Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Opatření proti pandemii nejvíce zasáhla hudbu, divadlo a tanec, říká průzkum

  7:57aktualizováno  7:57
Největší dopad vládních opatření proti nemoci Covid-19 na českou nezávislou uměleckou scénu pocítila hudba, divadlo, tanec a nový cirkus. Vyplývá to z průzkumu Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU), kterého se zúčastnilo 532 kulturních subjektů.

Záběr ze streamovaného představení Cirku La Putyka Memories of Fools, které se kvůli koronavirovým omezením odehrálo bez diváků (11. března 2020). | foto: MAFRA

Dopad na hudbu deklarovalo přes 44 procent respondentů, na divadlo 31 procent a na tanec a nový cirkus 6,4 procenta dotazovaných. Ústav průzkumem pověřil ministr kultury Lubomír Zaorálek, který má jeho výsledky k dispozici.

„IDU tento průzkum vytvořil na naši poptávku, abychom věděli, jaké jsou největší problémy či podněty od lidí v kultuře a mohli se od této analýzy odrazit při vytváření nástrojů (programů) na pomoc kulturním organizacím i jednotlivým umělcům, kteří jsou postiženi ekonomickými dopady koronavirové epidemie,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí ministra kultury Michaela Lagronová. „Tyto nástroje (programy) pak budeme spolu s dalšími ministerstvy postupně předkládat vládě ke schválení,“ dodala.

Vedle vypočítání dopadů jeho respondenti také navrhují řešení. Chtějí změny v dotacích státu a měst, odklad různých pravidelných plateb, kompenzaci či jinou finanční podporu a stát by podle nich měl vyzvat lidi, aby nechtěli vracet vstupné.

Soukromá divadla a další umělci podle svých odhadů zatím mohou přijít o statisíce až miliony korun. Asociace nezávislých divadel ČR a další oborová sdružení se na ministra obrátily už minulých dnech s prosbou o jednání o způsobu kompenzace škod, které vzniknou nezávislému sektoru scénických umění po zavedení opatření proti šíření epidemie.

Zaorálek v pátek uvedl, že velká část umělců podniká v režimu osob samostatně výdělečně činných a mohly by jim pomoci půjčky do půl milionu korun. Vláda již dříve schválila půjčky pro malé a střední podniky a v pondělí je rozšířila také na OSVČ. Zaorálek také řekl, že ve spolupráci s dalšími resorty by chtěl zajistit rychlé půjčky v řádech tisíců korun.

Fotogalerie

Průzkum přinesl návrhy opatření, který ústav rozdělil do čtyř kategorií. V případě dotací od státu či měst, které umělci čerpají, požadují možnost uplatnit ve vyúčtování náklady za uskutečněné služby či storna. 

U zrušených akcí podpořených z veřejných zdrojů navrhují nepožadovat vrácení dotace. Chtějí změnit podmínky vyúčtování grantů, třeba v posunu termínů a snížení nájemného v budovách státu a měst. Aktuální situace by se měla promítnout v kritériích pro dotační řízení na rok 2021.

Mezi požadovanými nepřímými nástroji podpory zmiňují odpuštění povinných záloh na sociální a zdravotní pojištění s prioritou pro OSVČ a umělce, buď zcela či po dobu omezení. Navrhují snížení DPH na všechny kulturní statky na deset procent, eventuálně na nulu, zrušení či snížení DPH ze vstupného, které dnes činí 15 procent. Na pokrytí letošních nákladů navrhují bezúročné půjčky na deset či více let či možnost kompenzace denní péče o děti v období, kdy není škola, a nezavádění třetí a čtvrté vlny EET.

Jako kompenzaci pro organizace navrhují úhradu doložených tržeb či jejich části za stejné období minulého roku. Pro jednotlivce navrhují úhradu ušlých příjmů z honorářů minimálně ve výši 60 procent čistého příjmu, což je podle nich obdoba nemocenského či ošetřování člena rodiny, v lepším případě ve výši 100 procent, což považují za obdobu překážky v práci na straně zaměstnavatele. 

Respondenti průzkumu navrhují také vytvoření podpůrného fondu v kultuře, který by mohl vzniknout ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

O nás už nejde, teď mysleme na děti, vzkazuje herec Martin Dejdar

Nejen natáčení nových dílů seriálu Specialisté musel herec Martin Dejdar kvůli karanténě škrtnout ze svého diáře. „Zato...

Máš cigáro? Nemůžu, koupil nás Disney. Co ví autor dabingu Simpsonových

Právě měl točit české znění 31. řady animovaného seriálu Simpsonovi, ale zatím režisér Zdeněk Štěpán doma upravuje...

RECENZE: Nightwish a jejich hollywoodsky prázdná hra na metal

Finský kolos Nightwish vydal kolosálně dlouhé, a bohužel i kolosálně tupé album, jehož ústřední téma je vztah člověka k...

PRVNÍ DOJMY: Viděli astronauti ufony? Z Vetřelců dávnověku je detektivka

Premiérová řada cyklu Vetřelci dávnověku startuje v pátek na stanici Prima Zoom celovečerní epizodou UFO konspirace....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Právě točím ve Státech s Tarantinovým kameramanem, líčí Jana Hojdová

Americký kameraman Robert Richardson, nositel tří Oscarů, teď sám stojí před kamerou Jany Hojdové. Česká...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Jarní divadelní festivaly v ohrožení, pořadatelé vyhlížejí podzimní časy

Divadelní Flora, Divadelní svět. Každé jaro zdobí vrcholící divadelní sezonu. V květnu se ale nejspíš krajská města...

Z Branického divadla opět zazní Bravo, bude patřit novému cirkusu a mimům

Ctitelům paranormálních jevů to možná hraje do karet. O pražském Branickém divadle se pro fakt, že v něm poslední...

Také Cirque du Soleil hraje online, fanoušky bude bavit každý týden

Časy pandemie koronaviru přinášejí přesun živého umění z pódií do obýváků. Po vzoru hudebních hvězd, které vysílají své...

Duben jinak. V Dlouhé nahradili celý program. Amerikánka pomáhá bezdomovcům

Divadlo v Dlouhé se rozhodlo svým divákům vynahradit každé dubnové představení nějakou alternativní nabídkou. Ruší se i...

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.

Najdete na iDNES.cz