Do divadla ABC v lednu dorazí pan Kaplan, co má třídu rád

  14:44aktualizováno  14:44
Jakkoli vypadá nápad převést na divadelní prkna slavnou knihu Lea Rostena o studentech newyorské večerní školy pro cizince šíleně, stal se skutečností. V muzikálové podobě ji na 24. ledna chystají Městská divadla pražská.

Oldřich Vízner (Pan Kaplan má třídu rád) | foto: MDP - Alena Hrbková

Příběhy o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta, a navíc pocházejí ze všech koutů světa, připraví pro divadlo ABC režisér Miroslav Hanuš.

1. čtená zkouška hry Pan Kaplan má třídu rád - Lubomír LipskýÚstřední postavou často neuvěřitelných lingvistických eskapád je pak Hyman Kaplan, nesmírně snaživý a osobitý frekventant podrobující svou novou řeč neúprosným pochodům vlastní logiky - téměř na úkor duševního zdraví vyučujícího profesora Parkhilla.

"Diváci jistě ocení kouzlo Kaplanových symptomů 'hujerismu' a jeho zvláštní sofistiku, jež je spíše parodií logického uvažování," říká o inscenaci nazvané Pan Kaplan má třídu rád její dramaturg Jiří Janků.

"Dramatizace známých i neznámých Kaplanových klauniád nenabízí prvoplánovou zábavu, ale chytrý humor plný slovních hříček a žánrově pestré hudební výstupy, ve kterých zazní jak americké gospely, tak lidové písničky jednotlivých evropských národů," dodává dramaturg.

1. čtená zkouška hry Pan Kaplan má třídu rád

Chystané představení se navíc pyšní silným hereckým zázemím. V titulní roli Hymana Kaplana se představí Oldřich Vízner, jako spolužáci večerních kurzů anglického jazyka mu budou sekundovat například Jitka Smutná, Veronika Gajerová, Lubimír Lipský nebo Hanuš Bor.

1. čtená zkouška hry Pan Kaplan má třídu rád - Barbora Poláková a Martin PísaříkZ kategorie "mladších herců" režisér, který už v Městských divadlech pražských nastudoval úspěšný muzikál Šakalí léta, obsadil Martina Písaříka, Jana Medunu a Barboru Polákovou.

Na prkna divadla ABC se v nové inscenaci vrací i Stanislav Fišer a nově se zde objeví také zpěvačka Věra Nerušilová. V roli profesora Parkhilla se pak představí Jaroslav Vlach.

KDO JE TO HYMAN KAPLAN

Povídky o Hymanu Kaplanovi jejich autor Leo Rosten nejdříve publikoval v týdeníku The New Yorker. Knižně vyšly pod názvem Studia pana Kaplana (The Education of Hyman Kaplan) v roce 1937. Na úspěch této knihy autor navázal na konci padesátých let druhým dílem s titulem Návrat pana Kaplana (Return of Hyman Kaplan). V polovině sedmdesátých let vyšly oba svazky souborně pod názvem Ó Kaplane, můj Kaplane (O kaplan, my Kaplan). Převést Rostenovy slovní hříčky do české podoby je pak mimořádné dobrodružství. Tvrdili to jak Pavel Eisner, tak Antonín Přidal - oba se totiž s Rostenovým textem úspěšně poprali. Městská divadla pražská pro inscenaci, která bude mít premiéru 24. ledna, použila Eisnerův překlad.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

Dlouhý si zahraje v Bergmanovi, Brodway uvádí muzikál z hitů Vondráčkové

Michal Dlouhý a Michaela Badinková v inscenaci Scény z manželského života

Mezi divadelními novinkami poloviny března zaujme adaptace Machiavelliho Vladaře v pražském Divadle Komedie i nové...

RECENZE: Nebe mlčí, doly bdí. Hladová země jde až za hranici kýče

Bohdana Pavlíková a Petr Buchta v kusu Hladová země

Novodobý mýtus o městě, které se chtělo odrazit ode dna, a tak vyrvalo své bohatství z břicha samotné země. Poeticky...

Vilhelmová si zahraje Medu Mládkovou, představení oslaví její stovku

Tatiana Vilhelmová jako Meda Mládková

Pod jednoduchým a výmluvným názvem Meda vzniká speciální představení, které chce přímo v Sovových mlýnech oslavit život...

Najdete na iDNES.cz