Evita, příběh o slávě a moci, v sobotu ožije na brněnských prknech

  7:10aktualizováno  7:10
Nejúspěšnější světový muzikál přelomu 70. a 80. let Evita podruhé přichází na česká jeviště. Manželka diktátora Juana Peróna a první dáma Argentiny v letech 1946–1953 ožije v sobotu brněnském Městském divadle.

Z muzikálu Evita | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Z muzikálu EvitaNesmrtelnou se stala nejen díky obrovské popularitě u svého lidu, který v ní viděl světici. O její nehynoucí pověst se zasloužil také muzikál Tima Rice a Andrewa Lloyda Webbera. Městské divadlo Evitou dokončí kolekci inscenací tří společných prací této proslulé britské autorské dvojice: na repertoáru má dosud jejich prvotinu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť i "hit hitů" Jesus Christ Superstar.

Proč nezestárla

Světovou premiéru Evita zažila v roce 1978. Byla posledním Webberovým a Riceovým společným triumfem, protože po jejím uvedení se rozešli. Ani ke spolupráci na Evitě nedospěli snadno: zatímco Rice osobnost Evy Perónové fascinovala, Lloydu Webberovi byla tato "blonďatá fašistka", jak po premiéře psaly některé britské deníky, nesympatická. Hudbu se uvolil napsat až poté, co propadl jiný jeho muzikál Jeeves.

Z muzikálu Evita

Evita také není poctou složenou sporné manželce argentinského vládce, ale příběhem, který moc i slávu problematizuje. Sám libretista Tim Rice míní, že muzikál nezestárl, neboť politika ani politici se nezměnili. "Všechny ty manipulace, demagogie. Každý mohl vidět, co se dělo před volbami kolem Baracka Obamy. To kouzlo, kterým ohromoval davy při svých brilantních vystoupeních. Image je pro politika stále to nejdůležitější.

Z muzikálu EvitaEva Perónová byla dokonalým příkladem. Nemyslím to ale tak, že existuje nějaká souvislost mezi Obamou a Evitou," uvedl. Českou premiéru měla Evita v roce 1998 v pražském divadle Spirála, na scéně se udržela dva roky. Režisérem brněnské verze je německý režisér Pavel Fieber. Osmašedesátiletý tvůrce se v Brně zapsal již několika hudebními inscenacemi, z nichž velký úspěch zaznamenaly Kabaret a Šumař na střeše. "V Brně pracuju vždy velmi rád. Evitu jsem před lety připravil už v Dortmundu a v Karlsruhe.

Nyní mám vynikající interprety, dělám nové aranžmá i novou choreografii," říká. V Evitě proti Evě a Perónovi stojí cynický levičák Che, vypravěč a "jednohlasý chór". Zpravidla bývá tato postava vykládána jako Che Guevara, třebaže ten se s Evitou nikdy nesetkal. Tuto podobu mu vtiskl režisér světové londýnské premiéry Harold Prince a touto inscenační cestou se vydal i Fieber.

Valčík pro Evitu a Che Guevaru

"Muzikál využívá dva hudební styly: soft-rock, příjemně ozvláštněný španělskými prvky, který mistrně spojuje s dramaticky odlišným, moderním hudebním jazykem," popisuje dramaturgyně Pavlína Hoggard. Hudební nastudování má na starosti dirigent Karel Albrecht. "Do inscenace jsme z původní nahrávky přidali i skvělý rockový song The Lady’s Got Potential, přičemž jádrem konfrontace obou hlavních hrdinů je bravurně napsaný Waltz For Eva And Che," dodává Fieber.

MADONNA VE FILMOVÉ VERZI EVITY

V novém českém překladu Michaela Prostějovského samozřejmě zazní také nejslavnější hit muzikálu, a sice píseň Don’t Cry For Me Argentina. Ten publikum patrně zná nejvíc z podání Madonny, která Evitu ztvárnila ve filmu Alana Parkera. "Madonna udělala filmové verzi tu nejlepší službu, její osobnost se k postavě Evity hodila téměř ideálně," soudí libretista Tim Rice. Ostatně vedení divadla vážně tvrdí, že Rice se do Brna na Evitu přijde podívat. "Slíbil to. Nyní jen hledáme volný termín," potvrzuje Fieber.

Z muzikálu EvitaBrněnskými Evitami se stanou Radka Coufalová, Hana Holišová nebo Ivana Skálová. Roli Che nastudoval Ján Jackuliak, Dušan Vitázek nebo Stanislav Slovák, postavu Peróna zpívají Igor Ondříček nebo Karel Škarka.

Není bez zajímavosti, že režisér Fieber se v Brně uvede také jako autor scény. "Nejsem scénograf. Dokážu načrtnout jednoduché myšlenky, které ostatní realizují," vysvětluje. Na jevišti postavil velký balkon, odkud lid pozoruje dění. Zpestřením bude také šest skutečných automobilů. Kusy vraků navíc tanečníci rozpohybují.


Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Jestli si chcete poplakat, musíte jinam, popisuje Čtvrtníček Hvězdné léto

Petr Čtvrtníček v představení Láska v přímém přenosu

Na nezvyklém místě se letos hlásí o slovo nová letní scéna. V srdci pražského Žižkova, přímo pod televizní věží, totiž...

RECENZE: Romeo a Julie s Piškulou a Marečkovou cílí na mladé. Úspěšně

Tereza Marečková v představení Romeo a Julie

Beatbox, stand-up, graffiti, streetart, taneční párty. Záplavou moderních prvků opentlil Michal Dočekal svou režii...

Ve svém Rozmarném létu Viola prozradí, jak je krásné býti kadeřavým

Záběr z prvních zkoušek Rozmarného léta v Divadle Viola

Symbolicky na začátek prázdnin zařadilo Divadlo Viola premiéru divadelní adaptace slavné novely Rozmarné léto. V jedné...

Najdete na iDNES.cz