Dracula divácké nováčky nadchne, pamětníci budou raději vzpomínat

  1:26aktualizováno  1:26
S novým Draculou je to jako s obrazem, který ve vás před deseti lety zanechal silnou vzpomínku, a nyní se ho někdo snaží osvěžit spoustou barev a užším formátem. Tak zhruba na první pohled vypadá nová verze muzikálu Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese, která má v pražské Hybernii ve čtvrtek premiéru. A druhý pohled vše jen potvrdí.

V hlavní roli Draculy alternují Daniel Hůlka, Josef Vojtek a Marián Vojtko. | foto: Marek Navrátil

Jozef Bednárik a Daniel HůlkaOstřílený muzikálový režisér Josef Bednárik se totiž poměrně věrně drží aranžmá, které na obrovské ploše pražského Kongresového centra fungovalo. A jeho nastudování zvládl i v podstatně užším prostoru Divadla Hybernia.

Ruku v ruce s tím jde i scéna Daniela Dvořáka, jež sice nahradila otočný kvádr prospekty sjíždějícími z provaziště a pojízdným schodištěm, nicméně v důsledku funguje úplně stejně. K tomu je třeba ještě připočíst dvě točny, černý tylový závěs sloužící jako projekční plátno, obří hořící svíce a trojici neustále vyjíždějících komnat.

A samozřejmě nezapomenout na - v dobrém slova smyslu - okázalé kostýmy Romana Šolce. Často to prostě působí víc jako barevná podívaná s komplexní přehlídkou technických a produkčních možností divadla.

Dracula s "kabátovským" puncem

Což se trochu změní v druhé - mnohem lepší! - polovině. Ta sice trpí formou, více než jako představení se podobá videoklipovému proudu samostatných hudebních a tanečních čísel, ale režijně je střídmější a díky tomu v situacích silnější.

Josef Vojtek jako Dracula v alternaci

Josef Vojtek jako Dracula je až kuriózně rozháraný. Poloha dryjáčnického, krvelačného grófa se vší jeho energií a vztekem mu sedí naturelem i hlasově. Jenže když dojde na jemnější polohy, často ho zklame "kabátovská" nálepka na plné čáře.

Například při písni Nespravedlivý Bůh, kdy Dracula obviňuje Stvořitele ze smrti jeho lásky, se divák nemůže zbavit dojmu, že se Vojtek ve vyšších polohách neskutečně trápí. A přitom předchozí duet Vím, že jsi se mnou nebo závěrečný Snový soud zvládne bez chyby.

Dracula Hůlka se zranil o šavli

Daniel Hůlka si pouhé tři dny před premiérou muzikálu Dracula vážně zranil levou ruku. Nešťastně si ji při neveřejné generálce rozřízl o šavli a způsobil si zranění, které ho stálo návštěvu nemocnice a osm stehů na ruce.

Dvojrole Adriany a Sandry pak dala vyniknout mladé Zdence Trvalcové. Zpívá výborně, v nejsilnějších okamžicích dokonce připomíná Leonu Machálkovou, která ve stejné úloze účinkovala v původní verzi.

A hovořit o "jistotách" v podobě Tomáše Trapla, který snad v žádné muzikálové roli nikdy nebyl špatný a i v trojroli šaška-sluhy-profesora patří k hlavním oporám, nebo Moniky Absolonové, jež si v úloze Lorraine našla snad nejsilnější místa celého představení, není třeba.

Monika Absolonová a Leona Machálková Petr Kolář a Hanka Křížková

Navíc oba jsou s Draculou celou dekádu spojení (Trapl zpíval kněze, Absolonová nymfu). Stejně jako Hana Křížková. Ta sice u "své" nymfy zůstala, ale z celého nového Draculy je zdaleka nejlepší. 

VZPOMÍNKA NA PŮVODNÍHO DRACULU

První verze Draculy působila pro muzikálového světa neznalé diváky jako zjevení. Nejenže na pódium svedla Lucii Bílou, Jiřího Korna, Leonu Machálkovou a "objevila" Daniela Hůlku, typově přesného operním zpěvem proškoleného zpěváka, který uměl i pořádně zakřičet. Hlavně ukázala, že i u nás se dá udělat velkolepé, líbivé hudební divadlo. A přes všechny možné výtky patří k nejhezčím vzpomínkám ze začátků pražské muzikálové scény.

Nejenže vládne mimořádnými pěveckými dispozicemi, ale může si v dokonale zažité roli dovolit víc, než její - byť výtečné - kolegyně-nymfy Olga Lounová a Jana Burášová.

Josef Vojtek v netradiční roli Dracula má jednu obrovskou výhodu: časem prověřenou hudbu i libreto. Svobodova melodická muzika má stále sílu a Borovcovy slovní obraty umí i po tak dlouhé době a přes svou notorickou známost překvapit.

Nová verze Draculy tak ve výsledku není vůbec špatná, divácké nováčky dost možná i nadchne. Ale ti, kteří pamatují tohoto muzikálového upíra z jeho úplných začátků, budou dost možná raději vzpomínat.

K. Svoboda, Z. Borovec, R. Hes - Dracula
Divadlo Hybernia, Praha
režie: Josef Bednárik, scéna: Daniel Dvořák, kostýmy: Roman Šolc
obsazení (psáno z 2. veřejné generálky): Josef Vojtek, Monika Absolonová, Zdenka Trvalcová, Tomáš Trapl, Alan Bastien, Hana Křížková, Olga Lounová, Jana Burášová
Hodnocení iDNES.cz: 60 %

Který herec se vám v roli Draculy líbil nejvíc?

celkem hlasů: 9923

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. února 2009. Anketa je uzavřena.

Daniel Hůlka 5224
Daniel Landa 1635
Petr Dopita 825
Tomáš Bartůněk 583
Marián Vojtko 566
Andrej Bestchastny 547
Jan Apolenář 543

Nejčtenější

Rád bych někdy přijel a poznal Vojtu Kotka osobně, řekl Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe (Los Angeles, 6. srpna 2014)

Už dávno není kouzelnickým učněm. Výběrem rolí i změnou image dává Daniel Radcliffe jasně najevo, že se chce od role...

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

V Benátkách uspěla restaurovaná Extase. Zlatého lva má Joker

Z filmu Extase

Ocenění v kategorii Venice Classics si ze 76. ročníku benátského filmového festivalu odváží Národní filmový archiv...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

Další z rubriky

RECENZE: Letní Letnou ovládl strach z vlků i mše kanadských dřevorubců

Záběr z představení Strach - a fear song belgických T1J (Théâtre d’un Jour)

Označovat Letní Letnou pouze za novocirkusový festival by bylo mylné. Vedle čistě pohybových představení tu najdeme i...

Burian destabilizuje Národní divadlo, míní odbory. Chtějí nový konkurz

Ředitel Národního divadla Jan Burian (25. září 2018)

Část odborářů Národního divadla zastupující operu chce výběrové řízení na ředitele první české scény. Stávajícího...

Hanuš hraje Wericha v časech, když se nad básníkem Holanem tančilo a žralo

Luboš Veselý a Miroslav Hanuš si zahrají hlavní roli v novince Švandova divadla...

Hadry, kosti, kůže. Premiéra pražského Švandova divadla vypráví o soužití Vladimíra Holana a Jana Wericha. Toho druhého...

Najdete na iDNES.cz