Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

A Miloš Kopecký tehdy řekl: Budeme spolu improvizovat, máme na to

  7:59
Pětadvacet let v pátek uplynulo od chvíle, kdy se herci poprvé postavili na prkna pražského Divadla Ungelt. K založení populární komorní scény přispěl i Miloš Kopecký, jak ve velkém rozhovoru pro iDNES.cz vzpomíná ředitel Milan Hein.

Milan Hein a Miloš Kopecký v roce 1993 během natáčení televizního triptychu Co za to stálo... | foto: Jan Malíř

Své čtvrtstoletí si komorní scéna v centru Prahy připomněla nezvykle. Místo tradičního setkání s věrnými diváky promluvil majitel a umělecký šéf divadla Milan Hein pouze skrze stream. Každoroční předání nových židlí, které osobnosti s divadlem spjaté věnují tamnímu baru, však nechybělo. „Nové židle nám předala Taťjána Medvecká, Jitka Smutná s dcerou Terezou Nekudovou, Martin Písařík, Radek Holub a náš elitní překladatel Pavel Dominik,“ hlásí Hein, kterému ještě letos vyjde kniha Moje čtvrtstoletí s divadlem Ungelt. Scéna vydává i kalendář fotografií svých hvězd objektivem Jana Malíře.

Židle v divadelním baru Ungeltu nesou jména svých dárců.

Co se židlí týče, čestné místo má ta od Miloše Kopeckého. To on celou tradici začal?
Ne, to se zrodilo v mé hlavě. Když jsem ještě neměl divadlo, ale už jsem věděl, že si ho otevřu, objížděl jsem světové soukromé scény, abych zjistil, jak fungují. V New Yorku na Broadwayi mne jednou něco tlačilo do zad, tak jsem se otočil a uviděl plíšek se jménem Barbra Streisand. Newyorská uvaděčka mi prozradila, že místo si herečka předplatila a že kdykoli zavolá, musí být pro ni židle volná. Tehdy mne napadlo, že by herci, kteří v mém divadle budou hrát, a osobnosti, které do něj budou přicházet, mohli divadlu svou židli věnovat.

A Kopecký?
Miloš Kopecký nám pak symbolicky dal první židli, otáčivé křeslo, které je v klubu dodnes, se slovy: „Milane, na tom jsem roztáčel život a teď na tom roztočte život vy!“ A onoho 2. října divadlo slavnostně otevřel. Spolu s ním tehdy předal židli tehdejší ministr kultury Pavel Tigrid. Pak tradice pokračovala. Do divadla zcela spontánně nacházely cestu nejrůznější osobnosti, které jsem tehdy osobně neznal – prezident Václav Havel, Věra Čáslavská, profesoři Pafko, Pirk, Beneš, Neužil, Höschl...

Kopecký stál i u založení divadla, jak jste se k sobě dostali?
Znali jsme se z natáčení pro rozhlas. Jako herec kladenského divadla jsem byl obsazen do rozhlasové hry, kde Kopecký hrál. Nějak jsme si padli do oka a povídali si. Následně jsme spolu natočili velké povídání pro televizní pořad Nedělní ráno, který připravovala a moderovala moje sestra Marta Skarlandtová. O něco později dostal pan Kopecký od České televize nabídku, aby natočil životní zpověď. A řekl: „Jako herec jsem zvyklý z divadla na dialog, nebudu mudrovat sám. Chci partnera a tím partnerem bude Milan Hein.“ A mně pak řekl: „Pane Heine, jen žádné připravené otázky a odpovědi. Budeme spolu improvizovat, máme na to.“ Tak se zrodil televizní triptych Co za to stálo..., který se odvysílal o třech vánočních večerech v roce 1993.

