Do divadla ABC v lednu dorazí pan Kaplan, co má třídu rád

  14:44aktualizováno  14:44
Jakkoli vypadá nápad převést na divadelní prkna slavnou knihu Lea Rostena o studentech newyorské večerní školy pro cizince šíleně, stal se skutečností. V muzikálové podobě ji na 24. ledna chystají Městská divadla pražská.

Oldřich Vízner (Pan Kaplan má třídu rád) | foto: MDP - Alena Hrbková

Příběhy o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta, a navíc pocházejí ze všech koutů světa, připraví pro divadlo ABC režisér Miroslav Hanuš.

1. čtená zkouška hry Pan Kaplan má třídu rád - Lubomír LipskýÚstřední postavou často neuvěřitelných lingvistických eskapád je pak Hyman Kaplan, nesmírně snaživý a osobitý frekventant podrobující svou novou řeč neúprosným pochodům vlastní logiky - téměř na úkor duševního zdraví vyučujícího profesora Parkhilla.

"Diváci jistě ocení kouzlo Kaplanových symptomů 'hujerismu' a jeho zvláštní sofistiku, jež je spíše parodií logického uvažování," říká o inscenaci nazvané Pan Kaplan má třídu rád její dramaturg Jiří Janků.

"Dramatizace známých i neznámých Kaplanových klauniád nenabízí prvoplánovou zábavu, ale chytrý humor plný slovních hříček a žánrově pestré hudební výstupy, ve kterých zazní jak americké gospely, tak lidové písničky jednotlivých evropských národů," dodává dramaturg.

1. čtená zkouška hry Pan Kaplan má třídu rád

Chystané představení se navíc pyšní silným hereckým zázemím. V titulní roli Hymana Kaplana se představí Oldřich Vízner, jako spolužáci večerních kurzů anglického jazyka mu budou sekundovat například Jitka Smutná, Veronika Gajerová, Lubimír Lipský nebo Hanuš Bor.

1. čtená zkouška hry Pan Kaplan má třídu rád - Barbora Poláková a Martin PísaříkZ kategorie "mladších herců" režisér, který už v Městských divadlech pražských nastudoval úspěšný muzikál Šakalí léta, obsadil Martina Písaříka, Jana Medunu a Barboru Polákovou.

Na prkna divadla ABC se v nové inscenaci vrací i Stanislav Fišer a nově se zde objeví také zpěvačka Věra Nerušilová. V roli profesora Parkhilla se pak představí Jaroslav Vlach.

KDO JE TO HYMAN KAPLAN

Povídky o Hymanu Kaplanovi jejich autor Leo Rosten nejdříve publikoval v týdeníku The New Yorker. Knižně vyšly pod názvem Studia pana Kaplana (The Education of Hyman Kaplan) v roce 1937. Na úspěch této knihy autor navázal na konci padesátých let druhým dílem s titulem Návrat pana Kaplana (Return of Hyman Kaplan). V polovině sedmdesátých let vyšly oba svazky souborně pod názvem Ó Kaplane, můj Kaplane (O kaplan, my Kaplan). Převést Rostenovy slovní hříčky do české podoby je pak mimořádné dobrodružství. Tvrdili to jak Pavel Eisner, tak Antonín Přidal - oba se totiž s Rostenovým textem úspěšně poprali. Městská divadla pražská pro inscenaci, která bude mít premiéru 24. ledna, použila Eisnerův překlad.

Autor:

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

Nestojí o to, abych jim psal scénář pro Streepovou, říká Peter Quilter

Britský dramatik Peter Quilter na návštěvě v Divadle Ungelt

Jeho jméno je spjato s populárními životopisnými hrami, podle kterých vznikly snímky s Meryl Streepovou i Renée...

RECENZE: Smrt a dívka. Hra o židovské malířce zapůsobí silou příběhu

Shaina Silver-Bairdová jako Charlotte Salomonová se svými malbami

Skladatel Aleš Březina se kromě filmové hudby asi nejvíc zapsal do povědomí operou o procesu s Miladou Horákovou „A...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz