E. F. Burian by se dožil sta let

  0:01aktualizováno  0:01
Geniální režisér, teoretik, herec, skladatel a také zapřisáhlý levicový intelektuál, který svůj talent na konci života plně vložil do služeb budování socialismu. Emil František Burian, jedna z klíčových osobností české kultury, se narodil přesně před sto lety - 11. června 1904.

Burianovo jméno bývá nejvíce skloňováno v souvislosti s divadlem, ovšem dříve, než dosáhl světového věhlasu jako režisér tělesa Voiceband či divadla D 34, se prosadil jako hudební skladatel.

Přestože Burianův hudební odkaz, čítající dvě stě opusů včetně oper, scénické a filmové hudby, je neprávem až na výjimky opomíjen, jazzový šlágr Chlupatý kaktus umí zabroukat skoro každý.

K hudbě měl Emil František nejblíže. Otec byl členem opery Národního divadla, matka byla učitelkou zpěvu. Také Burianovo vzdělaní bylo hudební: po gymnáziu absolvoval konzervatoř a kompoziční mistrovskou školu J. B. Foerstra. Ostatně zvuk, hudba, rytmus zajímaly Buriana rovněž jako samostatné dramatické složky.

"Herec mluví a celým tělem zní," napsal Burian. Herci v Burianově divadle byli často jednotlivými hlasy, nástroji, kterými kapelník-režisér rozezníval inscenaci.

Burianovy divadelní počátky jsou spojeny se slavnými avantgardními scénami a spoluprací s Jiřím Frejkou, Jindřichem Honzlem či Osvobozeným divadlem. V roce 1929 založil recitační soubor Voiceband, který dosáhl mezinárodního úspěchu a z šesti hlasů se rozrostl až na padesátku členů, s nimiž Burian nastudoval například Máchův Máj.

Po několika letech strávených v Brně a Olomouci si všestranný umělec v roce 1933 splnil svůj sen - v miniaturním sále Mozartea si otevřel vlastní divadlo D 34. D v názvu značilo nejen divadlo, ale také dnešek, dělník či dílo, číslo se měnilo podle letopočtu druhé části sezony a značilo, že se Déčko vztahuje k současnosti.

Experimenty se světlem a projekcí, částečně dané nevyhovujícími prostorami Mozartea, vyústily například ve vynález Theatergraphu, unikátního systému projekcí, který  předešel slavnou Laternu magiku. Ostatně jeden z autorů Laterny magiky, režisér Alfréd Radok, začal profesionální divadelní kariéru právě u Buriana.

Lyrickým, poetickým Déčkem prošli i herci Rudolf Hrušínský či Jiří Sovák, v poválečných letech v něm pracoval další z mistrů české divadelní režie, Jan Grossman. Nebylo to pouze světlo, se kterým Burian experimentoval. Reformoval rovněž scénu, kostýmy i herectví.

Od sezony 1939 Burian získal podzemní prostory Legiobanky, nynější Divadlo Archa. Působil zde až do roku 1941, kdy divadlo zavřeli nacisté. Válku měl Burian strávit v koncentračních táborech - prošel Terezínem, Dachau a Neuengamme u Hamburku. Jako zázrakem vyvázl z vězeňské lodi Cap Arcona, kterou torpédovala letadla Spojenců.

Po návratu do Prahy se Emil František vrhl horečnatě do práce. Řídil nejen obnovené Déčko, ale také karlínskou zpěvohru a třísouborové brněnské Národní divadlo. Záhy se však vedení obřího komplexu vzdal a ponechal si jen Déčko, které v roce 1951 svěřil pod správu armády.

Oddanost novému komunistickému zřízení demonstroval i nošením plukovnické uniformy a uváděním "pokrokových her". Jednu z nejostudnějších her padesátých let, Pařeniště, v níž zkarikoval popraveného intelektuála Záviše Kalandru, dokonce sám Burian napsal. Život rozporuplného muže s pozoruhodným osudem i mimořádným multioborovým nadáním se završil v roce 1959.

Výročí Burianova narození připomene Archa jednak dnes večer diskusí o Burianově odkazu, 3. června pak koncertem z jeho děl.

Herec a režisér Emil František Burian se narodil 11. června 1904. Zemřel 9. srpna 1959. Archivní snímek pochází z 10. prosince 1958.

  • Nejčtenější

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Labutí jezero přiveze před Vánocemi moskevský soubor do Brna a Ostravy

V době adventu se v Ostravě a Brně opět představí mezinárodně uznávaný baletní soubor Royal Moscow Ballet. Letos k nám...

RECENZE: Nejen Stárková zdobí Bowieho muzikál. Chybí však trochu odvahy

Pěvecký i herecký výkon Eriky Stárkové a vůbec hudební a pěvecké nastudování je ozdobou české verze Bowieho muzikálu...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Miloslav König si mezi odpornými muži zahraje terapeuta s komplexem

V pátek večer má v Divadle Na zábradlí premiéru novinka zabývající se fenoménem terapeutických sezení a kurzů. V kusu...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz