Dracula divácké nováčky nadchne, pamětníci budou raději vzpomínat

  1:26aktualizováno  1:26
S novým Draculou je to jako s obrazem, který ve vás před deseti lety zanechal silnou vzpomínku, a nyní se ho někdo snaží osvěžit spoustou barev a užším formátem. Tak zhruba na první pohled vypadá nová verze muzikálu Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese, která má v pražské Hybernii ve čtvrtek premiéru. A druhý pohled vše jen potvrdí.

V hlavní roli Draculy alternují Daniel Hůlka, Josef Vojtek a Marián Vojtko. | foto: Marek Navrátil

Jozef Bednárik a Daniel HůlkaOstřílený muzikálový režisér Josef Bednárik se totiž poměrně věrně drží aranžmá, které na obrovské ploše pražského Kongresového centra fungovalo. A jeho nastudování zvládl i v podstatně užším prostoru Divadla Hybernia.

Ruku v ruce s tím jde i scéna Daniela Dvořáka, jež sice nahradila otočný kvádr prospekty sjíždějícími z provaziště a pojízdným schodištěm, nicméně v důsledku funguje úplně stejně. K tomu je třeba ještě připočíst dvě točny, černý tylový závěs sloužící jako projekční plátno, obří hořící svíce a trojici neustále vyjíždějících komnat.

A samozřejmě nezapomenout na - v dobrém slova smyslu - okázalé kostýmy Romana Šolce. Často to prostě působí víc jako barevná podívaná s komplexní přehlídkou technických a produkčních možností divadla.

Dracula s "kabátovským" puncem

Což se trochu změní v druhé - mnohem lepší! - polovině. Ta sice trpí formou, více než jako představení se podobá videoklipovému proudu samostatných hudebních a tanečních čísel, ale režijně je střídmější a díky tomu v situacích silnější.

Josef Vojtek jako Dracula v alternaci

Josef Vojtek jako Dracula je až kuriózně rozháraný. Poloha dryjáčnického, krvelačného grófa se vší jeho energií a vztekem mu sedí naturelem i hlasově. Jenže když dojde na jemnější polohy, často ho zklame "kabátovská" nálepka na plné čáře.

Například při písni Nespravedlivý Bůh, kdy Dracula obviňuje Stvořitele ze smrti jeho lásky, se divák nemůže zbavit dojmu, že se Vojtek ve vyšších polohách neskutečně trápí. A přitom předchozí duet Vím, že jsi se mnou nebo závěrečný Snový soud zvládne bez chyby.

Dracula Hůlka se zranil o šavli

Daniel Hůlka si pouhé tři dny před premiérou muzikálu Dracula vážně zranil levou ruku. Nešťastně si ji při neveřejné generálce rozřízl o šavli a způsobil si zranění, které ho stálo návštěvu nemocnice a osm stehů na ruce.

Dvojrole Adriany a Sandry pak dala vyniknout mladé Zdence Trvalcové. Zpívá výborně, v nejsilnějších okamžicích dokonce připomíná Leonu Machálkovou, která ve stejné úloze účinkovala v původní verzi.

A hovořit o "jistotách" v podobě Tomáše Trapla, který snad v žádné muzikálové roli nikdy nebyl špatný a i v trojroli šaška-sluhy-profesora patří k hlavním oporám, nebo Moniky Absolonové, jež si v úloze Lorraine našla snad nejsilnější místa celého představení, není třeba.

Monika Absolonová a Leona Machálková Petr Kolář a Hanka Křížková

Navíc oba jsou s Draculou celou dekádu spojení (Trapl zpíval kněze, Absolonová nymfu). Stejně jako Hana Křížková. Ta sice u "své" nymfy zůstala, ale z celého nového Draculy je zdaleka nejlepší. 

VZPOMÍNKA NA PŮVODNÍHO DRACULU

První verze Draculy působila pro muzikálového světa neznalé diváky jako zjevení. Nejenže na pódium svedla Lucii Bílou, Jiřího Korna, Leonu Machálkovou a "objevila" Daniela Hůlku, typově přesného operním zpěvem proškoleného zpěváka, který uměl i pořádně zakřičet. Hlavně ukázala, že i u nás se dá udělat velkolepé, líbivé hudební divadlo. A přes všechny možné výtky patří k nejhezčím vzpomínkám ze začátků pražské muzikálové scény.

Nejenže vládne mimořádnými pěveckými dispozicemi, ale může si v dokonale zažité roli dovolit víc, než její - byť výtečné - kolegyně-nymfy Olga Lounová a Jana Burášová.

Josef Vojtek v netradiční roli Dracula má jednu obrovskou výhodu: časem prověřenou hudbu i libreto. Svobodova melodická muzika má stále sílu a Borovcovy slovní obraty umí i po tak dlouhé době a přes svou notorickou známost překvapit.

Nová verze Draculy tak ve výsledku není vůbec špatná, divácké nováčky dost možná i nadchne. Ale ti, kteří pamatují tohoto muzikálového upíra z jeho úplných začátků, budou dost možná raději vzpomínat.

K. Svoboda, Z. Borovec, R. Hes - Dracula
Divadlo Hybernia, Praha
režie: Josef Bednárik, scéna: Daniel Dvořák, kostýmy: Roman Šolc
obsazení (psáno z 2. veřejné generálky): Josef Vojtek, Monika Absolonová, Zdenka Trvalcová, Tomáš Trapl, Alan Bastien, Hana Křížková, Olga Lounová, Jana Burášová
Hodnocení iDNES.cz: 60 %

Který herec se vám v roli Draculy líbil nejvíc?

celkem hlasů: 9923

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. února 2009. Anketa je uzavřena.

Daniel Hůlka 5224
Daniel Landa 1635
Petr Dopita 825
Tomáš Bartůněk 583
Marián Vojtko 566
Andrej Bestchastny 547
Jan Apolenář 543

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Další z rubriky

Na partičku neškodných školaček zvou diváky až od patnácti let

Záběr z příprav představení Sopranistky

Pamatujete si na svůj první zásadní školní mejdan? Na mejdan, po kterém jste věřili a doufali, že už budete konečně...

Díky Ester cítím boj jedince proti společnosti silněji, říká Ledecký

Janek Ledecký v titulní roli obnoveného muzikálu Galileo

Patnáct let zkušeností dělí Janka Ledeckého od původního nastudování jeho vlastního muzikálu Galileo, který se nyní...

Jak si Martha Issová zkusila pštrosa a vyrazila na barevné králíky

Martha Issová před představením White Rabbit Red Rabbit

Martha Issová předstoupí před diváky a obdrží od Štěpána Kubišty, ředitele pražského prostoru Jatka78, zapečetěnou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz