Mládí versus stáří. Ego pomohli Loserům pohladit Špinar a Vizváry

  15:59aktualizováno  15:59
Co se stane, když muži na sportovním vrcholu vstoupí do ringu někdo mladší, energičtější a fyzicky výkonnější? Takovou otázku si klade uskupení Losers Cirque Company, které na sobotu chystá do pražské La Fabriky premiéru netradiční novinky nazvané jednoduše Ego.

Plakát k představení Ego, které pro Losers Cirque Company připravili Daniel Špinar a Radim Vizváry. | foto: La Fabrika

„Na scéně jsme tentokrát jenom dva akrobati a muzikant,“ popisuje ústřední postava novocirkusové skupiny Petr Horníček. „Stáli jsme o nějaký posun v tvorbě, tak jsme se rozhodli pro duet. Bude to intimnější představení, víc na kontakt i směrem k divákům. Proto jsme zvolili La Fabriku,“ popisuje akrobat a performer, který se tentokrát na pódiu objeví pouze s kolegou Jindřichem Panským.

„Nekonečný souboj stáří a mládí. Černá a bílá, dva póly a prostor mezi nimi. Dilema momentu rozhodnutí, kdy by měl člověk odejít a přenechat svoje místo mladším a rychlejším,“ popisuje Horníček novinku, která je dějově zasazená do sportovního prostředí, kde se oba akrobati pohybovali. „Téma je to ale obecné, každý ho zná,“ dodává.

Jak už je u Loserů a v novém cirkuse zvykem, mluvit se v Egu nebude. Diváky čeká mix bojového umění, gymnastiky, pohybového divadla a akrobacie. „To všechno je ještě doplněno light designem a bodymappingem,“ dodává akrobat a nestor souboru. „Celý kreativní tým do představení vložil část svého ega, ale původní myšlenka vycházela spíše z knihy Muž, který sázel stromy. Během zkoušek se to však postupně přetransformovalo do nás, co jsme prožili a jaká byla naše sportovní kariéra,“ popisuje.

Losers Cirque Company po čase opět ke spolupráci oslovili velká jména. Režie Ega se tak chopil Daniel Špinar, choreografii chystá Thálií oceněný mim Radim Vizváry. Horníček popisuje, že s oběma chtěl už dlouho pracovat, ovšem netroufl si je oslovit. „Nakonec se to otočilo a oni oslovili nás, abychom se podíleli na přípravě opery Billy Budd. Takže když nás oni pozvali do Národního divadla, my je na oplátku zveme k nám,“ směje se člen Losers.

Chystané komorní Ego je přitom pouze začátek spolupráce. Losers Cirque Company představují každý rok novinku v rámci české scény na festivalu Letní Letná. V létě roku 2019 by mělo dojít na dlouho odkládaný projekt Heroes, kde znovu ve Špinarově režii už uvidí diváci akrobaty v plné sestavě. O choreografii se opět postará Vizváry. A nejen to. „Jak jsme se zatím domluvili, tak bude jako mim i v samotném představení,“ láká Horníček.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

Shakespeare asi zaslechl slovo Bohemia někde v hospodě, uvažuje Isteník

Praha, 25.2.2019, Za scénou, Idnes, Michal Isteník Dominika Býmová Foto: MAFRA...

Dvě hvězdy seriálu Most! se podělí o hlavní roli letošní premiéry shakespearovských slavností. V Zimní pohádce si vedle...

Trhni si, otče! A ze skříní začnou v Ungeltu padat kletby i kostlivci

Bára Štěpánová a Petr Stach během zkoušek Trhni si, otče!

Bláznivá komedie, kterou světoznámý dramatik Peter Quilter napsal přímo pro Divadlo Ungelt. Tak uvádí pražská scéna...

Den je krásný. Muzikáloví Starci na chmelu slibují šedesátky se vším všudy

Záběr z kostýmových zkoušek divadelního zpracování Starců na chmelu pro Lení...

Muzikálovou klasiku Starci na chmelu uvádí od tohoto pátku pražské divadlo Studio DVA na své letní scéně. Na Vyšehradě...

Najdete na iDNES.cz