Divadlo na Vinohradech připomene výročí narození Karla Čapka přehlídkou jeho děl

  10:44aktualizováno  10:44
Uvedením všech titulů spjatých s tvorbou Karla Čapka připomene pražské Divadlo na Vinohradech 120 let, které 9. ledna uplynou od narození této výrazné osobnosti české literatury 20. století. Profesní i osobní život spisovatele byl totiž právě s touto scénou úzce spjat.

Daniela Kolářová v hlavní roli inscenace Věc Makropulos v Divadle na Vinohradech | foto: Divadlo na Vinohradech

Karel ČapekV letech 1921-1923 tu působil jako dramaturg, v tomto období zde rovněž nastudoval osm titulů jako režisér. Jedním z nich byla i světová premiéra vlastní komedie Věc Makropulos. V roli Kristinky se tehdy představila Čapkova budoucí žena Olga Scheinpflugová.

"Čapkovo dramatické dílo se stalo důležitou součástí našeho repertoáru už za autorova života. Tato scéna se k němu hlásí téměř nepřetržitě po celou dobu své existence," řekla mluvčí divadla Zuzana Paulusová.

Významné výročí připomene 9. ledna Věc Makropulos a ve zkušebně v podkroví pak 12. ledna představení nazvané Ukradený spis 139/7 Odd.C, o den později pásmo čtení z Čapkových fejetonů a 15. ledna inscenace Lásky hra osudná. Součástí oslav bude výstava mapující Čapkovo autorské, režijní a dramaturgické působení na Vinohradech.

Divadlo na Vinohradech - z inscenace Věc Makropulos

Hry Karla Čapka jsou tradičně součástí repertoáru českých scén, také jeho literární díla vycházejí stále, a to i v cizině. Divadelní hry se v zahraničí uvádějí většinou na univerzitních scénách v USA. S uplynutím 70 let od autorovy smrti před dvěma lety skončila lhůta, kdy se na ně vztahovala ochrana autorských práv.

Podle ředitele divadelní a literární agentury Dilia Jiřího Srstky už kdysi bylo Čapkovo dílo volné. "Zemřel 25. prosince 1938 a ve starém autorském zákoně byla lhůta padesátiletá. Takže Karel Čapek a jeho dílo se stalo volné k 1. lednu 1989, což platilo do 30. listopadu 2000. Pak začal platit nový autorský zákon a lhůta se prodloužila na 70 let," řekl.

Od 1. ledna 2009 je Čapkovo dílo opět volné, každý si s ním může nakládat, jak chce. Vyjma dvou případů - že je nesmí užívat způsobem snižujícím jeho hodnotu a že musí být vždy uveden autor.

Z inscenace Věc Makropulos (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

Loni v březnu uvedlo Horácké divadlo v Jihlavě Věc Makropulos, v dubnu připravilo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě dramatizaci jeho Války s mloky. Brněnská Husa na provázku zahájí v březnu projektem Jana Antonína Pitínského Hordubal-Povětroň-Obyčejný život cyklus dramatizací jeho děl.

Statistiky pražského Divadelního ústavu zaznamenaly po listopadu 1989 čtyři desítky činoherních představení a 23 inscenací pohádek. Desetkrát se mezi nimi objevila hra Ze života hmyzu včetně dvou muzikálových ztvárnění, osmkrát Loupežník. Například Národní divadlo v Praze uvedlo v roce 1990 šesté nastudování hry Ze života hmyzu a do roku 1970 pětkrát zařadilo Loupežníka. Naposledy se v Praze objevil v Divadle na Fidlovačce. V roce 2002 se k němu vrátilo po téměř 50 letech Moravské divadlo Olomouc.

Slavné bylo vinohradské vůbec první provedení Kohoutovy dramatizace Čapkova protifašistického románu Válka s mloky v roce 1963 v režii Jaroslava Dudka. O šest let později tu uvedli Matku a v roce 1969 nastudoval František Pavlíček dramatizaci románu Život a dílo skladatele Foltýna. Čapkovy texty tu měly premiéry i v letech 1971 (R.U.R.), 1972 a 1988 (Loupežník), 1976 (Věc Makropulos) a 1999 (Ze života hmyzu).

Z inscenace Lásky hra osudná (Divadlo na Vinohradech)

Agentura Dilia v posledních letech evidovala jen malý počet žádostí o Čapkova díla. Bílou nemoc a R.U.R. hrály po roce 2000 univerzitní scény v Oregonu a Alabamě v USA, Válku s mloky si vyžádala francouzská agentura S.A.C.D. a Věc Makropulos agentura Universal Edition, zastupující anglosaskou a německy mluvící oblast. Na hru Ze života hmyzu měly v 90. letech práva agentury v Londýně a Německu.

Čapkova literární díla však vycházejí stále. Národní knihovna eviduje na 70 vydání Války s mloky, z čehož polovinu tvoří zahraniční edice. Podobně je to i s vědeckofantastickým románem Krakatit.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Zemřel brněnský herec a režisér František Derfler, signatář Charty 77

František Derfler, portrét z 80. let.

V sobotu odpoledne zemřel sedmasedmdesátiletý František Derfler, herec, režisér, pedagog a dlouholetý principál Divadla...

RECENZE: Z Francie dorazilo na Letní Letnou šestnáct divoženek a jeden kůň

Z představení Projet.PDF, které do Prahy přivezl soubor Portés de Femmes

Velký počet zahraničních hvězd nabízí letošní festival Letní Letná, který se překlápí do své druhé poloviny. Z Francie...

Antická Štvanice zve na komedii. Čtyři muži ztvární chrobáka, boha i ženu

Motiv z plakátu čtvrtého ročníku Antické Štvanice

Příběh z doby, kdy bozi odvracejí od Řecka zrak, času ekonomické krize a zadlužení na mezinárodní úrovni. Na zdánlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz