Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Sto premiér za měsíc. Nejistá divadelní sezona začíná nabitým zářím

  11:57
Přes padesát premiér jen v Praze, často i tři denně. To je důsledek jarního uzavření divadel. Ta se vzniklý umělecký přetlak rozhodla vynahradit hned v září, kdy oficiálně startuje zarouškovaný divadelní ročník.

Z představení Stát jsem já | foto: Národní divadlo

Skutečně nejistá sezona začíná všem tuzemským divadlům. Nadále platí omezení maximálního počtu obecenstva na pět set hlav, od září se navíc přidává povinnost nosit roušky všem divákům, tedy až na návštěvníky skutečně komorních scén do sta lidí.

Od nové sezony si přitom divadla slibovala, že jim snad alespoň částečně vynahradí jarní paralýzu. A když už ne po finanční, tak alespoň po té umělecké stránce. Houfně odkládané jarní premiéry se totiž mají dočkat uvedení na podzim. A v tomto trendu doslova vyniká září. Jen na tento měsíc eviduje specializovaný server i-divadlo.cz devadesát sedm premiér; v samotné Praze jich bude přes padesát, často i tři v jednom dni. Do specifické situace se tak dostala třeba Městská divadla pražská, velký soubor disponující hned třemi scénami: premiér mají na jeden měsíc naplánováno dokonce sedm.

„Uzavření divadel nás letos v březnu zastihlo v momentě, kdy jsme měli pouhý den před premiérou koprodukčního mezinárodního projektu Švejk a rozezkoušené čtyři další inscenace: hudební komedii Zítra swing bude zníti všude v ABC, adaptaci Tolstého Vojny a míru v ABC, divadlo poezie 100 nejkrásnějších českých básní v Komedii a Posedlost podle románu Pošťák vždycky zvoní dvakrát v Rokoku. A v době, kdy jsme nemohli hrát, jsme nazkoušeli ještě pokračování úspěšných Kanibalek 2 v Rokoku,“ vypočítává mluvčí Městských divadel Lucie Korbeliusová. „Všechny inscenace jsme dokončili, neboť už do nich bylo investováno mnoho energie a peněz. A při nejbližší příležitosti je chceme představit divákům, tedy hned v září,“ dodává.

Národní divadlo Brno je na tom obdobně, příští měsíc zde chystají uvést pět novinek. „V době, kdy se nemohlo hrát, jsme intenzivně zkoušeli. Všechny inscenace byly připravené na konci června a my jsme je chtěli nabídnout co nejdříve našim divákům. Tituly baletu a opery měly premiéry netradičně už v srpnu, činoherní novinky jsme v létě odehráli formou předpremiér a ty oficiální připadnou na září,“ vysvětluje ředitel scény Martin Glaser.

Musí si vybírat

Nebude mít tolik novinek naráz na diváky spíše kontraproduktivní efekt? „Během sezony máme na repertoáru v průměru sedmdesát různých titulů, z toho kolem dvaceti premiér, takže i naši nejskalnější příznivci si musí vybírat, pokud nechtějí chodit do divadla každý týden,“ nebojí se Glaser. „Každá z nových inscenací je pro jinou diváckou skupinu, experimentální poetický tvar v Komedii neosloví stejné diváky jako swingová veselohra v ABC. V tom je síla Městských divadel pražských, máme tři prestižní divadelní adresy, každá se zaměřuje na jiné diváky,“ souhlasí i Korbeliusová.

Diváka napadne, že masivní přesouvání premiér se logicky projeví na původním dramaturgickém plánu. „Náš letošní rozpočet se musí vypořádat s masivním výpadkem příjmů ze vstupného ve druhém čtvrtletí. Museli jsme proto dvě premiéry, původně plánované na podzim do Rokoka a Komedie, zrušit,“ vysvětluje Korbeliusová, ovšem upozorňuje, že šlo především o finanční důvody. „Nicméně věřím, že aspoň k jedné z nich, hudební inscenaci Emil Běžec na motivy knihy Pavla Kosatíka o Emilu Zátopkovi, se v některé z dalších sezon vrátíme,“ dodává. 

Ani v Brně prý nezvyklý podzim sezonu neohrozí. „Uvedeme všechny původně plánované tituly. Ke změnám dojde až v průběhu příštího roku, který očekáváme bohužel jako rozpočtově velmi napjatý,“ přiznává Glaser. „Některé nákladné projekty, jako například koprodukční inscenaci opery Alcina, musíme odsunout do lepších časů. Na některé tituly zamýšlené na podzim 2021 asi nedojde vůbec, ale ty jsme ještě ani neohlásili, takže smutní budeme jen my,“ upřesňuje ředitel přední scény.

Akční béčko Anthropoid

A na co dalšího se krom již uvedeného toto září lze těšit? Divadlo v Dlouhé uvede v režii zdejší ředitelky Hany Burešové klasickou komedii Bez roucha, Divadlo na Vinohradech Scheinpflugové Český román se Simonou Postlerovou, Divadlo pod Palmovkou pak novinku 294 statečných, „akční béčko o hrdinech operace Anthropoid“. Ostravské Divadlo Petra Bezruče chystá novou adaptaci kultovního Mechanického pomeranče, nedaleká Komorní scéna Arena pak Beckettův Konec hry.

Divadla čeká nezvyklá sezona i po organizační stránce. Některá z nich si ztížené hygienické podmínky vyzkoušela už v červnovém intermezzu, kdy byla do prázdnin možnost omezeně hrát. „Prostory divadla jsou každý den dezinfikovány ozonovým generátorem, všechny povrchy jsou ošetřeny dezinfekcí a hned u vstupu do divadla je zajištěna dezinfekce rukou,“ hlásí za Divadlo Ungelt zdejší umělecký šéf Pavel Ondruch. Jeho scéna patří k těm, kterých se pro počet sedadel pod stovku nutnost nosit roušky nadále nedotkne.

Naopak velké scény řeší, jak se vypořádat s hraniční pětistovkou povolených diváků. Pražské Národní divadlo, které disponuje hned čtyřmi velkými domy, hodlá diváky důsledně dělit dle sektorů přízemí, balkóny a galerie. „V žádném z nich nemůže být více než 500 diváků. Jejich příchod, pobyt i odchod zorganizujeme tak, abychom návštěvníky sektorů důsledně oddělili, včetně občerstvení a šaten,“ předeslal ředitel Jan Burian.

  • Nejčtenější

RECENZE: Melodramatické Bábovky zachraňuje svatá herecká trojice

Rozhodně mají více inteligence než prostoduché romantické komedie, na rozdíl od nich se však Bábovky berou zase až...

Divadlo Járy Cimrmana do října nehraje, člen souboru byl pozitivně testován

Žižkovské Divadlo Járy Cimrmana oznámilo, že jeho dvorní soubor, tedy samotné Divadlo Járy Cimrmana z důvodu nemoci...

Ve věku 89 let zemřel herec Michael Lonsdale, padouch z Jamese Bonda

V 89 letech zemřel francouzský herec Michael Lonsdale. Proslavil se například rolí padoucha z bondovky Moonraker, za...

TELEVIZIONÁŘ: Na počátku éry majora Kalaše stál prostě Strach

Sice platí, že každá detektivka je tak dobrá, jak dobré je její závěrečné odhalení, a potom dělá Strachu pořádnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Sex dáme po kouskách? Film Bábovky zveřejnil nepovedené záběry

Zejména neplánovaný smích a především při milostných scénách lze zhlédnout v sestřihu nepovedených záběrů, které...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

RECENZE: Nejen atentát na Heydricha. Jde o poctu 294 statečným v pozadí

Nezvykle, ale originálně se s příběhem operace Anthropoid vyrovnal autor a režisér Tomáš Dianiška v Divadle pod...

RECENZE: Batulkové a Štěpánkové stačí stůl a odvěké měření matky s dcerou

Potlesk a lesk světových pódií na jedné straně, ticho a zasmušilost zapadlé fary na té druhé. Když se po sedmi letech...

Ohrožené premiéry. Hned tři divadla musela kvůli covidu měnit plány

Aktuální zdravotní situace v Praze se začíná projevovat na divadelní scéně. Hned tři pražské soubory už musely upravit...

Všechny nás jednou čeká. V bývalém klášteře zažijí diváci smrt nanečisto

Téma smrti ze všech různých úhlů a třeba i s vlastním prožitkem nabízí divákům umělecký soubor Depresivní děti touží po...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...