Co následovalo?
Následně vyšla stejnojmenná kniha, to napadlo pana Kopeckého. Když jsem mu oponoval, že nejsem nakladatelem, opáčil: „Tak se nakladatelem stanete! Kopecký se bude dobře prodávat! My dva jsme Židi, vyděláme na něm!“ Kniha vyšla v rekordním nákladu, polovinu peněz dostal on a za druhou polovinu jsem si otevřel divadlo.

Dával vám ohledně zakládání divadla nějaké rady?
Ano a řídím se jimi dodnes. Řekl mi, že musím do divadla dostat ty nejlepší herce a najít pro ně ty nejlepší role. „A nechte je mluvit do toho, s kým budou hrát a kdo je bude režírovat. To jim v žádném jiném divadle neumožní. Budou si toho vážit a budou vám věrní,“ radil mi. A to se skutečně stalo. První herečka, kterou jsem oslovil, byla Alena Vránová, ta to velmi ocenila. Zabydlela se u nás a opravdu byla dvacet let Ungeltu věrná.

Majitel a umělecký šéf Divadla Ungelt Milan Hein

Od počátku uvádíte komorní hry pro tři čtyři herce, měl jste pro tento koncept nějaký vzor?
Sám jsem se jako herec cítil nejlépe na komorních scénách. Imponovalo mi Komorní divadlo, scéna Městských divadel pražských v Hybernské ulici. Tam se i za těžkých dob totality hrály vysoce kvalitní hry opřené o herecké osobnosti. Tamní šéf Ota Ornest to uměl. Zářila tam naše Alena Vránová, Jaroslava Adamová, Irena Kačírková, Svatopluk Beneš, Václav Voska. A začínali i Petr Kostka a František Němec, naši dnešní bardi. Rady, jak ředitelovat, mi udílel právě Ornest.

Měl si pan Kopecký na prknech Ungeltu i zahrát?
Bylo to domluveno. Potěšil mě, chtěl si zahrát se mnou. Ale kladl mi na srdce, abych na startu veškeré své síly věnoval budování divadla, aby mělo prvotřídní repertoár a hráli v něm prvotřídní herci. Měl jsem pro něj připravenou krásnou roli. Bohužel ale čtyři měsíce po otevření Ungeltu zemřel.

První premiérou v Ungeltu tehdy bylo Dobrou noc, mami.
Ano, tehdy to byla agenturní inscenace, my jsme vlastně repertoár ještě neměli. Režíroval ji famózní Ladislav Smoček a hrály v ní Květa Fialová s Janou Brejchovou. K té hře se nyní po čtvrt století symbolicky vracíme s Taťjanou Medveckou a Lucií Štěpánkovou. Premiéra bude koncem října. 

První naší původní činoherní premiérou byly Královské vteřiny. Hru mi doporučil Ota Ornest se slovy, že to sice není dramatický skvost, pojednával o právě skomírajícím manželství princezny Diany a prince Charlese, ale že přitáhne pozornost. Ornest byl totiž nejen prvotřídní divadelník, ale i obchodník. Hrál jsem Charlese, Jitka Asterová Dianu a Libuše Švormová královnu. Opravdovou uměleckou cestu Ungeltu ovšem otevřelo až Bouřlivé jaro s Alenou Vránovou a Ondrou Vetchým, následně Pavlem Liškou v režii našeho kmenového režiséra Ladislava Smočka.

Čím si vysvětlujete úspěch tak malé scény?
V dnešní éře počítačů a mobilů ocení divák šanci živého a v Ungeltu až intimního kontaktu s hercem, kterého má rád. Jana Štěpánková navíc říkávala, že Ungelt má neopakovatelný genius loci. Takže nezpochybnitelné osobnosti, kvalitní repertoár a atmosféra divadla, to vše se šťastně sešlo a sehrálo roli.

Čtyři Thálie v Ungeltu

Alena Vránová 
(Bouřlivé jaro, 1997)

Marta Kubišová 
(Líp se loučí v neděli, 2001)

Vilma Cibulková 
(Picasso, 2006)

Richard Krajčo 
(Deštivé dny, 2012)

Pavel Liška a Alena Vránová v jedné z prvních inscenací Divadla Ungelt Bouřlivé...

Kdy bylo divadlu nejhůře? Toto jaro?
Jednoznačně, to je nesrovnatelné s čímkoli jiným. Přišli jsme o šedesát představení, o tři miliony. Divadlo zachránily jeho herecké hvězdy, které se rozhodly, že do konce kalendářního roku budou hrát za snížený honorář v Praze i na zájezdech. Otevíral jsem si divadlo s rizikem, že když nás neuživí, tak ho zavřu. Ani dnes od nikoho pomoc nečekám. V případě blížícího se krachu mohu jen doufat, že třeba ministr kultury nebo někdo z magistrátu rozpozná kvality Ungeltu, máme čtyři Thálie, a nenechají nás zaniknout. No když to nerozpoznají, jsem smířený s tím, že stejně jako jsem si Ungelt otevřel, tak ho zavřu. Ale nerad bych. Moc nerad.

Jaké další plány Ungelt má?
S uměleckým šéfem Pavlem Ondruchem, se kterým pracujeme v tandemu, máme plány na tři roky dopředu a většinou už i zaplacená autorská práva. Moc se těším na inscenaci s Jiřím Langmajerem a Jiřím Dvořákem v režii Martina Huby. Nebo na nový titul s Tatianou Dykovou.

Ungelt na ČT Art

Pětadvacetiletou historii divadla se ve snímku Ungelt 25 rozhodla zpracovat režisérka Jolana Matějková. Na ČT art bude k vidění v premiéře v pondělí 5. října od 21:35 hodin. Jeho uvedení předznamená od 20:15 záznam legendárního představení Ungeltu Pan Halpern a Pan Johnson s Petrem Kostkou a Františkem Němcem.

Záběr ze hry Pan Halpern a pan Johnson
Záběr ze hry Pan Halpern a pan Johnson
  • Nejčtenější

Zemřela Hana Horká, sólová zpěvačka folkové kapely Asonance

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance. Zprávu o jejím úmrtí na svých webových stránkách potvrdila...

Kuřimská kauza se dočkala zfilmování. Síbrt a Omerzu s ní míří na Berlinale

Připravovaný seriál založený na českém kriminálním případu, takzvané Kuřimské kauze, byl vybrán do programu světového...

Zemřel Radan Dolejš. Kapelníkovi legendární skupiny Šlapeto bylo 57 let

V neděli večer zemřel kapelník souboru Patrola Šlapeto Radan Dolejš. Na sociálních sítích to oznámila zpěvačka z jeho...

Po nehodě na lyžích zemřel herec Gaspard Ulliel. Bylo mu 37 let

Ve věku 37 let zemřel po nehodě na lyžích francouzský herec Gaspard Ulliel. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Umřel mi můj bůh. Zpověď Bělova syna tvoří vrchol Polosvěta

Hraný seriál Devadesátky se povedl, avšak možná ještě zajímavější je jeho doprovodný dokumentární cyklus Polosvět....

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Operní festival přivolá Městská strašidla, hrát bude i v kavárně

Inscenace operních souborů z celé České republiky nabídne v příštích týdnech festival OPERA 2022. Kromě tradičních...

RECENZE: Rok 2020 nebyl, anebo pořád trvá? ptá se requiem křehkých duší

S podtitulem „requiem křehkých duší“ uvádí pražské A studio Rubín jednu ze svých dosud posledních premiér Osobní Fudži....

V minulosti se koupat nechceme, říká Myšička k výročí Dejvického divadla

Bohužel ani nyní moc nevíme, co nastane v příštích dnech, zmínil umělecký šéf Dejvického divadla Martin Myšička v...

Pohybový stand-up? Lépe se tvářím než vyprávím, vysvětluje Polívková

Je možné najít slova odhalující tajemství vesmíru, zázrak stvoření, smysl života? Velká témata před sebe klade postava...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...