Festival Za dveřmi přiváží „divadelní Stouny“, hrát se bude i o duši v kómatu

  14:22aktualizováno  14:22
Mezinárodní festival pouličních divadel Za dveřmi ve čtvrtek večer v Thámově hale v Praze začíná vystoupením slavného ruského divadla Teatr novogo fronta. Kromě jejich představení Phantomysteria a premiéry nového kusu nazvaného Capax přináší přehlídka také další velkou hvězdu - polský soubor Teatr Ósmego Dnia.

Na festivalu Za dveřmi se Teatr novogo fronta představí s inscenací Phantomysteria a Site Specific Projektem CAPAX. | foto: Archiv festivalu Za dveřmi

"Během své historie se tenhle soubor ocitl na vrcholu slávy i v úplném zatracení a emigraci. Jeho existence připomíná život rockové legendy, a možná i proto bývá označován za divadelní Rolling Stones," vysvětluje ředitel festivalu Jakub Vedral. Soubor, který v Praze dvacet let nehrál, přiveze představení nazvané Archa, které předvede pouze jednou, v sobotu večer v Karlíně.

Z představení Archa (Teatr Ósmego Dnia)"Výjimečně působivé představení připomíná, že žijeme v době uprchlíků, poutníků, tuláků a nomádů, kteří křižují kontinenty, zahřívají své duše vzpomínkami na domov - ať už duchovní, nebo etický, nebeský, nebo pozemský, skutečný, nebo smyšlený," popisuje hlavní myšlenku představení Vedral.

"Okřídlená archa, měnící se v chrám, dům, místo pro tanec i radost, se stává symbolem jejich nikdy nekončící cesty. Loď pluje mezi diváky, aby nakonec roztáhla své purpurové plachty a ukázala poslední obraz neúnavných poutníků mířících do země zaslíbené," dodává ředitel.

Vedle divadla i karneval

Součástí festivalového programu bude i projekce dokumentárního filmu o Teatru Ósmego Dnia režisérů Joanny Helanderové a Bo Perssona, po které proběhne diskuse s autory filmu a členy souboru o nezávislém a pouličním divadle v době totality a dnes. Film Teatr Ósmego Dnia byl uveden na festivalech v pětadvaceti zemích a byl nominován na Oscara a evropskou cenu Felix Award.

Co si vybrat z programu festivalu

Teatr Novogo Fronta: Phantomysteria
Phantomysteria jsou alegorií o apokalyptické katastrofě, která vznikla objevem možnosti splnit všem lidem jejich přání. Svět byl následky objevu zničen a všechno se změnilo.
9. září, 20.30, Hala Thámova, vstupné: 200 korun

Teatr Novogo Fronta: Capax
Téma vychází ze studia materiálů týkajících se lidských představ o smrti a o tom, co psychosomaticky probíhá během prvních šedesáti minut samotného kómatu.
13. září, 19.00, prostor Underground, vstupné: 200 korun

Teatr Ósmego Dnia: Archa
Banja Luka, Sarajevo, Groznyj... Masové hroby, bahno, hlad, bezdomovectví, prázdnota.
11. září, 20.30, Hala Thámova, vstupné: 320 korun

V.O.S.A.: Střípky z Vysokého snění
Sen o létajících strojích, sen středozemce o moři, trošku bizarní postavy na speciálních hybostrojích rozehrávají řadu drobných příběhů o mezilidských vztazích.
13. září, 16.00, Nová scéna ND, vstup volný

Teatro Tatro: Zázračný divadelní automat
Zimní olympiáda uprostřed horkého léta. Unikátní automat programovaný diváky přináší atmosféru zimních olympijských her z Vancouveru do Evropy.
18. září, 18.00 a 20.00, Parukářka, vstupné: 200 korun

420PEOPLE: Package
Inscenace o kancelářské rutině, o lidech, jejichž fungování předurčuje systém: hierarchie na úkor citu, nálad, vlastní iniciativy a emocí.
19. září, 17.00 a 19.00, ND, vstup volný

Ruský Teatr Novogo Fronta vtělil do představení Capax představy o smrti - po šedesát minut budou diváci sledovat, co se děje s lidskou duší v šedesáti minutách kómatu.

Festival Za dveřmi letos oživí Halu Thámova, kino Světozor, Střelecký ostrov, Novou scénu a piazzetu Národního divadla a ulice několika pražských městských částí. Tuto sobotu se k němu navíc přidá i Pražský karneval, který projde ulicemi a večer vyhlásí nejlepší masku.

Z představení Zázračný divadelní automat (Teatro Tatro)

Z představení Zázračný divadelní automat (Teatro Tatro)

Kromě dvou "Teatrů" vystoupí na festivalu Za dveřmi i české hvězdy - Divadlo Continuo s představením Finis Terrae nebo Teatr Víti Marčíka, který ocení hlavně děti. Po několika letech se do Prahy vrací také legendární slovenský soubor Teatro Tatro s pražskou premiérou projektu Zázračný divadelní automat.

Festival skončí 19. září premiérou výjimečného projektu výjimečného souboru 420PEOPLE. Představení Package připravují pod režijním vedením choreografa Shusaku Takeuchiho.

Z představení Package (420people)

Z představení Package (420people)

Malé formy ve vzduchu (Décalages – divadlo v pohybu a Obří broskev)

Malé formy ve vzduchu (Décalages – divadlo v pohybu a Obří broskev)


Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Metráže - honoráže. Jak Vodňanskému rýmoval přes oceán sám Voskovec

Jiří Voskovec

O Jiřím Voskovcovi, vztahu k němu, společné korespondenci, jednom výjimečném setkání z roku 1976 a vlastně tak trochu i...

RECENZE: I díky chovancům bude divadelní Přelet nad kukaččím hnízdem hit

Záběr z představení Přelet nad kukaččím hnízdem

Poblikávající obrazovka, zelené kachličky, mříž, ušmudlaná podlaha a stůl s ohmatanými kartami. Jen s pomocí několika...

Jestli si chcete poplakat, musíte jinam, popisuje Čtvrtníček Hvězdné léto

Petr Čtvrtníček v představení Láska v přímém přenosu

Na nezvyklém místě se letos hlásí o slovo nová letní scéna. V srdci pražského Žižkova, přímo pod televizní věží, totiž...

Najdete na iDNES.cz