: 200 korun

Teatr Novogo Fronta: Capax
Téma vychází ze studia materiálů týkajících se lidských představ o smrti a o tom, co psychosomaticky probíhá během prvních šedesáti minut samotného kómatu.
13. září, 19.00, prostor Underground, vstupné: 200 korun

Teatr Ósmego Dnia: Archa
Banja Luka, Sarajevo, Groznyj... Masové hroby, bahno, hlad, bezdomovectví, prázdnota.
11. září, 20.30, Hala Thámova, vstupné: 320 korun

V.O.S.A.: Střípky z Vysokého snění
Sen o létajících strojích, sen středozemce o moři, trošku bizarní postavy na speciálních hybostrojích rozehrávají řadu drobných příběhů o mezilidských vztazích.
13. září, 16.00, Nová scéna ND, vstup volný

Teatro Tatro: Zázračný divadelní automat
Zimní olympiáda uprostřed horkého léta. Unikátní automat programovaný diváky přináší atmosféru zimních olympijských her z Vancouveru do Evropy.
18. září, 18.00 a 20.00, Parukářka, vstupné: 200 korun

420PEOPLE: Package
Inscenace o kancelářské rutině, o lidech, jejichž fungování předurčuje systém: hierarchie na úkor citu, nálad, vlastní iniciativy a emocí.
19. září, 17.00 a 19.00, ND, vstup volný

Ruský Teatr Novogo Fronta vtělil do představení Capax představy o smrti - po šedesát minut budou diváci sledovat, co se děje s lidskou duší v šedesáti minutách kómatu.

Festival Za dveřmi letos oživí Halu Thámova, kino Světozor, Střelecký ostrov, Novou scénu a piazzetu Národního divadla a ulice několika pražských městských částí. Tuto sobotu se k němu navíc přidá i Pražský karneval, který projde ulicemi a večer vyhlásí nejlepší masku.

Z představení Zázračný divadelní automat (Teatro Tatro)

Z představení Zázračný divadelní automat (Teatro Tatro)

Kromě dvou "Teatrů" vystoupí na festivalu Za dveřmi i české hvězdy - Divadlo Continuo s představením Finis Terrae nebo Teatr Víti Marčíka, který ocení hlavně děti. Po několika letech se do Prahy vrací také legendární slovenský soubor Teatro Tatro s pražskou premiérou projektu Zázračný divadelní automat.

Festival skončí 19. září premiérou výjimečného projektu výjimečného souboru 420PEOPLE. Představení Package připravují pod režijním vedením choreografa Shusaku Takeuchiho.

Z představení Package (420people)

Z představení Package (420people)

Malé formy ve vzduchu (Décalages – divadlo v pohybu a Obří broskev)

Malé formy ve vzduchu (Décalages – divadlo v pohybu a Obří broskev)

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Révai je hrdina, ale Slečně Julii by bez zpěvu bylo mnohem lépe

Záběr z představení Slečna Julie

Ani soustředěný výkon Jana Révaie nezachránil nejnovější inscenaci Strindbergovy klasiky Slečna Julie. Po elektrizující...

Činoherák, Švanďák, Provázek. Kam noví šéfové nasměrují tradiční scény

Herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol v pořadu iDNES.cz Rozstřel

Tři výrazné divadelní scény, tři noví umělečtí šéfové. Brněnská Husa na provázku, pražské Švandovo divadlo i Činoherní...

RECENZE: O strašlivém lobbingu za pesticidy hrají s vtipem a nadsázkou

Záběr z představení Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských...

Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských veřejných zakázkách. Název novinky pražského Divadla Letí bude...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz